BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Klíčové vlastnosti

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce.

Klíčové vlastnosti chladiče

Dark Rock Elite byl nedávno uveden na trh společně se nástupcem známého chladiče Dark Rock Pro, nyní v páté verzi. Oba tyto chladiče jsou si velmi podobné, takže většinu věcí z dnešního článku, kdy podrobně rozebereme Dark Rock Elite, půjde aplikovat i na Dark Rock Pro 5. Ale zatímco je Dark Rock Pro 5 logickou evolucí předchozího modelu, tak Dark Rock Elite představuje nový vrchol nabídky společnosti BeQuiet!. Již při prvním pohledu je jasné, že se jedná o prémiový chladič s důrazem na maximální chladicí efektivitu.

   

Pasiv chladiče je tvořen dvěma hustými svazky hliníkových žeber, které jsou spolu propojeny pomocí sedmi šestimilimetrových měděných heatpipes. Tyto heatpipes se starají o distribuci tepla z rozměrné měděné základny chladiče s velkou teplosměnnou plochou. Tato kontaktní plocha je jediným prvkem chladiče, který není v matně černé povrchové úpravě, ale je pokryta tenkou vrstvou niklu jako ochrana mědi před oxidací. Výrobce navíc uvádí, že je tento chladič plně kompatibilní i s tekutým kovem, pokud jste tedy dostatečně šikovní a odvážní, abyste využili tekutý kov mezi chladičem a tepelným rozvaděčem procesoru místo klasické metody s teplovodivou pastou. Zbylý povrch chladiče je dle výrobce pokryt vrstvou černé barvy s keramickými částicemi pro elegantní vzhled při zachování vysoké tepelné vodivosti.

   

Vrchní plocha je na běžné poměry BeQuiet! chladičů až skoro extravagantní, bráno s nadsázkou samozřejmě. Střed tvoří stříbrné logo umístěné na tenké plošce z kartáčovaného hliníku v černé barvě. Okolo této plošky je průsvitný bílý proužek, pod kterým se ukrývají ARGB LED a pokud se nepletu, je to první chladič z nabídky BeQuiet!, který obsahuje nějaký druh podsvícení. Nebudeme-li tedy počítat chladič Pure Rock 2 FX, kde se o podsvícení stará ventilátor z řady Light Wings.

   

Vrchní kryt jde celý jednoduše odejmout i se středovým ventilátorem, se kterým je spojený pomocí rámečku. Tímto získáme přístup ke dvojici šroubků s pružinami pro optimální přítlak, které jsou napevno uchyceny k základně chladiče. Horní plocha základny je konstruována jako další malý pasivní chladič. Celková plocha žebrování sice nebude příliš velká, ale každý watt se počítá.

   

Pod horním krytem se navíc nachází nejenom ARGB LED, ale také integrovaný rozbočovač pro oba ventilátory, který zároveň slouží také jako omezovač maximálních otáček. Jednoduše stačí sejmout magneticky uchycený okraj horního krytu, pod kterým se ukrývá přepínač dvou režimů. Režim Q(uiet) omezuje maximální otáčky obou ventilátoru, zatímco režim P(erformance) nechá ventilátory běžet v plném rozsahu.

   

A zatímco je středový ventilátor spojený rámečkem s vrchní plochou chladiče, tak ventilátor na přední věži je uchycen v plastových kolejnicích a jde vysunout směrem nahoru v několika krocích. Spolu s výřezem ve svazku žeber přední věže slouží tento prvek k maximalizaci kompatibility chladiče s vysokými moduly operační paměti, čímž se ale dost zvýší už tak velmi vysoký profil celého chladiče. Oba použité ventilátory mají bohužel proprietární koncovky pro zapojení do integrovaného rozbočovače/omezovače a jsou také uchyceny k chladiči atypickým způsobem. Jejich případná výměna je tak jen velmi obtížná, byť nejspíš nelze očekávat, že by k tomuto kroku drtivá většina uživatelů kdy přistoupila.

Příslušenství chladiče Dark Rock Elite působí možná až překvapivě skromně, ale celé to hezky zapadá do filozofie společnosti BeQuiet!, která si nikdy nepotrpěla na výstřelky nebo zbytečnosti. Nenechte se však zmást prvním dojmem, nic podstatného zde totiž nechybí. Sloupky montážního systému jsou univerzální jak pro Intel, tak pro AMD procesory, liší se tak pouze příčky. Spony na ventilátory zde budete hledat marně, což je vzhledem ke konstrukci chladiče logické. Nechybí ovšem proslulý šroubovák s dlouhým dříkem a s magnetickou špičkou, který oceníte zejména při instalaci chladiče k příčkám montážního systému, ale osobně používám jeho starší verzi už dlouhé roky jako univerzální nástroj při stavbě počítačových sestav.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

První věc, která vás při pohledu na chladič Dark Rock Elite zaujme, je jeho celková velikost. Tohle skutečně není žádný malý chladič do kompaktních sestav. S minimální výškou 168 mm si budete muset dát velký pozor na výběr vhodné skříně. Pokud navíc chcete posunout přední ventilátor do vyšší pozice, abyste měli dostatek místa na vysoké moduly operační paměti, připravte se na celkovou výšku chladiče až 206 mm! S nízkoprofilovými moduly však můžete ponechat přední ventilátor ve výchozí pozici. Ve srovnání se svojí přímou konkurencí tak Dark Rock Elite nijak nevybočuje z davu. A cenově také hezky zapadá mezi špičkové chladiče ostatních výrobců.Použité 135mm ventilátory jsou upravené verze z řady Silent Wings 4 s možností zapojit oba ventilátory do rozbočovače/ovladače pod horním krytem chladiče, takže vám postačí jediný PWM konektor na základní desce. Máte navíc možnost upravit jejich maximální otáčky ventilátorů na hodnotu 1500 respektive 2000 RPM pomocí Q/P voliče pod horním krytem. Parametricky se jedná o velmi výkonné ventilátory, takže jen doufám, že výrobce zapracoval také na jejich akustické optimalizaci s cílem zachovat nízkou hlučnost i při vyšších otáčkách.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (13) Pridať komentár

 1. presne ako hovori zaver. Tento chladic by som nekupil, lebo nema standardne vrtule… Skoda, dizajnovo je pekny.

  1. Jasné, to môže byť odradzujúce. Otázka je, koľko ľudí by ventilátore, akými sú Silent Wings 4 vymieňalo, aj keby to bolo možné. O životnosť by som sa zase až tak neobával a hoci k poruche, napríklad aj náhodnými nedokonalosťami vo výrobe síce môže dôjsť vždy, ale ich riešením by mala byť reklamácia. Aj keď teda záruka je iba 3 roky.

   Vďaka tomu riešeniu ventilátorov na mieru pasívu má oproti konkurenčným vežovitým chladičom s porovnateľným výkonom zase obvykle o trochu ohľaduplnejší voči okolitým komponentom, zaberá menej do hĺbky aj do šírky. 🙂

  2. Souhlas, časem se každý ventilátor zanese prachem a je třeba ho vyměnit. Kuřáci mění ventilátory v PC pravidelně jednou ročně, případně po třech letech mění celé PC. 😀

   1. Demontovať ale idú. Na vyčistenie by mali stačiť handrička a štetec. Je pravda, že po vniknutí prachu do ložísk, keď sa vplyvom znečisťovania začnú meniť vlastnosti maziva je to horšie. Trieda ventilátorov SIlent Wings 4 by však voči tomuto mala byť imúnna (prach sa pre charakter „izolácie“ na kritické miesta len tak nedostane).

    1. V éře 3D tisku to není takový problém, nebýt provedení toho středového dílu. Jedna věc je integrální ventilátor u laciných chladičů, jako to dělá Arctic, ale nějak se nám to (zase) prosazuje jako trend u drahých řešení, a to teda taky nechci. Věřím, že pro příznivce BeQuiet! je to studená sprcha.

    2. FDB lozisko, ( pokud je prave a ne jen reklama – coz se casto stava ), je sealed.
     Coz znamena ze dovnitr se necistoty nedostanou. Tato vlastnost trva radove stovky tisice hodin provozu.
     Pokud bych byl pracant / herni_zavislak a pobezi mi chladic 8 hodin dene, 40 hodin tydne. Pak FDB lozisko prumerne kvality pro 100 000 hodin provozu vydrzi cca 48 let.
     V mezicase postaci vrtulku ocistit stececkem jak rika Lubo. Osobne pouzivam na podobne veci uchostour – vaticka na tycce. Popripade jde chladak do umyvadla s mydlinkami. Uschnout namontovat a daslich par let zivotnosti je k dobru.
     BTW: Kdyz se nebojite jde vodou vycistit i slevee bearing vetracek. Proste to rozloupnete, proplachnete, nechate DOBRE vyschnout, nejlepe klidne 5 dni. Pak lehce naolejovat a sup zpet. Zachranil jsem tak i stary notas na ktery se nedal sehnat vetrak. Resp. dal ale jen jako repair kitu s heatpipou za haldu penez.

     1. Já takhle před cca šesti lety zachránil svoji klávesnici (Corsair Strafe), kterou jsem si během zdravotní indispozice prolil půllitrem horkého čaje s medem a citronem 🙂

      Rychle jsem klávesnici rozebral a PCB se spínači šlo na dva dny do lázně s destilovanou vodou, poté následovala důkladná očista s velkoryse pojatým množstvím isopropanolu a následoval týden schnutí. Klávesnice fungovala ještě pár let poté, než jsem ji věnoval známému, který potřeboval rychlou náhradu a co vím, tak ji má dodnes 🙂

  1. A budú mať aj tie LCP ventilátory, ktoré pravdepodobne budú mať menšie tónové špičky ako Silent Wings 4.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *