BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Detaily BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108)

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka.

Zo skriniek, kde si odbili premiéru, sa ventilátory Pure Wings 3 dostali aj do samostatného predaja. Hoci nejde o vyložene lacné ventilátory, ale pokiaľ sa nastaví určitý kvalitatívny „štandard“, v rámci ktorého sa chcete vyvarovať napríklad hlučnému motorčeku, vysokým minimálnym otáčkam alebo agresívnym tónovým špičkám, tak veľa lacnejších 140 mm ventilátorov nenájdete. Z podobné peniaze sa ale predávajú napríklad Endorfy Fluctus 140 PWM, s ktorými je opodstatnená tendencia ventilátory BeQuiet! Pure Wings 3 porovnávať.

Rovnako ako aj v iných modelových radoch BeQuiet! ventilátory Pure Wings 3 existujú v dvoch variantoch s rôznymi rotormi. Vysokorýchlostný model BL109 má deväť lopatiek a pomalšie (BL107 a BL108) „iba“ sedem. Na jednej strane je tu menší počet lopatiek, ale tie sú (v porovnaní s lopatkami vysokorýchlostných Pure Wings 3) v časti bližšie k náboju širšie a aj tvar zakrivenia nebežných hrán je koncipovaný s ohľadom na rovnomernejšie aerodynamické zaťaženie naprieč celým rotorom.

Geometria rotora je porovnateľná s ventilátormi Light Wings s tým rozdielom, že jeho plocha je u Pure Wings 3 o zhruba 17 % väčšia. Veľkosť rozbočovača je pritom rovnaká, čo znamená, že PW3 majú dlhšie lopatky. Ich rozpätie je cca 133 mm (namiesto 123 mm Light Wings). A prečo je to tak? Ventilátory Light Wings majú svetlovodivý prstenec ARGB, ktorý okolo rotora okrajuje ten priestor, ktorý Pure Wings 3 využívajú pre väčšie lopatky. Do praxe to znamená, že síce sú PW3 lacnejšie, tak majú predpoklady pri rovnakej rýchlosti dosahovať vyšší prietok, a to súčasne pri nižšej hlučnosti. Pri tomto parametri, pri hlučnosti, ešte záleží na tom, do akej miery sa do výsledkov premietne predsa len vyššia pružnosť dlhších lopatiek.

V širších miestach majú lopatky hrúbku 2 mm, čiže nie sú nadštandardne tenké, ale ani hrubé. Povrch je obojstranne vúbkovaný, teda charakteristický pre BeQuiet! Užitočné to môže byť z dvoch pohľadov. Kanáliky tiahnuce sa v smere prúdenia na vstupe znižujú nežiaduce mikroturbulencie a zároveň pre vyššie trenie i potláčajú vplyv odstredivej sily na skĺzavanie prúdnic vzduchu k špičkám lopatiek.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Medzery medzi lopatkami sú pomerne veľké, takže možno očakávať nižší statický tlak. Oproti vyoskorýchlosntým variantom PW3 to naznačujú aj špecifikácie. Zatiaľ čo maximálny prietok vzduchu je nižší iba o nejakých 20 %, tak statický tlak BeQuiet! uvádzaný menej ako polovičný.

Nízkobrátkové Pure Wings sa tak profilujú ako rozumnejšia možnosť na aplikácie s nižším odporom prekážky. To ale ešte automaticky neznamená, že by boli nevhodné napríklad na radiátory, hoci ich BeQuiet! na kvapalinových AIO chladičoch Pure Loop 2 nepoužíva. Relatívne nižší statický tlak sa do praxe nepremietne tak dramaticky, ako to vyzerá z porovnávania výrazne vyššej s nižšou hodnotou. Treba si uvedomiť, že tie sú vplyvom ohromného odporu (statický tlak sa meria pri nulovom prietoku) prostredia preexponované a dosah statického tlaku na úbytok prietoku bude v praxi vždy výrazne nižší.

Okrem testovaného variantu 140 mm ventilátora s podporou regulácie PWM (BL108) je dostupný ešte aj „DC“ model (BL107), ktorý umožňuje zmenu otáčok iba úpravou lineárneho napätia. Je možno trochu škoda, že ventilátory Pure Wings 3 nemajú antivibračné podložky. Stlmili by totiž vibrácie, ktoré vznikajú najmä pri maximálnych otáčkach, a sú zdrojom sekundárneho hluku (typicky rozvibrovaním skrinky). Na niečom sa ale ušetriť muselo, aby sa dostali na nižšiu koncovú cenu.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Omlouvám se, ale ventilátor neshánim, nemám na to, tohle číst celé a přeskakuju rovnou na závěr. Ano, vzhledem k tomu kolik tyto testy musí dát práce, je to neslušné, proto ta omluva hned dopředu. 😉

    Já nějak všude osazoval Arctic F12/F14, obyčejnej maximálně ten druhej CO s trochu lepšíma ložiskama. Oni ale také zdražili, tak až budu zase něco měnit, mrknu třeba ještě sem, jestli nezkusit něco jiného.

    Mám k tomu ale jednu námitku podobně jako u recenze skříně, co tu teď byla. Náhodou nedojde u těch ventilátorů poměrně rychle ke změně vlastností vlivem nasávaného prachu?
    Prostě dejme tomu, že si vybírám mezi ventilátorem za 250 Kč a za 400 Kč. Oba budou mít podobný výkon, ale ten dražší bude méně hlučný. Vlivem zaprášení začnou oba hučet ještě víc, ale tomu horšímu, který je už tak hlučný, to přidá méně hluku než tomu lepšímu, takže se to začne časem srovnávat. Jde o to, že průběh té akustiky ventilátorů nebude asi lineární a tudíž tam bude spíš šance, že ty kvalitní drahé ventilátory budou dobré do laboratorních podmínek, ale do prašného města je to nakonec jedno?

    1. Za nič sa nemusíte ospravedlňovať. Je to koncipované tak, aby si v tom každý našiel to svoje. Naozaj jednoduchú a zrozumiteľnú podobu pre tých, čo sa potrebujú rýchlo zorientovať, bude mať ale až prezentácia v pripravovanej encyklopédii ventilátorov. 🙂

      Nemyslím si, že v prašnom prostredí bude jedno, aký je použitý ventilátor. Naopak, tie najmenej efektívne už môžu byť nedostačujúce, zatiaľ čo s efektívnejšími bude všetko v poriadku. Vysvetlím nižšie.

      Prach sa usadzuje medzi rebrami, prípadne upcháva filter (jemná vrstva prachu na lopatkách zase až tak nevadí/nič zásadné nemení), čo na týchto prekážkach zvyšuje reštriktivitu. To znamená, že z dvoch ventilátorov s rovnakým prietokom vo voľnom priestore bude nižší úbytok prietoku (a tým pádom menšie zníženie chladiaceho výkonu) u ventilátora s vyšším statickým tlakom. Ten prach znižuje prietok, ale viac tým ventilátorom, ktorých statický tlak je nižší. To s tým nárastom hluku je pomerne zložitá téma. Drahšie ventilátory môžu byť tichšie najmä preto, že sú vyrobené s pevnejšieho materiálu s nízkou tepelnou rozťažnosťou a tým pádom v ich pracovnom rozsahu rýchlostí niekedy nedochádza k prakicky žiadnym vibráciám na špičkách lopatiek. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú oproti lacnejším ventilátorom s pružnejšími lopatkami tichšie. Inými slovami, elitné ventilátory si lepšie (efektívnejšie) poradia aj v situáciách zanedbaných počítačov, ktoré treba čistiť. Alebo so zabezpečiť poriadny, dostatočne jemný filter.

      PS: Ventilátor Arctic radšej z radu P. Tie F prestali dávať na chladiče (a vôbec v ich produkcii pokračovať) aj Arctic sám. Na systémové chladenie bez prekážok/filtrov ešte, povedzme, ok. V kombinácii prakticky s akoukoľvek prekážkou už ale prietok Arctic F12 výrazne klesá a i v porovnaní s P12 sú výsledky pri porovnateľnej hlučnosti výrazne slabšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *