Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Asus RTX 4080 O16G Noctua

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU Ada Lovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou.

O tom, že Asus prehĺbil spoluprácu s Noctuou a pripravujú spoločné grafické karty aj s najnovšími GPU, sme vás informovali už začiatkom roka. Avizovaný model s označením RTX 4080 O16G Noctua je už hotová grafická karta, ktorá sa už dostala do predaja.

V hrubých črtách sa chladič Noctua oproti starším modelom (na RTX 3070 a RTX 3080) príliš nezmenil, ale v jadre už namiesto tradičného medeného bloku používa výparníkovú komoru. To znamená, že nielen heatpipe, ale i základňa je postavená na báze kondenzátu, čo sľubuje efektívnejší prestup tepla z čipu do pasívu chladiča.

Oproti modelu TUF RTX 4080 má byť vyhotovenie s chladičom Noctua efektívnejšie (t.j. dosahovať vyšší chladiči výkon pri nižšej hlučnosti) aj napriek o kratšiemu radiátoru. Z pohľadu celkových rozmerov má RTX 4080 O16G Noctua na dĺžku (s 310 mm) o 38,2 mm menej (než TUF RTX 4080), hoci je vyššia (so 87,5 mm) o 14,9 mm. To však nebude spôsobovať horšiu kompatibilitu s rozširujúcimi kartami, zatiaľ čo širšiu kompatibilitu so skrinkami grafická karta s chladičom Noctua mať bude. A to nielen v porovnaní s TUF RTX 4080, s ktorou je RTX 4080 O16G Noctua priamo konfrontovaná v rámci interných materiálov, ale aj s ostatnými grafickými kartami RTX 4080. Tie sú všetky pomerne dlhé a model s chladičom Noctua prevyšujú.

Pasív chladiča Noctua je pritom skôr nižšia a celkovo väčšia hrúbka je tu pre ventilátory NF-A12x25 s profilom 25 mm, ktoré je pre chladiče grafických kariet nadštandardný. Vďaka použitiu týchto ventilátorov sme presvedčený, že sa jedná momentálne o aerodynamicky najtichšie vyhotovenie RTX 4080.

Treba mať však na pamäti to, že zdrojom zvuku sú aj cievky. O ich hlučnosti sme sa z dostupných recenzií veľa nedozvedeli, vo väčšine testoch o nich dokonca nepadlo ani slovo. ComputerBase ale konštatuje aspoň to, že sú akusticky na „bežnej“ úrovni. To znamená, že budú výrazne hlučnejšie ako zvuk z prúdenia vzduchu, čo je trebárs i prípad chladiča Tri Frozr 3S na MSI RTX 4080 Suprim X. V našich spektrografoch môžete vidieť najväčší vrchol na 1076 Hz, ktorého zdrojom sú práve cievky.

Umlčať cievky úplne sa, samozrejme, nedá a na dosiahnutie najlepšieho výsledku Noctua podľa jej zástupcu urobila všetko, čo bolo v jej možnostiach. Značným obmedzením je i to, že Noctua nemôže príliš ovplyvniť to, ako bude Asus vyrábať PCB. Zároveň si je Noctua vedomá toho, že sú cievky „úzke hrdlo“ grafických kariet s mimoriadne tichými chladičmi, akým je podľa interných testov i ten, ktorý sa použil na túto grafickú kartu.

   

Pri rovnakom zahrievaní GPU má byť RTX 4080 O16G Noctua výrazne tichšia než TUF RTX 4080 – materiály uvádzajú rozdiel až 4,8 dBA. Miera zlepšenia, je, samozrejme závislá aj od intenzity prietoku vzduchu systémového chladenia. Pri rovnakých podmienkach je však zlepšenie chladiča Noctua jednoznačné. Pri strednej rýchlosti Noctua uvádza rozdiel v hlučnosti dokonca až na úrovni 16,8 dBA, keď je dokonca dosahovaný o trochu vyšší aj chladiaci výkon.

Oficiálne taktovacie frekvencie GPU grafickej karty Noctua sú podľa vzoru TUF RTX 4080 OC, teda do 2625 MHz. Odporúčaná koncová cena výrobcu je pre RTX 4080 O16G Noctua 1650 eur/cca 39 250 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče

V rámci recenzí grafik vycházejících teď v rámci „Super“ refreshe karet GeForce RTX 4000 jsme tu už měli kartu přímo v návrhu Nvidie, kartu MSI a ještě bude i Gigabyte. Nedostala se do toho karta od třetího velkého výrobce Asusu, tak se místo toho podíváme na modely, které tato značka bude nabízet od modelu GeForce RTX 4070 Ti Super. Je jich totiž docela dost, včetně modelů, které místo 16pinu mají speciální napájení BTF přes desku. Celý článok „GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Za ty šílené peníze jeden konečně dostane i slušnou kapacitu paměti. Ale co se sakra stalo, že i tady absentuje USB-C výstup?

  1. Ktovie… dotaz na PR zástupcu Nvidie sme poslali už vtedy, ten ho posunul na niekoho kompetentného, kto by sa k tomu mohol vyjadriť, ale vyjadrenie furt nemáme (nepomohlo ani viacnásobné prípomínanie sa). Asi to z nejakého dôvodu komunikovať na verejnosť nechcú, neviem…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *