BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

Silent Wings (Pro) 4 White a Pure Wings 3 White

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi.

Po čiernej prichádza biela. V radoch Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3 BeQiiet! doplnil ponuku čiernych variantov o biele. Geometricky ani rýchlostne sa nič nezmenilo a pokiaľ ide o vrcholové modely Silent Wings Pro 4, tak sú v bielej (rovnako ako v čiernej) ventilátory dostupné v dvoch formátoch.

Rotor menšieho variantu (BL118) je  tvorený deviatimi lopatkami s výraznejšie zakrivenými nábežnými hranami. Tie sú, mimochodom, jedna za druhou veľmi natesno a aj pre nadštandardne malé medzery je dosahovaný vysoký statický tlak. Pri maximálnej rýchlosti (3000 ot./min) špecifikovaný až na 5,31 mm H2O, to súčasne pri vysokom prietoku vzduchu 142,5 m3/h. V praxi , na prekážkach, bude prietok vždy nižší, ale pre už spomínaný vysoký statický tlak jeho úbytok býva menší ako u drvivej väčšiny konkurenčných ventilátorov. To môžete vidieť aj v našich testoch, kde máme aj výsledky 140-milimetrových ventilátorov Silent Wings Pro 4. Tie majú aj v bielom vyhotovení (BL119) sedem lopatiek. Statický tlak je tu v porovnaní so 120 mm variantmi nižší (pri max. 2400 ot./min oficiálne parametre uvádzajú 3,64 mm H2O), ale vzhľadom na väčší prierez rotora s dlhšími lopatkami s nimi cez radiátor pretečie stále o trochu viac vzduchu, a to súčasne pri nižšej hlučnosti.

Pri bielych variantoch môžu byť výsledky trochu iné ako pri čiernych. Ako viete napríklad aj z porovnania bielych s čiernymi ventilátormi Corsair AF120 Elite, tak „farba“ môže mať vplyv na vibrácie a následne i na hlučnosť. Respektíve vplyv má rôzna pevnosť materiálov, ktorá pri rôznom zložení (a to sa pri rôznych farebných vyhotoveniach líši vždy) môže, ale i nemusí mať vplyv. Záleží, ako si výrobca dal v rámci receptúry záležať na tom, aby bola naprieč rôznymi materiálmi dosahovaná čo najpodobnejšia pevnosť lopatiek.

Okrem variantov „Pro“ sú biele ventilátory Silent Wings 4 aj v základných vyhotoveniach. Tie sa líšia vždy nižšou maximálnou rýchlosťou a použité sú aj obyčajné rohy, ktoré sa na radiátory príliš nehodia. Na skrinky sú už ale skvelé, to aj pre antivibračné uchytenie. Biele ventilátory Silent Wings 4 sú dostupné teda v štyroch variantoch, kde 120 mm aj 140 mm formát má svoje pomalšie (BL114 a BL116) a rýchlejšie (BL115 a BL117) varianty.

Pokiaľ sú ventilátory Silent Wings (Pro) 4 nad cenový rozpočet, potom sú tu ešte Pure Wings 3. Ich príslušnosť k nižšej triede však neznamená výrazne slabšiu chladiacu efektivitu. Tá zostáva naopak veľmi vysoká a k nižšej cene sa BeQuiet! dostal použitím lacnejšieho rámčeka, lacnejšieho motorčeka (4-pólového namiesto 6-pólového) či lacnejších ložísk (rifle namiesto FDB). V konečnom dôsledku je tak kratšia aj životnosť stanovená u Pure Wings 3 na 80 000 hodín namiesto 300 000 hodín – Silent Wings (Pro) 4.

U ventilátorov Pure Wings 3 (a platí to aj pri nových, bielych) sú v rovnakom formáte už dve rôzne geometrie rotora. Pomalšie varianty (BL110 a BL112) majú sedem širších lopatiek, rýchlejšie, high-speed (BL111 a BL113) zase deväť užších.

   

Zatiaľ čo čierne ventilátory Pure Wings 3 boli aj v DC variantoch (t.j. s 3-pinovým konektorom pre napájanie lineárnym napätím), tak biele sú iba 4-pinové (PWM).

Tip: BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Nové biele ventilátory BeQuiet! už prichádzajú i na sklady obchodov. 120-milimetrové modely Pure Wings 3 White začínajú na cene 10 eur/cca 253 Kč, 140-milimetrové sú o približne euro drahšie. Silent Wings Pro 4 White vás vyjdú zhruba na trojnásobok (okolo 30 eur/cca 760 Kč za kus), so Silent Wings Pro 4 White môžete ušetriť zhruba 7–10 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *