Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro

PCIe 5.0 nástupce SSD 990 Pro je tady

Před pár dny jsme tu měli výkonné SSD Micron 4600. Teď přináší něco podobného i Samsung, další z největších výrobců SSD „první ligy“ (čímž myslíme ty společnosti, které jsou současně výrobci pamětí NAND, a měly by tak mít největší knowhow ve flashových úložištích). Podobně jako Micronu také Samsungu dlouho trvalo přijít s výkonným SSD, které by využilo potenciál dvakrát rychlejšího rozhraní PCIe 5.0, ale teď takové SSD konečně vydává.

Jmenuje se Samsung SSD 9100 Pro a jde o highendový NVMe modul s rozhraním PCIe 5.0 ×4, mířící do soutěže o nejvýkonnější „disk“ (v přeneseném významu) pro PC. Samsung totiž už jedno PCIe 5.0 má, ale to používá jen dvoulinkové rozhraní PCIe 5.0 ×2 a celkově jde o pomalejší levné moduly. Až nový modul SSD 9100 Pro je tak reálný vstup Samsungu do „Gen5“ éry.

Samsung SSD 990 Evo Plus. Tyto moduly sice používají PCIe 5.0, ale jen s dvěma linkami (×2), takže to nepřináší nic moc navíc proti režimu PCIe 4.0 ×4 (Autor: Samsung, via: ComputerBase)

Samsung zřejmě chystá odhalení těchto modulů co nevidět, dnes totiž „ulila“ start jeho indická pobočka vydáním tiskové zprávy, kterou mezitím zase rychle schovala. Pravděpodobně tak regulérní odhalení bude až za pár dní, ale parametry známe už teď. Aktualizováno: Samsung už moduly vydal oficiálně (a globálně).

Samsung SSD 9100 Pro

Moduly SSD 9100 Pro budou vyráběné v klasickém provedení M.2 a s kapacitami 1 TB, 2 TB a 4 TB. Později má přibýt ještě 8TB model, to ale až v druhé polovině roku. To by bylo poprvé, kdy Samsung tuto kapacitu bude nabízet u nejrychlejších SSD. Moduly jsou založené na V-NAND (3D NAND) 8. generace od Samsungu se záznamem TLC a používají mezipaměť LPDDR4X. Zapisovací záruka není bohužel vyšší než u běžných SSD, je na úrovni 600 přepisovacích cyklů na buňku.

Opět je použitý vlastní SSD řadič od Samsungu, který je vyráběný 5nm procesem, což by mělo znamenat lepší spotřebu než u dost náročných (a topících) modulů s řadičem Phison E26. Samsung by nejspíš měl použít stejný řadič jako v modulu PM9E1, který je ale určený jen pro OEM trh.

Samsung SSD 9100 Pro
Samsung SSD 9100 Pro (Autor: Samsung)

Vyšší modely (4TB a 8TB) mají dosáhnout přenosových rychlostí až 14 800 MB/s v sekvenčním čtení a až 13 400 MB/s v sekvenčním zápisu (v zápisu tedy bude Samsung možná nejrychlejší SSD na trhu). V náhodném čtení má být dosahováno až 2 200 000 IOPS a v náhodném zápisu až 2 600 000 IOPS.

Spotřeba je na úrovni náročnějších highendových SSD generace PCIe 4.0 a 3.0. U 4TB modelu je to až 9,0 W při čtení a 8,2 W v zápisu, nicméně u 1TB a 2TB modelu je nižší. Pokud Samsung zvládl správu spotřeby a výkonu podle teploty, mělo by toto SSD stále být použitelné v noteboocích, klidová spotřeba je totiž příjemně nízká v jednotkách mW při úsporných režimech.

Specifikace modulů Samsung 9100 Pro
Specifikace modulů Samsung 9100 Pro

Moduly budou dostupné v provedení s chladičem, s kterým má mít výšku 8,8 mm (8TB verze bude tlustá 11,25 mm, takže je možná oboustranná s čipy NAND i zespod PCB). SSD 9100 Pro ale budou v nabídce i v holé nechlazené verzi – pro notebooky a pro ty, kdo chtějí použít chlazení poskytované přímo základní deskou.

Dolarové ceny jsou oficiálně 200 $ za 1TB model, 300 $ za 2TB model a 550 $ za model s nejvyšší 4TB kapacitou. Chladič vyjde na dalších 20 $.

Oficiální ceny SSD ale často bývají dost neužitečný údaj, protože hodně firem je pak prodává za nižší ceny, než na začátku oznámí, takže tady je asi nejlépe počkat na to, jaké ceny nasadí naše e-shopy – a pokud budou příliš vysoké, nějakou dobu počkat.

Zdroje: TechPowerUp, VideoCardz, Samsung

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně úsporné PCIe 5.0 SSD: Micron uvádí modul s čipem SM2508

Už dva roky jsou na trhu SSD schopná využít PCI Express 5.0. Dlouho trpěla vysokou spotřebou (která někdy dokonce vedla k přehřívání a vypínání SSD) spojenou s řadičem Phison E26. Pro ten ale dlouho nebyly alternativy, od nichž jsme si slibovali, že spotřeby vrátí na normální úrovně. Až teď takové přichází na trh a s nimi se z Gen 5 NVMe modulů může stát standardní komponenta. Micron 4600 bude asi jedním z nositelů této změny. Celý článok „Konečně úsporné PCIe 5.0 SSD: Micron uvádí modul s čipem SM2508“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Raspberry Pi vydává vlastní SSD pro RPi 5. Deska už umí PCIe 3.0

Když Raspberry Pi začínalo, byla to skromná nadace, ale od svého založení vytvořila několik desek a modulů, přišla i s vlastním „klávesnicovým PC“, perifériemi a začíná vyvíjet i vlastní čipy. RPi tradičně jako úložiště systému používaly paměťové karty, ale poslední verze už má podporu NVMe SSD, a tak teď přišla logická věc: Raspberry Pi vydává vlastní SSD, i když tentokrát nejde o vlastní vývoj, modul je vyráběný externím dodavatelem. Celý článok „Raspberry Pi vydává vlastní SSD pro RPi 5. Deska už umí PCIe 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *