Endorfy Fluctus 140 PWM: Vysoká efektivita „lacno“, ale…

Detaily Endorfy Fluctus 140 PWM

Ventilátor nemusí byť drahý na to, aby dosahoval pri rozumnej hlučnosti vysoký prietok vzduchu. Dobrým dôkazom toho je 140-milimetrový model Fluctus, ktorý je v rebríčkoch pomeru ceny k výkonu veľmi vysoko. Predbiehajú ho prakticky len ventilátory s výraznejšími nedostatkami v niektorých aspektoch. Bezchybný nie je ani Fluctus 140 PWM, no napriek tomu pre mnohé scenáre predstavuje vo svojej cenovej relácii horúceho favorita.

Ak ste čítali starší test ventilátora Endorfy Fluctus 140 PWM ARGB, tak viete, čo približne od neosvetleného modelu Endorfy Fluctus 140 PWM očakávať. Dôležité v predošlej vete je ale slovo „približne“. Na to, že vlastnosti nebudú ako cez kopírku, sme vás upozornili už v článku Rozbor: Implementácia RGB LED mení hlučnosť ventilátorov.

Hlavný rozdiel je v tom, že lopatky Fluctus 140 PWM sú pevnejšie, menej pružia, ako u variantu „ARGB“ s inou materiálovou štruktúrou rotora. Nejde síce o dramatický rozdiel, ale aj bez akýchkoľvek exaktných meraní – prstom zatlačením na špičku lopatky – budete mať jasno v tom, ktorý z ventilátorov má pevnejší rotor. Jeho vlastníkom je v tomto prípade teda „obyčajný“ model s čiernym rotorom.

Tvar rotora i rámčeka oboch ventilátorov Fluctus 140 PWM (ARGB) je rovnaký. Lopatky končia v najsilnejšom mieste (na špičke) vždy na hrúbke 2,8 mm a sú vyrobené z PBT (zatiaľ čo rotor variantu ARGB je polykarbonátový). Geometria kombinuje výraznejšie zakrivenie nebežných hrán (pre výraznú rotáciu prúdnic vzduchu) s pomerne širokým profilom, vďaka ktorému môže byť plocha lopatiek na šírku pomerne výrazne zaoblená. A aj to sa, samozrejme, podieľa na väčšej pevnosti a menších vibráciách počas behu ventilátora.

Charakteristickým prvkom lopatiek sú ozubené nábežné hrany. Štruktúra zúbkov je pritom podstatne jemnejšia než u menších, 120-milimetrových variantov (Fluctus 120 PWM). Výrobca to vysvetľuje tým, že menšie zúbky na dlhších lopatkách fungujú lepšie, špeciálne pri nižších rýchlostiach. Úloha týchto zúbkov je najmä znižovať hlučnosť, ktorá pri sekaní prúdnic vzduchu na nábežných hranách lopatiek chce-nechcene vzniká.

Rotor má univerzálnu konštrukciu, s menším sklonom lopatiek a stredne veľkými škárami medzi lopatkami. Takáto konštrukcia má všetky predpoklady pre nadštandarde vysokú efektivitu (v zmysle množstva prietoku vzduchu na jednotku hlučnosti) aj v reštriktívnejšom prostredí, na mriežkach skriniek či radiátorov chladičov.

Na zmiernenie vibrácií sú v rohoch rámčeka antivibračné podložky. Tie sú však pomerne tvrdé i tenké. Zbytočné určite nebudú, nejaké vibrácie mechanických častí pohltia, ale ich konštrukcia môže byť aj efektívnejšia. To by sa hodilo obzvlášť u tohto ventilátora, ktorého chod vibrácie sprevádzajú naprieč celým rýchlostným spektrom.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Odtokové hrany sú tentokrát hladné, ukážkové. Pri osvetlenom variante sme mali nejaké výhrady k dielenským nedokonalostiam, tie sa však môže týkať iba niektorých šarží. Na drobné zádery možno narazíte aj pri tomto modely (Fluctus 140 PWM). Výrobné tolerancie rovnako ako výstupná kontrola kvality sú evidentne nižšie, ale u lacnejších ventilátorov je to prirodzené a hlavne sa tu bavíme o kozmetike, ktorá nemá na vlastnosti ventilátora takmer žiadny vplyv.

Pokiaľ vám Endorfy nič nehovorí, ale SilentiumPC poznáte, tak vedzte, že sa jedná o tú istú značku, akurát po premenovaní. SilentiumPC minulý rok zmenilo názov na Endorfy. Vydali sme k tomu aj rozhovor so zástupcom firmy (Cooling), z ktorého sa dôvody, prečo k tomu došlo.

Súčasťou príslušenstva Endorfy Fluctus 140 PWM je okrem súpravy skrutiek aj 40-centimetrový predlžovací kábel. Po pripojení ku káblu, čo ide napevno y ventilátora, sa dostanete na nadštandardných 67 cm alebo až 82 cm pokiaľ ho uplatníte pre druhý konektor na sériové zapojenie ďalšieho ventilátora.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy

Dokážete si tipnúť, aký veľký môže byť rozdiel vo vibráciách medzi „najlepším“ a „najhorším“ kusom lacného ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM? Tým sa budeme výhľadovo zaoberať a vašou úlohou bude odhadnúť čo najpresnejší výsledok. Za odmenu ten z vás, ktorý bude najbližšie správnemu výsledku, získa od Endorfy ľubovoľný „chladiaci“ produkt. V prípade drobnejších vecí môže byť výhra poskladaná aj z viacerých položiek. Celý článok „Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Prvni kapitola ma extremne debilni format tabulky. k dalsim kapitolam jsem nemel dost energie se doscrolovat.

    1. Aj preto je hneď na začiatku ten boxík s rozcestníkom kapitol. Tabuľku netreba vôbec prerolovávať.

      Jasné, tiež si ju viem predstaviť v nejakej interaktívnej, pohodlnejšej podobe (kde si bunky čitateľ rozklikne podľa záujmu), ale sú nejaké priority… a kozmetické veci máme v rámci testov vždy pomerne nízko. Väčšie tabuľky sú holt vedľajší efekt zvyšujúceho sa počtu dát a tým sa kladú aj vyššie nároky na trpezlivosť čitateľa. Tí, pre ktorých majú naše testy naozaj hodnotu, sa cez takéto nástrahy prehryzú, si myslím. Ale je fakt, že od budúceho testu bude pre prehľadovú tabuľku špecifikácií asi lepšie konečne vyhradiť samostatnú kapitolu (a mrkne do nej len kto bude chcieť). Uvažujem nad tým už dlhšie, tak možno nastal správny čas. 🙂

    2. Tak snad není takový problém otočit mobil (tablet) na šířku, pak je docela po problému. Obsáhlé tabulky nelze pro zobrazení na výšku, na mobilu řešit lépe. Je to omezení platformy.

      1. Parametre všetkých otestovaných ventilátorov by vo východiskovej „viditeľnej zóne“ strašiť nemuseli, ale zatiaľ neviem o vhodnejších responzívnych tabuľkách, ktoré by boli rýchle aj na správu a zároveň umožnili z celkového súboru buniek zobraziť iba vybrané riadky (a ostané až voliteľne, po rozkliknutí), napríklad 10 ventilátorov, ktoré by boli k testovanému ventilátoru najvhodnejšie na porovnanie. Určite také sú, ale aj to je vec, ktorej treba venovať nejakú pozornosť (sama nepríde).

        1. Proč se s tím tak trápit, když stačí otočit zobrazení? Vyčlenit ji do zvláštní kapitoly s popisem smysl dává. Ale kódovat tabulku na plný úvazek tak, abych se zavděčil několika technicky méně zdatným, kteří zase příště frustrovaně spustí, že videa by byla stejně lepší?

        2. Samozřejmě existuje možnost, že jde o člověka, který si pořídil nouzový telefon a očekává plnohodnotné prohlížení webu na displeji, který nesplňuje ani dvacet let překonaný standart (1024px), to pak asi tuplem nebude zrovna tech-savvy osoba.

    3. no a to kámo tá tabuľka bude mať s každým poctivo dopodrobna otestovaným ventilátorom extrémnejší a extrémnejší čoraz viac debilnejší formát až raz na konci, keď budú poctivo dopodrobna otestované všetky ventilátory sveta, tak ten formát sa stane najextrémnejšie najdebilnejší na tablete najneobhospodarovateľnejšie nejnerozoznateľnejší!!!

      1. No, ale pokud zase to té doby umožní filtrovat podle velikosti, výšky profilu, řízení otáček a přítomnosti podsvícení, zlobit se nebudeme, že.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *