Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Asus RTX 4080 O16G Noctua

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU Ada Lovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou.

O tom, že Asus prehĺbil spoluprácu s Noctuou a pripravujú spoločné grafické karty aj s najnovšími GPU, sme vás informovali už začiatkom roka. Avizovaný model s označením RTX 4080 O16G Noctua je už hotová grafická karta, ktorá sa už dostala do predaja.

V hrubých črtách sa chladič Noctua oproti starším modelom (na RTX 3070 a RTX 3080) príliš nezmenil, ale v jadre už namiesto tradičného medeného bloku používa výparníkovú komoru. To znamená, že nielen heatpipe, ale i základňa je postavená na báze kondenzátu, čo sľubuje efektívnejší prestup tepla z čipu do pasívu chladiča.

Oproti modelu TUF RTX 4080 má byť vyhotovenie s chladičom Noctua efektívnejšie (t.j. dosahovať vyšší chladiči výkon pri nižšej hlučnosti) aj napriek o kratšiemu radiátoru. Z pohľadu celkových rozmerov má RTX 4080 O16G Noctua na dĺžku (s 310 mm) o 38,2 mm menej (než TUF RTX 4080), hoci je vyššia (so 87,5 mm) o 14,9 mm. To však nebude spôsobovať horšiu kompatibilitu s rozširujúcimi kartami, zatiaľ čo širšiu kompatibilitu so skrinkami grafická karta s chladičom Noctua mať bude. A to nielen v porovnaní s TUF RTX 4080, s ktorou je RTX 4080 O16G Noctua priamo konfrontovaná v rámci interných materiálov, ale aj s ostatnými grafickými kartami RTX 4080. Tie sú všetky pomerne dlhé a model s chladičom Noctua prevyšujú.

Pasív chladiča Noctua je pritom skôr nižšia a celkovo väčšia hrúbka je tu pre ventilátory NF-A12x25 s profilom 25 mm, ktoré je pre chladiče grafických kariet nadštandardný. Vďaka použitiu týchto ventilátorov sme presvedčený, že sa jedná momentálne o aerodynamicky najtichšie vyhotovenie RTX 4080.

Treba mať však na pamäti to, že zdrojom zvuku sú aj cievky. O ich hlučnosti sme sa z dostupných recenzií veľa nedozvedeli, vo väčšine testoch o nich dokonca nepadlo ani slovo. ComputerBase ale konštatuje aspoň to, že sú akusticky na „bežnej“ úrovni. To znamená, že budú výrazne hlučnejšie ako zvuk z prúdenia vzduchu, čo je trebárs i prípad chladiča Tri Frozr 3S na MSI RTX 4080 Suprim X. V našich spektrografoch môžete vidieť najväčší vrchol na 1076 Hz, ktorého zdrojom sú práve cievky.

Umlčať cievky úplne sa, samozrejme, nedá a na dosiahnutie najlepšieho výsledku Noctua podľa jej zástupcu urobila všetko, čo bolo v jej možnostiach. Značným obmedzením je i to, že Noctua nemôže príliš ovplyvniť to, ako bude Asus vyrábať PCB. Zároveň si je Noctua vedomá toho, že sú cievky „úzke hrdlo“ grafických kariet s mimoriadne tichými chladičmi, akým je podľa interných testov i ten, ktorý sa použil na túto grafickú kartu.

   

Pri rovnakom zahrievaní GPU má byť RTX 4080 O16G Noctua výrazne tichšia než TUF RTX 4080 – materiály uvádzajú rozdiel až 4,8 dBA. Miera zlepšenia, je, samozrejme závislá aj od intenzity prietoku vzduchu systémového chladenia. Pri rovnakých podmienkach je však zlepšenie chladiča Noctua jednoznačné. Pri strednej rýchlosti Noctua uvádza rozdiel v hlučnosti dokonca až na úrovni 16,8 dBA, keď je dokonca dosahovaný o trochu vyšší aj chladiaci výkon.

Oficiálne taktovacie frekvencie GPU grafickej karty Noctua sú podľa vzoru TUF RTX 4080 OC, teda do 2625 MHz. Odporúčaná koncová cena výrobcu je pre RTX 4080 O16G Noctua 1650 eur/cca 39 250 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jak vybrat vhodný router v roce 2024

V dnešní zrychlené IT době je jedním z klíčových prvků mít doma a nebo v práci rychlý a zabezpečený internet. To vše je úzce propojené nejen s internetovým tarifem, ale také s výběrem správného routeru. Ten zapůjčený od poskytovatele internetových služeb nemusí být nejvýhodnější a nejspolehlivější. Mnoho uživatelů ještě používá WiFi 5 a nebo dokonce staré WiFi 4 routery. Celý článok „Jak vybrat vhodný router v roce 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie

Na Computexu 2024 byly nejen odhaleny nové procesory AMD a Intelu, ale také novinka pro mobilní hraní, totiž nové vylepšené zařízení ROG Ally X od Asusu. Jde o plnohodnotné herní PC umožňující hrát všechny hry na Steamu a podobných platformách pod Windows v podstatě kdekoliv díky handheldovému formátu podobného Steam Decku nebo konzoli Nintendo Switch. Proti nim je ale ROG Ally X o dost výkonnější zařízení. Celý článok „Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie“ »

 •  
 •  
 •  

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Za ty šílené peníze jeden konečně dostane i slušnou kapacitu paměti. Ale co se sakra stalo, že i tady absentuje USB-C výstup?

  1. Ktovie… dotaz na PR zástupcu Nvidie sme poslali už vtedy, ten ho posunul na niekoho kompetentného, kto by sa k tomu mohol vyjadriť, ale vyjadrenie furt nemáme (nepomohlo ani viacnásobné prípomínanie sa). Asi to z nejakého dôvodu komunikovať na verejnosť nechcú, neviem…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *