(Gigabyte) B860 Aorus Elite WiFi7 Ice: Dostupná cena „v bielom“

Gigabyte B860 Aorus Elite WiFi7 Ice v detailoch

Lacnejšie základné dosky (oproti modelom Z890) s čipsetom B860 vedie aj Gigabyte. V porovnateľnej triede je výbava relatívne slabšia, ale reflektuje ju aj nižšia cena a B860 Aorus Elite WiFi7 (Ice) tak v konečnom dôsledku môže byť do zostavy atraktívna voľba. V prípade testovaného variantu Ice obzvlášť, pokiaľ vyberáte medzi základnými doskami s bielym PCB. Tie nejaké sú, ale pomerne vzácne.

Čipsetu Intel B860 sme sa už podrobnejšie venovali v teste konkurenčnej základnej dosky (MSI MAG B860 Tomahawk WiFi). Rozdiely oproti Intel B760, respektíve oproti Intel Z890 poznáte, tak sa rovno vrhneme na to, čo základná doska B860 Aorus Elite WiFi7 Ice vyrábaná Gigabyte prináša.


Gigabyte B860 Aorus Elite WiFi7 Ice

Kategoricky možno asi písať o strednej triede, pričom sa jedná o najlepšie vybavenú základnú dosku s čipsetom B860, akú má Gigabyte v ponuke. Zámerom je však držať sa stále skôr nižšej (ako vyššej) ceny, aby aj táto základná doska dostála toho, prečo veľa používateľov čakalo na modely B860. Tým dôvodom je, prirodzene, nižšia cena, než na akú vyjdú drahšie modely Z890.

Pokiaľ ide o fyzický formát, tak ten je ATX, v centimetroch teda 305 × 244 mm – dĺžka (respektíve výška z pohľadu vežovitých skriniek) a šírka PCB.

   

Na zadnej strane základnej dosky je jedna pozoruhodná súčiastka a tou je backplate prvého slotu PCI Express ×16. Ten má do určitej miery znižovať páku (na slot), čo bude užitočné najmä v kombinácii s nadštandardne ťažkými grafickými kartami. Do akej miery je takéto opatrenie relevantné pre prax je už otázka. To nevieme. Každopádne tento prvok, typický pre „lepšie“ základné dosky Gigabyte, na B860 Aorus Elite WiFi7 Ice je.

A potom sa na slot PCIe ×16 viaže ešte jedna vec – mechanizmus EZ-Latch Plus. Ten predstavuje vzdialené tlačidlo na pravom okraji základnej dosky, pomocou ktorého sa uvoľňuje poistka slotu. Na rozdiel od základných dosiek, ktoré toto tlačidlo nemajú (a poistku treba stlačiť priamo na slote) je demontáž rozširujúcich kariet spod širokých, rebrovaných chladičov elegantnejšia. Odstup procesorov pätice a prvého slotu PCIe ×16 je síce veľký (91 mm medzi stredmi), ale aj tak takéto opatrenie s diaľkovým tlačidlom je šikovnejšie a pohodlnejšie na prácu.

Na úplnosť treba poznamenať, že prvý slot PCI Express ×16 má fyzicky 16 liniek a podporuje rýchle rozhranie PCIe 5.0 rovnako ako prvý slot M.2. Na ňom je potom aj väčší (širší a vyšší chladič) na efektívnejšie chladenie výkonnejších SSD aj vo vysokej záťaži. (De)montáž tohto chladiča je cez beznástrojový systém EZ-Latch Click, ale s dobrým prítlakom. Dôkazom neho je aj vysoká efektivita v našich testoch, kde chladič dosahuje nadpriemerné výsledky. Druhý, zdieľaný chladič SSD, je tradične medzi prvým a druhým slotom PCIe ×16, čo je s ohľadom na kompatibilitu šikovné riešenie. Druhý slot PCIe ×16 je použiteľný aj v kombinácii s veľmi druhými grafickými kartami. Od prvého slotu (PCIe ×16) je vzdialený 80 mm. Tu však treba poznamenať, že druhý a tretí slot PCI Express je síce rozmerovo „×16“, ale elektricky sa jedná iba o PCIe ×1. Linky sú ale v generácii 4.0 (PCIe 4.0).

Porty SATA sú štyri. Pre niekoho málo, ale je to „bežná“ konfigurácia súčasných základných dosiek. 19-pin na pripojenie dvoch portov USB 3.2 gen. 1 na prednom panely skriniek je iba jeden. Za pozornosť ale stojí interný konektor HDMI na pripojenie displejov, ktorú sú použité vnútri skrinky (napríklad aj v rámci chladiča CPU) alebo sú na skrinke spredu.

Napájacia kaskáda je 17-fázová, z čoho 14 fáz pripadá na Vcore. Maximálne prúdové zaťaženie na fázu je uvádzané na 60 A. V praxi však musí byť zaťaženie výrazne nižšie, aby sa dalo VRM uchladiť a zároveň dosahovalo vysokú energetickú efektivitu. Hodnota je to teda iba teoretická  zaťaženie v praxi je zlomkové. Integrované obvody s MOSFETom sú Onsemi NCP 302115.

   

Medzi čipmi na základnej doske nájdete napríklad aj Realtek RTL8125D. Ten slúži pre ethernetové pripojenie.

Vo výbave B860 Aorus Elite WiFi7 Ice je aj segmentový POST displej a tri tlačidlá (štart, reset a Q-Flash Plus) nad ním.

Zadný panel konektorov I/O nesie až jedenásť portov USB, z ktorých jedno je 40-gigabitové (typ C s podporou Thunderbolt 4). Naproti tomu sú ale štyri pomalé porty USB 2.0. Tie sú najmä na pripojenie periférií, ako sú myš, klávesnica či headset, obvykle nepotrebujúcich na svoje fungovanie vyššiu priepustnosť.

Na efektívnejšie chladenie VRM je kryt (konektorov I/O) čiastočne perforovaný. Mechanická pevnosť je pritom stále vysoká.

Jeden z osvetlených prvkov ARGB je na pasíve VRM. Do určitého miesta je vtesnaný svetlovod, cez ktorý presvitá svetlo LED na PCB základnej dosky. Osvetlenie je potom aj okolo čipsetového chladiča.

Na reguláciu osvetlenia môžete použiť aplikáciu RGB Fusion (2.0) dostupnú aj v Gigabyte Control Center.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Radeon RX 7900 XTX Gaming OC: Základ od Gigabyte

Radeon RX 7900 XTX Gaming OC od Gigabyte se řadí k levnějším modelům, které se do testů často nedostávají. U těchto karet výrobce při návrhu klade důraz na nižší cenu a šetří zejména na pasivní části chladiče. V testech provozních vlastností nevypadají vedle drahých prémiových karet dobře. Právě kvůli příznivější ceně po nich ale často sáhnou nejen zákazníci, ale zejména prodejci hotových počítačových sestav. Celý článok „Test Radeon RX 7900 XTX Gaming OC: Základ od Gigabyte“ »

  •  
  •  
  •  

(Gigabyte) B850 Aorus Elite WiFi7: Naozaj lacnejšia? Áno

Čipová súprava AMD B850 je dobrý základ pre používateľov, ktorí nevyužijú širšie možnosti drahších základných dosiek (typicky s čipsetmi X870 alebo X870E). Odmenou má byť nižšia cena a v prípade B850 Aorus Elite WiFi7 taká aj je. Táto základná doska patrí medzi cenovo najdostupnejšie modely, ktoré môžu majiteľov procesorov Ryzen 9000 či eventuálne Ryzen 7000 zaujímať. V testoch si pritom nepočína vôbec zle. Celý článok „(Gigabyte) B850 Aorus Elite WiFi7: Naozaj lacnejšia? Áno“ »

  •  
  •  
  •  

Test Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC: zlatý střed

Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC na první pohled neohromí ani okázalým designem, ani pestrobarevnou světelnou šou. Nepatří k nejlevnějším modelům, ale ani zdaleka není nejdražší. V klasické poloze je podsvícení spíš decentní, až ve vertikální poloze vyniknou podsvícené ventilátory. O to víc ale potěší další výbavou. Díky výrazně předimenzovanému chladiči a dobře nastavené regulaci trumfne provozními vlastnostmi i dražší konkurenty. Celý článok „Test Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC: zlatý střed“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *