WD_Black SN850: Rýchle SSD PCIe 4.0 s tunelovým chladičom

Analýza

WD to s hernou značkou Black myslí vážne, o čom svedčí línia herných SSD a HDD, do ktorej pribudol nástupca SN750 s označením SN850. Azda najväčším rozdielom je prechod na rozhranie PCIe 4.0 a tým pádom výrazne vyššie rýchlosti. Zmenil sa aj tvar heatsinku a pribudlo osvetlenie RGB. Jedná sa teda o o výrazný medzigeneračný rozdiel, na ktorý sa oplatí pozrieť detailnejšie.

SN850

Priamy nástupca SN750, jedného z prvých produktov hernej série WD_Black, prichádza v rovnakých dvoch verziách, s heatsinkom a bez neho. Nám na test prišla druhá menovaná verzia. Balenie sa medzigeneračne veľmi nezmenilo, na škatuľke opäť nájdete grafiku s vyobrazeným SSD a zopár špecifikáciami.

V balení je len dokumentácia a samotné SSD. Ponúkané sú tri rôzne kapacity, a to 500 GB, 1, 2 TB, pričom každá môže byť s alebo bez heatsinku, celkovo máte teda na výber zo šesť modelov.

Všetky kapacity ponúkajú rovnaké rýchlosti čítania, teda 7000 MB/s pre sekvenčné čítanie. Zápis sa delí podľa modelu, najrýchlejší je testovaný 1 TB model s 5300 MB/s, nasleduje 2 TB s 5100 MB/s a najpomalší je 500 GB model s 4100 MB/s. Náhodný zápis je 570/720/710K a čítanie 800K/1M/1M IOPS.

   

SSD SN850 dostali 5-ročnú záruku s garantovanou trvácnosťou 300/600/1200 TBW. Vnútri disku nájdeme ovládač vlastnej výroby s označením WD/SanDisk NVMe G2 a o ukladanie dát sa starajú 96-vrstvové pamäťové čipy 3D TLC, opäť vlastnej výroby. Ako už bolo spomenuté, medzigeneračne sa zmenilo rozhranie pripojenia s PCIe 3.0 na novšiu verziu 4.0, pričom pripojenie prebieha 4 linkami, teda ×4.

Nedá sa nespomenúť výrazná zmena v dizajne oproti minulej generácii. SN850 dominuje heatsink s horizontálnymi otvormi pre vetranie pričom samotné rozmery sú ešte pomerne kompaktné v porovnaní s inými modelmi. Na výšku má SN850 tesne pod 9 mm a hmotnosťou 25 gramov sa veľmi nelíši od 22 gramového Viper VPN100. Na druhej strane Aorus SSD je hotová tehla s 95 gramami. Uvidíme, aké rozdiely v teplotách budú v praxi.

Novinka oproti predchodcovi prináša v hernom duchu dôležitú funkciu a to RGB podsvietenie, ktoré si môžete prispôsobiť alebo dokonca synchronizovať. Odporcov RGB LED zase poteším informáciou, že podsvietenie sa dá aj vypnúť.

Aplikácia

Od posledného testu SN750 prešiel Dashboard výraznými zmenami dizajnu, ktoré hodnotím pozitívne. Aplikácia vyzerá sviežo a zároveň prehľadne.

Dashboard ponúka bližšie info o disku, možnosť monitorovať jeho aktivitu vrátane teploty či nastaviť automatické čistenie v rôznych intervaloch.

Nástroje a nastavenia ponúkajú niekoľko zaujímavých funkcií ako aktualizácia disku, o tej viac o niečo nižšie, zmazanie disku či kontrola stavu a nastavenia spúšťania aplikácie pri štarte operačného systému a iné.

Ako už pri hernom hardvéri býva zvykom, nesmie chýbať ani RGB podsvietenie a jeho nastavenia v rôznych farbách a režimoch. Taktiež si môžete disk zosynchronizovať s vašim príslušenstvom a komponentami, napríklad v mojom prípade s Razer Chroma RGB.

Aplikácia sa tiež stará o aktualizáciu firmwéru a to rýchlym a jednoduchým spôsobom.

Testovanie prebiehalo na platforme X570, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus X570 Xtreme s procesorom AMD Ryzen 9 5900X a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16

Rozmohly se grafické karty, které nevyužívají plnou šířku obvykle dostupného slotu PCI Express ×16 a běží jenom s osmi linkami, což o něco zlevňuje a zmenšuje dotyčné čipy GPU. V desktopu tím obvykle je zbylých osm linek k ničemu, ale Asus teď přišel s nápadem, jak je zachránit. Sice stále nebudou použitelné pro samotnou grafickou kartu, ale aspoň nějaké využití najdou. Hodit by se to mohlo třeba na A620 deskách s nedostatkem slotů M.2. Celý článok „Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16“ »

  •  
  •  
  •  

ARM Mac Pro uvnitř. Podle Apple si uživatel nemůže vyměnit SSD

Firma Apple tento měsíc definitivně přehodila výhybku z procesorů Intel na svá vlastní CPU (respektive SoC) s architekturou ARM, když vydala už i pracovní stanici Mac Pro s procesorem M2 Ultra, jenž je tvořený dvojicí čipů M2 Max a je zatím nejrychlejším počinem Applu. Mac Pro je speciální v tom, že jako jediný Mac má možnosti rozšíření. Ale když teď iFixit udělal rozborku, ukázalo se to, že v praxi jsou omezenější, než se čekalo. Celý článok „ARM Mac Pro uvnitř. Podle Apple si uživatel nemůže vyměnit SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *