BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Hodnotenie

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka.

Hodnotenie

V optimálnych (nereštriktívnych) podmienkach sa Pure Wings 3 (BL108) vyznačuje špičkovými výsledkami. Bez prekážky stíha, čo sa týka prietoku vzduchu pri porovnateľnej hlučnosti, napríklad aj 140 mm Silent Wings Pro 4, je iba tesne za ním. V niektorých režimoch s plastovým filtrom má 7-lopatkový Pure Wings 3 dokonca trošičku navrch. Pri týchto výsledkoch okrem statického tlaku záleží aj na akustickej interakcii s vybranou prekážku. Teda na tom, o koľko filter akému ventilátoru zdvíha hlučnosť.

Najhoršie, ale stále slušne, sa Pure Wings 3 darí na šesťuhoľníkovej mriežke. V tejto situácii už ventilátor BeQuiet! najviac zaostáva za konkurenčným modelom Endorfy Fluctus 140 PWM. To i z dôvodu hlasitejších frekvencií zvuku v pásme 300–400 Hz. Na radiátoroch sa ale situácia znovu mení. S tenším radiátorom s vyšším FPI s výnimkou veľmi nízkych rýchlosti (vtedy o chlp navrch Fluctus) je Pure Wings 3 v tesnom vedení. V každom prípade sú obidva ventilátory vzácne vyrovnané, a to aj na hrubšom (a redšom, 15 FPI) radiátore. Na ňom sa namerané hodnoty prietokov v niektorých režimoch úplne prekrývajú a tam, kde je rozdiel, je tak malý, že o efektivite bude rozhodovať i to, akou silou ventilátory k radiátoru dotiahnete (skrutkami).

V zhoršených podmienkach, v systémoch s väčším odporom prostredia, sa budú tieto ventilátory viac či menej odďaľovať s tým, že do mínusu sa bude prepadávať práve Pure Wings 3. To pre výrazne slabší motorček, ktorý prirodzene horšie reaguje na väčší odpor. Ten je v každej skrinke zostave trochu iný a závisí od konfigurácie a nastavenia všetkých ventilátorov, ktoré v danom systéme fungujú.

Malá výhoda Pure Wings 3 oproti Fluctus 140 PWM je zase v nižších vibráciách. Odhliadnuc od maximálnej rýchlosti je na tom BeQuiet! vždy lepšie, respektíve menej vibruje a celkovo možno v tomto ohľade chváliť. Isteže, Silent Wings Pro 4 je v tomto smere ešte technicky dokonalejší, ale takisto sa predáva za dvojnásobnú cenu a vibrácie PW3 pri nižších rýchlostiach (do 1050 ot./min) naozaj nie sú niečo, čo by vám malo robiť starosti. Nejaké sú, ale veľmi nízke, obzvlášť na tento druh geometrie.

Lopatky sú síce vyrobené „iba“ z PBT, ale BeQuiet! na ich dostatočnú pevnosť v pracovnom rozsahu rýchlostí použil hrubší materiál, takže je po tejto stránke všetko v poriadku. Ale áno, ešte pevnejšia konštrukcia by tu, samozrejme, mohla byť vždy, eliminovali by sa ňou tónové špičky vznikajúce pre vibrácie na špičkách lopatiek. Hlučnejšie sú tu nižšie frekvencie zvuku medzi 90–140 Hz, pričom nižšie otáčky znamenajú aj nižšie frekvencie. 90 Hz je to pri ~720 ot./min, 140 Hz prakticky na maxime. To (maximum, maximálna rýchlosť okolo 1200 ot./min) je posadene pomerne nízko, vďaka čomu Pure Wings 3 nebude nikdy vyložene hlučný, ani pri predimenzovanej krivke PWM na úrovni základnej dosky. Zároveň ale nebude nikdy dosahovať ani vysoký prietok a chladiaci výkon bez ohľadu na hlučnosť môže byť tak iba priemerný. Teda, pokiaľ je reč o pomalšom variante PW3 – BL108 (platí aj pre BL107). Ten, mimochodom, „gény“ BeQuiet! nezaprie ani pokiaľ ide o spodnú rýchlostnú hranicu – minimum cez PWM je približne 124 ot./min. S pasívnym režimom ale nepočítajte.

Koeficient prietoku na watt je priemerný, nižší ako u drahších ventilátorov Silent Wings Pro 4. Pure Wings 3 sa ale môže pýšiť výrazne priaznivejším pomerom ceny k výkonu, ten je špičkový. Do zostáv, ktoré majú, povedzme striktnejší cenový strop, PW3 predstavujú veľmi dobrú alternatívu k Endorfy Fluctus 140 PWM. Rozhodovať môže aj akustický profil, ktorý je podobný, vždy do určitej miery charakteristický dunivejšími frekvenciami. Tie sú pri nižších rýchlostiach trochu výraznejšie u BeQuiet!, pri vyšších (ale stále v rámci na rovnaké dBA normalizovaného režimu) zase u Endorfy, ako ukazujú spektrografy. Ktorému ventilátoru dáte prednosť záleží už na preferenciách v malých detailoch, ktoré sme už jasne rozobrali.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Omlouvám se, ale ventilátor neshánim, nemám na to, tohle číst celé a přeskakuju rovnou na závěr. Ano, vzhledem k tomu kolik tyto testy musí dát práce, je to neslušné, proto ta omluva hned dopředu. 😉

    Já nějak všude osazoval Arctic F12/F14, obyčejnej maximálně ten druhej CO s trochu lepšíma ložiskama. Oni ale také zdražili, tak až budu zase něco měnit, mrknu třeba ještě sem, jestli nezkusit něco jiného.

    Mám k tomu ale jednu námitku podobně jako u recenze skříně, co tu teď byla. Náhodou nedojde u těch ventilátorů poměrně rychle ke změně vlastností vlivem nasávaného prachu?
    Prostě dejme tomu, že si vybírám mezi ventilátorem za 250 Kč a za 400 Kč. Oba budou mít podobný výkon, ale ten dražší bude méně hlučný. Vlivem zaprášení začnou oba hučet ještě víc, ale tomu horšímu, který je už tak hlučný, to přidá méně hluku než tomu lepšímu, takže se to začne časem srovnávat. Jde o to, že průběh té akustiky ventilátorů nebude asi lineární a tudíž tam bude spíš šance, že ty kvalitní drahé ventilátory budou dobré do laboratorních podmínek, ale do prašného města je to nakonec jedno?

    1. Za nič sa nemusíte ospravedlňovať. Je to koncipované tak, aby si v tom každý našiel to svoje. Naozaj jednoduchú a zrozumiteľnú podobu pre tých, čo sa potrebujú rýchlo zorientovať, bude mať ale až prezentácia v pripravovanej encyklopédii ventilátorov. 🙂

      Nemyslím si, že v prašnom prostredí bude jedno, aký je použitý ventilátor. Naopak, tie najmenej efektívne už môžu byť nedostačujúce, zatiaľ čo s efektívnejšími bude všetko v poriadku. Vysvetlím nižšie.

      Prach sa usadzuje medzi rebrami, prípadne upcháva filter (jemná vrstva prachu na lopatkách zase až tak nevadí/nič zásadné nemení), čo na týchto prekážkach zvyšuje reštriktivitu. To znamená, že z dvoch ventilátorov s rovnakým prietokom vo voľnom priestore bude nižší úbytok prietoku (a tým pádom menšie zníženie chladiaceho výkonu) u ventilátora s vyšším statickým tlakom. Ten prach znižuje prietok, ale viac tým ventilátorom, ktorých statický tlak je nižší. To s tým nárastom hluku je pomerne zložitá téma. Drahšie ventilátory môžu byť tichšie najmä preto, že sú vyrobené s pevnejšieho materiálu s nízkou tepelnou rozťažnosťou a tým pádom v ich pracovnom rozsahu rýchlostí niekedy nedochádza k prakicky žiadnym vibráciám na špičkách lopatiek. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú oproti lacnejším ventilátorom s pružnejšími lopatkami tichšie. Inými slovami, elitné ventilátory si lepšie (efektívnejšie) poradia aj v situáciách zanedbaných počítačov, ktoré treba čistiť. Alebo so zabezpečiť poriadny, dostatočne jemný filter.

      PS: Ventilátor Arctic radšej z radu P. Tie F prestali dávať na chladiče (a vôbec v ich produkcii pokračovať) aj Arctic sám. Na systémové chladenie bez prekážok/filtrov ešte, povedzme, ok. V kombinácii prakticky s akoukoľvek prekážkou už ale prietok Arctic F12 výrazne klesá a i v porovnaní s P12 sú výsledky pri porovnateľnej hlučnosti výrazne slabšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *