WD_Black SN850: Rýchle SSD PCIe 4.0 s tunelovým chladičom

Analýza

WD to s hernou značkou Black myslí vážne, o čom svedčí línia herných SSD a HDD, do ktorej pribudol nástupca SN750 s označením SN850. Azda najväčším rozdielom je prechod na rozhranie PCIe 4.0 a tým pádom výrazne vyššie rýchlosti. Zmenil sa aj tvar heatsinku a pribudlo osvetlenie RGB. Jedná sa teda o o výrazný medzigeneračný rozdiel, na ktorý sa oplatí pozrieť detailnejšie.

SN850

Priamy nástupca SN750, jedného z prvých produktov hernej série WD_Black, prichádza v rovnakých dvoch verziách, s heatsinkom a bez neho. Nám na test prišla druhá menovaná verzia. Balenie sa medzigeneračne veľmi nezmenilo, na škatuľke opäť nájdete grafiku s vyobrazeným SSD a zopár špecifikáciami.

V balení je len dokumentácia a samotné SSD. Ponúkané sú tri rôzne kapacity, a to 500 GB, 1, 2 TB, pričom každá môže byť s alebo bez heatsinku, celkovo máte teda na výber zo šesť modelov.

Všetky kapacity ponúkajú rovnaké rýchlosti čítania, teda 7000 MB/s pre sekvenčné čítanie. Zápis sa delí podľa modelu, najrýchlejší je testovaný 1 TB model s 5300 MB/s, nasleduje 2 TB s 5100 MB/s a najpomalší je 500 GB model s 4100 MB/s. Náhodný zápis je 570/720/710K a čítanie 800K/1M/1M IOPS.

   

SSD SN850 dostali 5-ročnú záruku s garantovanou trvácnosťou 300/600/1200 TBW. Vnútri disku nájdeme ovládač vlastnej výroby s označením WD/SanDisk NVMe G2 a o ukladanie dát sa starajú 96-vrstvové pamäťové čipy 3D TLC, opäť vlastnej výroby. Ako už bolo spomenuté, medzigeneračne sa zmenilo rozhranie pripojenia s PCIe 3.0 na novšiu verziu 4.0, pričom pripojenie prebieha 4 linkami, teda ×4.

Nedá sa nespomenúť výrazná zmena v dizajne oproti minulej generácii. SN850 dominuje heatsink s horizontálnymi otvormi pre vetranie pričom samotné rozmery sú ešte pomerne kompaktné v porovnaní s inými modelmi. Na výšku má SN850 tesne pod 9 mm a hmotnosťou 25 gramov sa veľmi nelíši od 22 gramového Viper VPN100. Na druhej strane Aorus SSD je hotová tehla s 95 gramami. Uvidíme, aké rozdiely v teplotách budú v praxi.

Novinka oproti predchodcovi prináša v hernom duchu dôležitú funkciu a to RGB podsvietenie, ktoré si môžete prispôsobiť alebo dokonca synchronizovať. Odporcov RGB LED zase poteším informáciou, že podsvietenie sa dá aj vypnúť.

Aplikácia

Od posledného testu SN750 prešiel Dashboard výraznými zmenami dizajnu, ktoré hodnotím pozitívne. Aplikácia vyzerá sviežo a zároveň prehľadne.

Dashboard ponúka bližšie info o disku, možnosť monitorovať jeho aktivitu vrátane teploty či nastaviť automatické čistenie v rôznych intervaloch.

Nástroje a nastavenia ponúkajú niekoľko zaujímavých funkcií ako aktualizácia disku, o tej viac o niečo nižšie, zmazanie disku či kontrola stavu a nastavenia spúšťania aplikácie pri štarte operačného systému a iné.

Ako už pri hernom hardvéri býva zvykom, nesmie chýbať ani RGB podsvietenie a jeho nastavenia v rôznych farbách a režimoch. Taktiež si môžete disk zosynchronizovať s vašim príslušenstvom a komponentami, napríklad v mojom prípade s Razer Chroma RGB.

Aplikácia sa tiež stará o aktualizáciu firmwéru a to rýchlym a jednoduchým spôsobom.

Testovanie prebiehalo na platforme X570, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus X570 Xtreme s procesorom AMD Ryzen 9 5900X a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Teď SSD nekupujte, do konce roku by měly ceny výrazně klesat

Všechno zlé je k něčemu dobré. Ekonomická situace a životní náklady se zhoršují, ale vedlejší účinek bude, že trošku zlevní aspoň některý hardware. Podmínky pro to nyní nastaly v oblasti SSD, protože paměti NAND Flash, na nichž jsou SSD stejně jako klíčenky, paměťové karty nebo úložiště v mobilech založené, mají jít s cenou výrazně dolů. V extrémních případech údajně až o polovinu. Celý článok „Teď SSD nekupujte, do konce roku by měly ceny výrazně klesat“ »

 •  
 •  
 •  

GoodRAM IRDM Pro M.2 (2 TB): SSD sľubujúce špičkový výkon

Medzi highendovými SSD s podporou PCIe 4.0 je nový model, ktorý chce rozčíriť vody – GoodRAM IRDM Pro. Prichádza s vysokými rýchlosťami, vysokou odolnosťou či s možnosťou montáže chladiča. Otázka tradične znie, ako si toto SSD poradí s konkurenciou, v porovnaní s podobnými riešeniami Samsungu, WD, Gigabyte a podobne. Testy sme tentokrát realizovali na dvoch plaformách, na AMD (X570) aj Intel (Z690). Celý článok „GoodRAM IRDM Pro M.2 (2 TB): SSD sľubujúce špičkový výkon“ »

 •  
 •  
 •  

Intel definitivně pohřbil Optane SSD a technologii 3D XPoint

Intel minulý týden ohlásil překvapující finanční výsledky za Q2 2022, jeho tržby skončily téměř tři miliardy dolarů za očekáváním a firma se na kvartál dokonce po dekádách stabilní ziskovosti propadla do ztráty. Vypadá to, že při této příležitosti Intel sdělil ještě jednu negativní novinku. Firma zcela ukončuje projekt technologie Optane a nevolatilních pamětí 3D XPoint, do kterých se vkládaly naděje na nahrazení choulostivé NAND Flash. Celý článok „Intel definitivně pohřbil Optane SSD a technologii 3D XPoint“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *