Dozvuky Kodurioho exitu? Intel končí s čipy na těžbu Bitcoinu

Kryptoměnové ambice jsou další z obětí škrtů a restrukturalizací

Loni Intel oznámil, že se chystá podnikat v oblasti těžby kryptoměn, přesněji ve výrobě čipů pro tyto činnosti. A hned v únoru už oznámil první čipy Blockscale, které měly přinést energeticky efektivní těžbu Bitcoinu (poněkud oxymorón). Uběhl rok, během nějž se poměry ve světě i ve financích Intelu dramaticky obrátily k horšímu a zdá se, že kryptobyznys bude jednou z věcí, které kvůli tomu Intel zařízne.

Firma včera oznámila konec prací na kryptoměnových těžítkách Blockscale, které před rokem oznámila. Druhá generace označená Blockscale 1000 byla oficiálně stažena z nabídky a dostala status „end of life“, který znamená, že je již vydaný produkt předčasně ukončen. Nebude to kompletní okamžité utnutí všech aktivit, Intel uvádí, že existující zákazníky bude nadále podporovat. Do určitého data (měl by to být říjen 2023) ještě bude možné zadat i další objednávky. Poslední objednané čipy mají být dodané až v roce 2024, takže se tu sice bavíme o zaříznutí produktu, ale výroba ještě chvíli pojede.

Poznámka: pro bitcoinové ASIC Intelu se nejprve objevilo kódové označení „Bonanza“. To ale zřejmě nejsou čipy Blockscale 1000, toto jméno mělo ve skutečnosti patřit první experimentální generaci, která se nakonec do výroby nedostala, produkční byla až druhá. Jejími zákazníky měly být podniky Block, GRIID Infrastructure nebo Argo Blockchain. Jak moc se ASICů těmto firmám prodalo, nevíme.

Nicméně v delším horizontu se Intel od těchto aktivit odvrací a nemá v plánu ve vývoji bitcoinových ASICů pokračovat. Žádná další generace není oznámená, takže nepůjde o to, že by byla zrušena jen konkrétní generace ve snaze soustředit se na lepšího budoucího následníka. Intel už smazal sekci svého webu, která se čipům Blockscale věnovala, což asi potvrzuje konec produktové linie.

Intel oficiálně uvádí jako důvod to, že bude své investice soustředit na strategičtější účely, zejména je prioritou projekt IDM 2.0, tedy poskytování foundry služeb výroby čipů pro externí klienty po vzoru například TSMC. Cílem Intelu je vybudovat ze svých továren podnik, který by mu velikostí a pokročilostí výrobních procesů dokázal konkurovat. To je pro Intel oblast možného dalšího růstu. Ale současně asi i nevyhnutnost, protože v budoucnosti se tak rozsáhlý aparát, jaký je třeba pro konkurování TSMC v pokročilé křemíkové litografii, výrobou čipů jen pro Intel už neuživí.

ASIC Intelu pro těžbu Bitcoinu (zdroj: Intel)

Proto Intel potřebuje nyní více než kdy dříve investovat do rozvoje a výstavby továren, ale současně má teď výrazně zhoršené tržby a zisky. Tím pádem přistoupila firma v posledních měsících k ukončování podobných postranních aktivit s menším významem a produkty, které nepřinášejí velký ekonomický přínos, ruší. To je evidentně i případ čipů Blockscale pro těžení kryptoměn. Vedle nich teď Intel také ukončuje svou vlastní výrobu serverů (prodává ji Mitacu), zrušil některé aktivity kolem procesorů RISC-V a plány některých budoucích investic. Nedávno také proškrtal plán budoucích výpočetních GPU.

Více: Intel zrušil nová výpočetní GPU, problémy i u XPU Falcon Shores

Projekt Raji Koduriho?

V tomto kontextu není bez zajímavosti, že když Intel před rokem uvedení čipů Blockscale na trh oznamoval, bylo to ústy Raji Koduriho, tehdejšího šéfa GPU a akcelerátorové divize AXG. Ten ale před nedávnem v Intelu skončil po restrukturalizaci této divize. Je možné, že Blockscale byl jím iniciovaný nebo podporovaný projekt a Koduriho odchod uspíšil jeho utlumení.

Tip: Odchod, nebo vyhazov Raji Koduriho? Zakladatel, tvář a motor snah Intelu o samostatná GPU končí

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zombie procesor Intelu: Zrušené Meteor Lake do LGA 1851 se vrací

Letos Intel vydá novou platformu desktopových procesorů Arrow Lake-S s novým socketem LGA 1851. Ta měla původně sloužit i pro procesory Meteor Lake-S, které ale Intel zrušil kvůli nepřipravenosti 4nm procesu nebo problémům s nízkými takty. Byly kolem toho zmatky, kdy Intel zrušení desktopové verze nejdřív popřel, pak zas potvrdil. Je tak ironické, že procesory Meteor Lake pro socket LGA 1851 se teď vynořily a podle všeho existují. Celý článok „Zombie procesor Intelu: Zrušené Meteor Lake do LGA 1851 se vrací“ »

  •  
  •  
  •  

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *