Detaily BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117)
Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie.
Do radu Silent Wings (Pro) 4 BeQuiet! kategorický sústredí najvyspelejšie ventilátory, ktoré vedie. V minulosti sme už testovali dva modely Silent Wings 4 Pro – BL098 (120 mm, čierny) a BL099 (140 mm, čierny). V tomto rozbore sa budeme venovať „iba“ Silent Wings 4. Slovo „iba“ používame z dôvodu, že v tomto prípade pôjde prvýkrát o nePro varianty, ktoré sprevádza viacero konštrukčných odlišností. Niektoré z nich pritom majú vplyv na chladiaci výkon. A hoci ten sa môže niekedy aj výrazne líšiť (a byť nižší), inokedy rozdiel príliš nenameriate.
Pokiaľ ide o geometriu rotora, tak tá je pri ventilátoroch Silent Wings 4 na chlp rovnaká ako u Silent Wings Pro 4. Základ tkvie v lopatkách z výraznejšie zakrivenými nábežnými hranami. BeQuiet! to však v tomto smere nepreháňal, aby lopatky neboli príliš dlhé a pružné, čo by vzhľadom na PBT štruktúru mohlo viesť k príliš vysokým vibráciám. Takto je pevnosť lopatiek aj vďaka zhrubeniu až 2,35 mm (špičky) na pomery 140-milimetrových ventilátorov nadpriemerná a pre pracovný rozsah 194~1919 ot./min vhodná.
Rotor pozostáva zo siedmich lopatiek. Pri ich menšej veľkosti, ako už bolo spomenuté, je zrejmé, že medzery medzi lopatkami sú väčšie (ako 9-lopatkových návrhov alebo u konštrukcií s väčšou plochou na lopatku), čo má prirodzene dosah na nižší statický tlak.
Teraz sa nepozerajte na „absolútny“ statický tlak pri nulovom prietoku, na ktorom sa podieľa aj charakter správania sa motorčeka v závislosti na odpore prostredia, ale na výrazne miernejšiu situáciu v prostredí na reálnych prekážkach. Na nich bude takýto oproti „plnším“ prirodzene výkonnostne strácať, ale odmenou za to môže byť nižšia hlučnosť. A tá je daná práve menším počtom lopatiek s menej interakciami s prúdiacim vzduchom.
Povrch lopatiek je z obidvoch strán vrúbkovaný, čo je pre ventilátory BeQuiet! charakteristický znak. Taký, čo na vstupe potláča nežiaduce mikroturbulencie a pre vyššie trenie aj skĺzavanie prúdnic vzduchu po dĺžke lopatiek, ku ktorému v určitej miere dochádza vplyvom odstredivej sily.
Súčasťou príslušenstva sú aj náhradné, „štandardné“ rohy. Predinštalované sú však rohy optimalizované na montáž do skriniek. Výhoda týchto rohov je v mäkkom uložení, ktoré zamedzuje kontaktu tvrdých častí, cez ktoré by sa šírili vibrácie zapríčiňujúce sekundárny hluk (typicky s rozvibrovania skrinky).
Konštrukcia týchto rohov je z veľkej časti gumená (z plastu je iba nadstavec, ktorý sa zacvakáva k rámčeku) a pri inštalácii sa uplatňuje gumená vložka. Tá prichádza z opačnej strany plechu, ku ktorému sa ventilátor pripevňuje. Spojovacím materiálom je pritom kolík/pin inštalujúci sa zatlačením, bez potreby akýchkoľvek nástrojov. Toto je dôvod, prečo sú ventilátory Silent Wings 4 vrátane modelu BL117 optimalizované smerom k systémovým ventilátorom, teda na montáž do počítačovej skrinky.
A teraz k tomu, prečo sa Silent Wings 4 pre zmenu príliš nehodia na radiátory. Predinštalované rohy, aby bola vôbec možná inštalácia (na radiátor), si môžete pohodlne vymeniť za typ určený na montáž cez kovové skrutky (a i dlhé, radiátorové), ten je však pomerne netesný. Medzi týmito rohmi a montážnym rámčekom radiátora sú totiž veľké medzery. Tými sa stráca tlak prietok medzi rebrami radiátora klesá. Je to podobné, ako keby ste urobili diery na záhradnej hadici. BeQuiet! síce má ešte jeden typ rohov – radiátorové – odstraňujúce tieto netesnosti, ale ten je súčasťou iba Silent Wings 4 Pro, teda drahšieho variantu ventilátorov (s „Pro“ v označení).
Tým, ako tieto rohy zvyšujú statický tlak, vďaka ktorému je vyšší aj prietok vzduchu cez radiátor, sme sa zaoberali v samostatnom teste zameranom iba na tento aspekt. Ten poukazuje i na o, že rohy určené na skrinky v porovnaní so „štandarndými“ na rámček ventilátora prenášajú i menej vibrácií. „Skrinkové“ rohy sme použili aj na väčšinu našich testov s výnimkou inštalácií na radiátoroch, s ktorými sú nekompatibilné. Na radiátory sú ventilátory inštalované už cez rohy BeQuietom! označované ako „štandardné“.
A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.
- Contents
- Detaily BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117)
- Prehľad špecifikácií výrobcu
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Zkoušeli jste použít i polohu s filtrem na sací straně? Jednoduše simulace přední pozice ve skříni, kde ventilátor nasává vzduch směrem Z nylonového filtru a fouká DO skříně, již bez překážky? Vrtule, těsnost rámečku, výrobcem vyřešené proudění apod. Takový konkrétní test na ideální sací ventilátory do PC, třeba na 500 rpm 🙂
Filtry jsou umísťovány před ventilátor, radiátory za ventilátor. Všechno je v popisu metodiky. Logicky by těžko docházelo k situacím, kdy ventilátor drhne o filtr, kdyby byl umístěný na výstupu 🙃
Pred rotorom sú prachové filtre pre potreby testov umiestnené štandardne. Za rotorom skriniek bývajú snáď iba vtedy (typicky na stropnom paneli), keď majú zachytávať voľne padajúci prach pri vypnutom počítači? Alebo prípadne v prázdnych pozíciách?
Pri veľmi nízkej hlučnosti s plastovým filtrom dosahuje špičkové výsledky Fluctus 140 PWM alebo s jemným nylonovým filtrom potom Thermaltake Toughfan 14 Pro. Databáza 140 mm ventilátorov je však zatiaľ pomerne riedka a nejaké veľké závery by som z nej nerobil. Aj keď je pravdepodobné, že menované modely budú s filtrami jedny z najefektívnejších.
Tak právě proto by bylo fajn preferovat 140mm do testů. 25-30mm tloušťka, vše na hromadě. Neznám v okolí nikoho, kdo by si do skříně dal 120mm vrtule, když jsou to pozice i na 140mm. No, jsou i výjimky s full sterrox 120, ale jen proto, že není varianta 140. Nedivil bych se, kdyby časem noctua přišla s 30mm variantou bez distančního rámečku. Do bedny ideální.
Tak třeba já mám systémové 3×120, 140 mám jen na cpu chladiči 🙃
Na vysvětlenou, hlavním důvodem byla cena, měl jsem tehdy pěknou nabídku na 3×120. Slouží řadu let, ještě dlouho nebudu mít potřebu je měnit. Druhým důvodem může být (jak podotkl jeden čtenář en verze hwc), že pozice pro ventilátory bývají často realizovány s nějakými restrikcemi (zvlášť ty umožňující montáž dvojí velikosti). Potom hypotetický užitek z většího průřezu přichází z části vniveč a poměr výhodnosti strmě klesá.
Tie „reštrikcie“, respektíve časti držiakov (na 120 mm ventilátory), ktoré vystupujú pred 140 mm ventilátory môžu aj výrazne zvyšovať hlučnosť. Potom sa u toho ventilátora nepríjemne zvyšuje hučanie v aerodynamickom spektre. Možný scenár pekne ilustruje aj toto video (s NF-A12x25 v skrinke FD Meshify 2) od Thermallefta.
Riešenie je síce v oddialení ventilátora od prekážky, ale to vyžaduje ďalšie extra príslušenstvo, ktoré sa pre niektoré ventilátory i pomerne ťažko zabezpečuje. Noctua má síce rámčeky NA-IS1, tie sú iba s úzko obmedzenou podporou ventilátorov.
Ano, ty plechy tam zasahují. Přínosem rozhodně nebudou. Tohle je Fractal Define S. Plech je tam celkem měkký a lze ohnout dál od lopatek směrem ven.
https://ctrlv.cz/oV7S
Místo tam je cca 1cm k filtru. Jako distanci dovnitř lze použít i rám ze starého ventilátoru, prostě to šmiknout a udělat si takový 25mm wind tunnel 🙂 Nebo si to vytisknout na 3d, pár šroubků a hotovo.
Tých možností, ako veciam pomôcť, je mnoho. Často sú ale typu „dorob si sám“. To je pre kutila skvelé (má sa s čím hrať…), ale pre bežného používateľa prakticky neriešiteľné.
Ohýbání plechu není zrovna košer řešení, kterým by ses chtěl chlubit. A i tak celkem hrozí (hlavně při vyšších rychlostech), že budou montážní kolejnice produkovat různé parazitické zvuky. Distančními rámečky se to dá elegantně řešit, ale cenově se tím zase posouváme. Pokud by člověk trval na 140×30 a k tomu připočítal dodatečné úpravy, jsme pak už na ceně velmi slušného procesoru.
Na co košer 😀 Není to vidět, je to funkční, jednoduchý způsob, hned hotovo.
Ten nápad vybrakovat nevyhovující a nefunkční ventilátory pro rámeček je ale výborný 🙂
mozno keby dal tu vrtulu ako ma byt = pred ten plech a nie ako to dal on = za ten plech, tak by mu to nehucalo a nemusi riesit kraviny. https://www.fractal-design.com/app/uploads/2020/10/Standard-Studio_Meshify2_Black_TGD_Standard_13.-Left-Front-Above-Iso_Blowout.jpg
evidentne vrtule maju byt ( ja ich tak mam v BQ PB500DX) pred konstrukciou bedne
inak velmi zla nahravka a neda sa to podla videa posudit.. na standardnych 30% co mam repraky to skoro nepocut ani na 100% co to pusta a ked to ma na 25% tak to ledva pocut aj ked dam repraky na 100%.
Z dôvodu, že so znižujúcimi sa rýchlosťami sa pri tejto kombinácii (konkrétneho ventilátora a konkrétnej prekážky/plechu držiaka) sa vplyvom odsadenia rozdiel v hlučnosti na kritických frekvenciách zvuku znižuje. Až to nakoniec prirodzene vnímate tak, že neexistujú (a nepočuť ho).
Vyhodnocovať niečo zo zvukových nahrávok je ale celkovo pomerne nešťastné a je tu príliš veľa skresľujúcich vplyvov. Kritický tón sa nemení iba s ohľadom na konkrétne reproduktory, respektíve celú audiosústavu (začínajúcu zvukovou kartou), ktorú formujú aj frekvencie elektromagnetického šumu v konkrétnej situácii, ale aj to, akú si v inak rovnakých podmienkach nastavíte hlasitosť. A potom do toho vstupuje aj samotný sluch, ktorý má každý iný. Preto považujem sa objektívnejšie vychádzať z obrázkových spektrografov, pri ktorých je zase tá nevýhoda, že im málokto rozumie. 🙂
tak to nie je, ….nevhodný obrázok.
https://www.fractal-design.com/app/uploads/2020/10/Standard-Studio_Meshify2_Black_TGD_Standard_13.-Left-Front-Above-Iso_FloatingLayer.jpg
aj u mňa vo FD define C je to tiež tak, že sa ventilátory montujú z vnútornej strany a na z vonkajšej ide filter.
— „… keby dal tu vrtulu ako ma byt = pred ten plech a nie ako to dal on = za ten plech…“
Vstupné ventilátory v Meshify 2 majú byť z vnútornej strany, za plechom, pretože zvonku prichádza prachový filter. V niektorých skrinkách sa síce ventilátory zmestia aj do priestoru medzu masku a držiak (teda tak, ako opisujete), ale nemusí to byť elegantnejšie riešenie. Aj za predpokladu, že je maska perforovaná, tak k zvyšovaniu hlučnosti pri súčasnom znižovaní prietoku môže zase dochádzať na tejto úrovni vplyvom mriežky čelného panela skrinky.
Väčší dopyt bude práveže po 120 mm ventilátoroch. Svedčí o tom aj bohatší výber modelov. Pravdepodobne to bude aj lepšou kompatibilitou menších ventilátorov.
Pozície pre 140 mm bývajú skôr sekundárne a podobné je to pri vodníkoch. 360 mm sú možno i najpopulárnejšie. To by bolo dobré urobiť nejakú analýzu predajných štatistík, 240 mm a tom možno nebudú výrazne horšie. Ale 420 mm sú skôr rarita a 280 mm tiež, čo sa týka záujmu, neporážajú 360 mm. Aj preto, že 360 mm s prevahou jedného ventilátora bude mať väčšinou nielen lepšiu kompatibilitu, ale aj vyššiu chladiacu efektivitu. Takže áno, v rovnakom počte budú špičkové 140 mm ventilátory efektívnejšie ako 120 mm, ale do praxe sa takáto konfigurácia dostáva menej často.
Priorita v testovaní 140 mm ventilátorov na HWC bude výhľadovo najmä pre Noctua NF-A14x25, aby sme v čase hodnotenia tohto ventilátora mali čo najširšiu referenčnú databázu. Chvíľu o 140 mm ventilátory bude možno i väčší záujem, ale to iba kvôli Noctue. Z dlhodobého hľadiska sa budeme pravdepodobne zameriavať viac na 120 mm. Teda, pokiaľ sa na trhu niečo nezmení. V zmysle, že sa prvou voľbou vo väčšine prípadou stanú 140 mm ventilátory.
Verím, že Noctua by výhľadovo tomto mohla zamiešať karty, ale či až tak, že budú na to reagovať výrobcovia skriniek… to neviem.
Tvoje tvrdenie môže byť pravdivé v situáciách, kde je na výber 1:1 (tj buď môžem použiť 1×120 alebo 1×140, resp. 2×120 alebo 2×140)
ale!
…keď máš na výber 3×120 alebo 2×140 (čo je vcelku bežné).
…navyše sú tie ventilátory za sieťkou, pred ktorou je buď pevný panel s prieduchmi po stranách alebo mesh panel, tj istá forma odporu, kde sa ti zíde, aby mal ventilátor aj dostatočný výkon z pohľadu statického tlaku…
…navyše sa často stáva, že pri 120 tam nezavadzia nič v prietoku vzduchu ako pri 140, keďže sú často predné montážne riešenia univerzálne pre oba formáty a v prípade použitia 140 isté časti zavadzajú
…ja som tiež vpredu prešiel z 2×140 na 3×120