Test hlučnosti cievok naprieč dvoma rovnakými grafickými kartami

Ktorá Sapphire RX 7900 XT Pulse má tichšie cievky?

„Môj kus má tichšie cievky“. „Naše sú menej hlučné, výberové“. Takéto a podobné tvrdenia sa často objavujú naprieč výpoveďami používateľov na fórach či (v druhom prípade) výrobcov grafikcých kariet. Vždy ale nejako chýbajú exaktné podklady, o ktorých vytvorenie sme sa teraz pokúsili. Isteže, z dvoch vzoriek sa nedajú vytvoriť všeobecne platné závery, ale máme v rukách aspoň niečo, okolo čoho môže byť seriózna debata.

Vysoká hlučnosť cievok je čoraz prepieranejšia téma, ktorej sa nevyhnete ani v budúcnosti. So zvyšujúcim sa výkonom grafických kariet pri súčasných výrobných štandardoch budú cievky akusticky rušivý element. A o to viac, čím tichší je samotný chladič. V niektorých prípadoch to môže dopadnúť tak, že počujete iba cievky.

Vplyvom meniacej sa záťaže kolíšavý, vysokofrekvenčný zvuk používateľovi vždy strpčuje pobyt za počítačom. Špeciálne, keď hlučnosť cievok má narastajúcu tendenciu. K dôvodom toho sa dostaneme neskôr v podkapitole „Prečo cievky vydávajú zvuk?“, teraz k tomu hlavnému a síce, ako sa môžu od seba odlišovať dve rôzne vzorky rovnakého modelu grafickej karty. Na tento test sme použili Sapphire RX 7900 XT Pulse. Jeden kus (v grafoch označovaný ako „Sample 1“) je priamo od výrobcu, druhý („Sample 2“) máme z obchodu.

V testoch je záber iba na hlučnosť vo výhradnom pásme zvuku cievok (4–20 kHz). Na analýzu sú tradične použité spektrografy, ktoré získavame postupom, aký je rozpísaný v príslušnej kapitole štandardnej metodiky na testovanie grafických kariet.

Jeden z testovacích scenárov predstavuje herné použitie (CS:GO@2160p), druhý 3D renderovanie v Blenderi akcelerovanom OpenCL.

Výrazne vyššia hlučnosť cievok je počas hrania pri podstatne vyššej spotrebe – 328,4 W (Vzorka 1) a 329,3 W (Vzorka 2). Udávané hodnoty spotrieb sú veľmi presné, nakoľko ich meriame prúdovými kliešťami a priamo na slote PCI Express. Spotreba v testovaných situáciách teda škáluje naozaj perfektne. Rozdiel v hlučnosti cievok je však minimálny. Na 5747 Hz má síce jedna vzorka vyššiu špičku než druhá, to ale iba o 1,5 dBu, pri ktorých s istotou „pocitovo“ neurčíte, ktorá z kariet je hlučnejšia. Inak je tvar grafu tvorený intenzitou hluku na jednotlivých frekvenciách veľmi podobný . Malé odlišnosti síce v závislosti od odlišností v dielenskom vyhotovení cievok sú, ale v takej malej miere, že pri meraní hlukomerom, ktorý dáva na výstupe jednu hodnotu v dBA, skončíte na tom istom čísle.

Podobná situácia sa opakuje pri nižšej spotrebe (~216 W), kde je zase málinko hlučnejšia „Vzorka 1“, ale zase v takej miere, že na výber tichšej z dvojice kariet musíte mať mimoriadne dobrý sluch. Pri tejto záťaži je navyše hlučnosť výrazne nižšia (vidieť to môžete aj v pomere modrej farby s hlukom k bielemu pozadiu), ale v priemere by ste už rozdiel jednej až dvoch desatiniek dBA nameriate. Jedna zo vzoriek je o trochu hlučnejšia najmä v rozsahu 6,5–7,5 kHz.

Prečo cievky vydávajú zvuk?

Dôvod „pískania“ (aj keď špeciálne u grafických kariet považujeme za presnejší výraz „škvrčanie“) cievok je ten, že vplyvom frekvencie spínania MOSFEtov napäťových regulátorov dochádza k rozkmitaniu cievok. Nárazmi medzi ich jednotlivými závitmi či závitmi o feritové jadro dochádza tak k rôznym vibráciam. Tie môžu byť u každej cievky iné v závislosti od trochu inej konštrukcie. Cievok má grafická karta vždy viaca kaďže je každá trochu iná, tak ich hluk operue v pomerne širokom pásme zvuku.

Hlučnosť cievok je možné pomerne jednoducho znížiť, ale bolo by to za cenu drahšej výroby. Keď niekto hovorí o tichších cievkach, tak to musia byť také cievky, v ktorých je dôkladnejšie potlačené chvenie medzi závitmi. To sa robí lepidlom, ktorého aplikácia však nebýva ktovieako dôkladná. Zatiaľ čo na jednej cievke s rovnakými elektrickými parametrami môže byť lepidlo naozaj prínosné, tak na inej neplní takmer žiadnu funkciu a takáto cievka je výrazne hlučnejšia. Tieto rozdielnosti sú dobre vidieť v zariadeniach, ktoré nemajú závity zahalené tienením (malou „škatuľkou“).

V bežnej praxi sa evidentne na minimalizáciu hluku cievok zjavne príliš nedbá. Zopár náročných používateľov má k hlučnejším cievkam výhrady, ale tí evidentne predstavujú marginálnu skupinu. Väčšine používateľov hlučné cievky nevadia, takže sa otvára priestor na šetrenie v tomto smere. Trochu smutný pohľad je ale potom na grafické karty typu Asus RTX 4080 Noctua Edition, ktorej hlavné prednosti v kombinácii s tradičnými cievkami tak trochu strácajú zmysel.

Tento článok nemá za úlohu odradiť v hľadaní grafických kariet s tichšími cievkami, určite také existujú. A dokonca sa nedá vylúčiť, že také nájdete aj v rámci Sapphire RX 7900 XT Pulse, hoci výsledky medzi dvoma testovanými vzorkami končia príliš blízko vedľa seba na to, aby bolo pravdepodobné, že narazíte na nejaký počuteľne lepší kus.

Ale samozrejme, po otestovaní desiatich vzoriek (namiesto iba dvoch) by bol rozptyl nameraných hodnôt určite širší. Pokiaľ je však niekto s niekým v opozícii a teší sa z tichších cievok jeho karty, tak nakoniec možno vyšší prah vnímania hlučnosti bude to, čo skresľuje rôznu interpretáciu pri subjektívnom hodnotení.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Děkuji, palec nahoru. V plně pasivním PC (v daný moment) je slyšet jak např při práci disku cvrliká vše možné na desce. Okolo ram a napájecí kaskády toho je taky dost, ale to jen taková malá třešnička :). S VGA to srovnávat nejde ani omylem.
    Proto boost nedovoluji a jedu si fixní křivku. Jak grafika letí na 1,05V max boost, unlimited fps, tak je to katastrofa. Cvrliká všechno. Kdo tvrdí, že u něj ne, budiž mu přáno dobré spaní 😀

  2. Zdar
    Aj tento mini test uverejní na EHW.cz 👍 Zaujímavá myšlienka by bolo to pravidelne merať u recenzií grafik a časom budeš mať slušnú tabuľku rôznych kariet od všetkých výrobcov. Možno tam bude poznať určité pravidelné vzory správania…ako, že sa hovorí Asusky často pískajú, alebo zistíme že niektoré rady 4070ky, či 7900ky..pískajú viac. Inak dobrá robota 👏

    1. Veď to meriame u všetkych grafických kariet už dlhšie ako dva roky. 🙂 Vždy predposledná kapitola (Frekvenčná charakteristika zvuku) každého testu. O chvíľu, s kompletnou analýzou RT 7900 XT Pulse, pribudne ďalšia. Ale je fakt, že by sa z toho dal napísať nejaký článok zamernaý špeciálne na toot s interpretáciou všetkých výsledkov. Je mi jasné, že veľká časť ľudí tie spektroghrafy prehliada alebo ich nevie správne uchopiť.

      1. Hej, hej, tiež som to prehliadol. Takto poriešené a vysvetlené osobitne to je hneď lepšie a je to aj zaujímavá téma ktorú dosť ľudí rieši pri nákupe novej grafiky. Mám vybraný model, len teraz ho zoberiem od toho, či hentoho výrobcu …

        1. Jasné, už máme k tomu v redakčnom systéme vytvorený koncept. 🙂

          Tento rozbor vydáme ale až neskôr, možno až Q3. Jednak nech sa tých kariet z aktuálnych generácií nazbiera viac (ale, samozrejme, nemáme ambície ani kapacitné možnosti otestovať viac RTX 4070, ako to robí Adam V. na PCTuningu, ale nech máme s každým GPU aspoň jedného reprezentanta), jednak by som to rád vydal až po podrobnom rozbore toho, ako rozumieť tým spektrografom. Ten plánujem ako epizódu v rámci seriálu vzdelávacích článkov k testom ventilátorov, ale bude sa to dať, samozrejme, vztiahnuť aj na cievky grafických kariet. Potrebujeme, aby ľudia možno v čo najväčšom počte vedeli aspoň trochu čítať tie spektrografy. Viem, že je to stále veľká komplikácia, ale zapracujeme aj na tomto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *