BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

Silent Wings (Pro) 4 White a Pure Wings 3 White

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi.

Po čiernej prichádza biela. V radoch Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3 BeQiiet! doplnil ponuku čiernych variantov o biele. Geometricky ani rýchlostne sa nič nezmenilo a pokiaľ ide o vrcholové modely Silent Wings Pro 4, tak sú v bielej (rovnako ako v čiernej) ventilátory dostupné v dvoch formátoch.

Rotor menšieho variantu (BL118) je  tvorený deviatimi lopatkami s výraznejšie zakrivenými nábežnými hranami. Tie sú, mimochodom, jedna za druhou veľmi natesno a aj pre nadštandardne malé medzery je dosahovaný vysoký statický tlak. Pri maximálnej rýchlosti (3000 ot./min) špecifikovaný až na 5,31 mm H2O, to súčasne pri vysokom prietoku vzduchu 142,5 m3/h. V praxi , na prekážkach, bude prietok vždy nižší, ale pre už spomínaný vysoký statický tlak jeho úbytok býva menší ako u drvivej väčšiny konkurenčných ventilátorov. To môžete vidieť aj v našich testoch, kde máme aj výsledky 140-milimetrových ventilátorov Silent Wings Pro 4. Tie majú aj v bielom vyhotovení (BL119) sedem lopatiek. Statický tlak je tu v porovnaní so 120 mm variantmi nižší (pri max. 2400 ot./min oficiálne parametre uvádzajú 3,64 mm H2O), ale vzhľadom na väčší prierez rotora s dlhšími lopatkami s nimi cez radiátor pretečie stále o trochu viac vzduchu, a to súčasne pri nižšej hlučnosti.

Pri bielych variantoch môžu byť výsledky trochu iné ako pri čiernych. Ako viete napríklad aj z porovnania bielych s čiernymi ventilátormi Corsair AF120 Elite, tak „farba“ môže mať vplyv na vibrácie a následne i na hlučnosť. Respektíve vplyv má rôzna pevnosť materiálov, ktorá pri rôznom zložení (a to sa pri rôznych farebných vyhotoveniach líši vždy) môže, ale i nemusí mať vplyv. Záleží, ako si výrobca dal v rámci receptúry záležať na tom, aby bola naprieč rôznymi materiálmi dosahovaná čo najpodobnejšia pevnosť lopatiek.

Okrem variantov „Pro“ sú biele ventilátory Silent Wings 4 aj v základných vyhotoveniach. Tie sa líšia vždy nižšou maximálnou rýchlosťou a použité sú aj obyčajné rohy, ktoré sa na radiátory príliš nehodia. Na skrinky sú už ale skvelé, to aj pre antivibračné uchytenie. Biele ventilátory Silent Wings 4 sú dostupné teda v štyroch variantoch, kde 120 mm aj 140 mm formát má svoje pomalšie (BL114 a BL116) a rýchlejšie (BL115 a BL117) varianty.

Pokiaľ sú ventilátory Silent Wings (Pro) 4 nad cenový rozpočet, potom sú tu ešte Pure Wings 3. Ich príslušnosť k nižšej triede však neznamená výrazne slabšiu chladiacu efektivitu. Tá zostáva naopak veľmi vysoká a k nižšej cene sa BeQuiet! dostal použitím lacnejšieho rámčeka, lacnejšieho motorčeka (4-pólového namiesto 6-pólového) či lacnejších ložísk (rifle namiesto FDB). V konečnom dôsledku je tak kratšia aj životnosť stanovená u Pure Wings 3 na 80 000 hodín namiesto 300 000 hodín – Silent Wings (Pro) 4.

U ventilátorov Pure Wings 3 (a platí to aj pri nových, bielych) sú v rovnakom formáte už dve rôzne geometrie rotora. Pomalšie varianty (BL110 a BL112) majú sedem širších lopatiek, rýchlejšie, high-speed (BL111 a BL113) zase deväť užších.

   

Zatiaľ čo čierne ventilátory Pure Wings 3 boli aj v DC variantoch (t.j. s 3-pinovým konektorom pre napájanie lineárnym napätím), tak biele sú iba 4-pinové (PWM).

Tip: BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Nové biele ventilátory BeQuiet! už prichádzajú i na sklady obchodov. 120-milimetrové modely Pure Wings 3 White začínajú na cene 10 eur/cca 253 Kč, 140-milimetrové sú o približne euro drahšie. Silent Wings Pro 4 White vás vyjdú zhruba na trojnásobok (okolo 30 eur/cca 760 Kč za kus), so Silent Wings Pro 4 White môžete ušetriť zhruba 7–10 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *