Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000

Novinky v ovladačích AMD Radeon Software 21.9.1

AMD vydalo nové ovladače pro Radeony (21.9.1) a s nimi pár překvapení. Vedle očekávané oficiální podpory Windows 11 totiž také zapíná podporu pro Smart Access Memory (alias PCIe Resizable BAR) na grafikách předchozí generace RX 5000. Ty by tím měly získat lepší výkon ve hrách. Kupodivu se ale v ovladačích rovnou objevila další velká novinka: nástroj pro automatický OC, který přetaktovává současně procesor Ryzen i grafiku Radeon.

AMD původně uváděla Smart Access Memory (pro tuto funkci nebo její analogii na konkurenčním hardwaru se také používá označení PCIe Resizable BAR) jako exkluzivní funkci umožněnou při spojení procesoru Ryzen 5000 s aktuální deskou generace 500 a novou grafikou Radeon RX 6000. Podporu pak ale přidal také Intel, Nvidia a AMD ji rozšířilo i na procesory architektury Zen 2. Teď se dostalo i na grafické karty s první generací architektury RDNA, Radeony řad RX 5700, 5600 a 5500 z roku 2019.

Smart Access Memory na kartách Radeon RX 5000

Podpora Smart Access Memory oficiálně vyžaduje Ryzen 3000 s architekturou Zen 2 nebo Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 a desku s čipsetem řady 500. Na Redditu a dalších místech se ovšem objevily informace o tom, že uživatelé zaznamenali úspěchy i s deskami třeba B450, kde SAM bylo již dávněji zprovozněno a nic dalšího pro karty RX 5000 asi není potřeba, nejspíš by to proto mohlo fungovat i na Intelu. Podmínkou je to, aby byla volba Smart Access Memory (nebo PCIe ReBAR) zapnutá v BIOSu základní desky.

GPU-Z ukazuje podporu Smart Access Memory na grafice Radeon RX 5500 XT, již před instalací ovladačů 21.9.1 (Zdroj: HWCooling.net)

Vypadá to, že Radeony generace RX 5000 již měly potřebnou hardwarovou podporu od začátku, protože není třeba aktualizovat BIOS karty. Například na Radeonu RX 5500 XT již před touto aktualizací ovladačů Správce zařízení ve Windows a také GPU-Z indikovaly, že po stránce hardwaru je GPU připraveno a má svoji podporu PCIe ReBAR aktivní. Ovladač Radeon Software asi ale doteď ještě neměl zprovozněnou schopnost tuto hardwarovou podporu využít – nová aktualizace asi přidává právě to.

AMD Radeon Software – Smart Access Memory je neaktivní (Zdroj: HWCooling.net)

Po instalaci nových ovladačů lze v Radeon Software nalézt ukazatel (červený mozek…), potvrzující, že je Smart Access Memory aktivní. Před touto aktualizací nebyl aktivní a na rozdíl od GPU-Z ukazoval, že SAM není aktivní. Jak moc zrovna Radeonu RX 5500 XT tato funkce pomůže, jsme nicméně nezkoušeli, protože na PC nebyla žádná k tomu vhodná hra…

AMD Radeon Software – Smart Access Memory je po instalaci ovladačů 21.9.1 zapnuté (Zdroj: HWCooling.net)

Situace ale asi bude podobná jako jinde, kde SAM nepřináší žádné revoluční nárůsty výkonu, ale můžete získat několik procent FPS navíc, což se může hodit, tento bonus posčítá s dalšími věcmi. Otázka je asi jen, zda třeba architektura RDNA 1 nemá proti RDNA 2 větší problémy s tím, že v některých hrách se SAM nastanou regrese (což se minimálně ze začátku objevovalo u PCIe ReBAR s grafikami GeForce). Brzo by se ale asi měly objevit i nějaké podrobné testy, které přínosy na grafikách RX 5000 pořádně otestují.

Ovladač ve Windows Update už ReBAR umí

Mimochodem: ještě před vydáním této aktualizace bylo hlášeno, že Smart Access Memory začalo na grafikách Radeon RX 5000 fungovat už minimálně před několika dny (a dokonce to snad mělo AMD na dotaz potvrdit) uživatelům, kteří používají ovladače Radeon Software distribuované přes Windows Update. A to ve Windows 10 i v novém Windows 11. Ovladače ve WU zřejmě tuto novinku pustily do distribuce o něco dřív, takže pokud berete ovladače z tohoto kanálu, nemusíte manuálně instalovat Radeon Software z webu AMD, měli byste SAM teď také mít.

Automatické přetaktování CPU i GPU

Další novinka, která by s ovladači 21.9.1 měla přijít do Radeon Software, je nástroj pro automatické přetaktování. Tím se myslí, že systém místo vás sám vyzkouší přetaktování frekvencí nad rámec specifikací (takže se na to nevztahuje záruka a je to na vlastní riziko, přestože použijete software od výrobce) a měl by zkontrolovat a zajistit stabilitu. Jinými slovy by měl najít relativně spolehlivou mez přetaktování pro váš hardware.

AMD tuším podporovalo tuto funkci u grafik Radeon od roku 2018 (Nvidia ji také uvedlo s grafikami GeForce RTX 2000 ve stejném roce) a Intel o rok poté totéž přinesl do procesorů (funkce Intel Performance Optimizer). Nové vydání ovladačů Radeon Software přináší možnost takovéto automatické přetaktování na jedno kliknutí a bez manuálního testování provést nejen pro GPU Radeon, ale i pro procesor Ryzen (pokud grafiku Radeon provozujete s Intelem, asi máte smůlu). Nástroj postupně zvyšuje frekvenci CPU v krocích po 50 MHz nad rámec jeho maximálního boostu, dokud nenarazí na limit křemíku.

Tento nástroj se dá najít v sekci „Výkonnost“ (Performance) a poté v kartě „Ladění“ (Tuning). Zde byste měli mít sekci „Globální Ladění“ (Global Tuning) a pod ní nově přidanou sekci umožňující ladění (přetaktování) CPU. Ne screenshotu výš jsou možnosti globálního ladění a ladění CPU nepřístupné (patrně se tu ukazuje nevýhoda desky s čipsetem A520 nepovolujícím přetaktování), ale můžete je vidět na snímku níže, který ukázalo přímo AMD.

Automatické přetaktování GPU a CPU v AMD Radeon Software (Zdroj: AMD)

Mělo by to fungovat tak, že si zakliknete tlačítko „Přetaktovat CPU“ (ta je nová) a poté níže v sekci s nastavením grafiky, která již v ovladačích byla předtím, „Přetaktovat GPU“. A poté nahoře kliknete „Automatické přetaktování“.

Aktivace této možnosti vyžaduje restartování počítače a je zřejmě dostupná jen pro nejnovější procesory, tedy Ryzeny 5000.

Podpora Windows 11

Tento ovladač by měl zřejmě podporovat WDDM 3.0 a další novinky určené pro nový systém Windows 11. Je to zdá se první obecně dostupné vydání ovladačů pro Radeony (mimo beta vydání v kanálu Windows Insider), které přináší oficiální podporu pro tento nový operační systém Microsoftu, jenž by měl být vydán za necelý měsíc. Nvidia už ovladače má venku skoro dva měsíce a Intel byl ještě o kousek dřív před ní.

Tip: Vydání Windows 11 bude 5. 10. Z Windows 10 bude upgrade zdarma

Zdroje: AMD (1, 2), Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *