Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE

Grafiky Asus RTX 3070 Noctua Edition sú odtajnené, predávať sa začnú už tento mesiac

Legitímne oznámenie grafickej karty Asus RTX 3070, na ktorej sa významnou mierou podieľala Noctua, bolo na vlásku. Svedčí o tom aj predčasný únik jej fotiek z minulého týždňa. Všetky detaily k tejto grafickej karte máme ale až teraz, po zverejnení tlačovej správy. GeForce RTX 3070 Noctua Edition sľubuje suverénne najtichší chod vo svojej výkonnostnej triede.

Po dvoch mesiacoch od prvej zmienky sa konečne potvrdila kolaborácia Asusu a Noctuy a práca na grafickej karte RTX 3070, respektíve na dvoch grafických kartách. Okrem pretaktovaného variantu (OC), ktorý sa už dávnejšie objavil v registri EEC, je tu aj pomalšia karta.

Avízo s vydaním grafických kariet médiám rozposlala Noctua, čo je z marketingového pohľadu zrejme efektívnejšie, ako keby to urobil Asusu. V jeho réžii je, samozrejme, distribúcia.

Grafické jadro je podľa očakávaní GA104-302-A1 – LHR, Low Hash-Rate, teda s obmedzeným „ťažobným“ výkonom na 25 MH/s. Frekvencie GPU pre boost sú uvádzané do 1845 MHz (RTX 3070 O8G Noctua) a do 1755 MHz (RTX 3070 8G Noctua), teda rovnaké ako v prípade kariet TUF Gaming (OC). Od vlastností ich chladiča sa Noctua odrazila pri vývoji vlastného riešenia. Oproti chladiču TUF Gaming Noctua uvádza v rámci interných meraní pokles hladiny hluku pri bežnej prevádzke až o 5,7 dBA. To je takmer štyrikrát menej (a to súčasne pri nižšej teplote GPU 4 °C).

Chod grafických kariet s chladičom Noctua by tak mal byť na hranici počuteľnosti, čím pravdepodobne podlezie aj mimoriadny tichý chladič MSI TwinFroz 2 na MSI RTX 3070 Gaming X Trio. Chladič Noctua je v porovnaní so situáciou na TUF Gaming tichší (o 8,9 dBA) aj v porovnaní maximálnych otáčok obidvoch chladičov. Pri stredných otáčkach Noctua zaznamenala rovnakú intenzitu zahrievania GPU (53 °C), pričom chladič Noctua má v grafoch až o 15,7 dBA menej, čo už pôsobí trochu neuvetiteľne.

Ventilátory Noctua NF-A12x25 nakoniec ale nebudú vo variante LS (Low Speed), ako sme predpokladali, ale vysokorýchlostné s maximálnymi 2000 ot./min. V prípade potreby je tak možné pasív poriadne prefúknuť. Karty majú dva BIOSy a vyšších otáčok môžu využívať v režime „performance“. S BIOSom „quiet“ budú, počítame, operovať v nižšom rýchlostnom spektre. Napriek použitiu vysokoobrátkových ventilátorov je podporovaný aj pasívny režim. K nečinnosti ventilátorov dochádza pri teplotách pod 50 °C.

Pod taktovkou Noctuy bol i radiátor a Noctua uvádza, že je na základe simulácií všetko prispôsobené na mieru NF-A12x25. Od rozloženia a priechodu heatpipe rebrovaním až po samotnú hustotu hliníkových lamiel. Každý aspekt chladiča má byť optimalizovaný tak, aby výsledok nastavil novú laťku tak z pohľadu akustiky ako aj nízkeho zahrievania. A radiátor je to poriadny. Spolu s 25 mm hrubými ventilátormi je výška grafickej karty až 87,5 mm, s ktorými presahuje aj štvrtý slot PCI Express.

Asus RTX 3070 Noctua Edition sú aj pomerne široké, od slotu k bočnici majú 147 mm. A nakoniec na dĺžku 310 mm. Samotné PCB je síce tradične výrazne kratšie, ale presahuje ho radiátor chladiča. V týchto miestach (presahu) je na lepší odvod ohriateho vzduchu väčšie okno.

Dostupné v obchodoch majú byť RTX 3070 O8G Noctua a RTX 3070 8G Noctua od polovice októbra. Ako dlho, v akom množstve a za akú cenu ťažko odhadnúť.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita

Sieťová divízia Asus ponúka smerovače azda pre každé použitie a do akéhokoľvek prostredia. Či už hľadáte dostupný router WiFI alebo alebo sa ako vášnivý hráč nezaobídete bez osvetlenia RGB LED. To isté platí, aj ak potrebujete pokryť väčšiu plochu, napríklad domu, na čo sú už potrebné Mesh riešenia, A práve funkcia AiMesh je jednou z hlavných predností smerovačov tohto výrobcu. Celý článok „Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné. Celý článok „Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete“ »

 •  
 •  
 •  

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Pasiv vypadá vážně solidně. Za povšimnutí stojí, že se nesnaží balamutit vyčleněnými srandapasivy na VRM a VRAM v doprovodu hyperbarevných blábolů, kterým se jen snižují nároky na kvalitu provedení a náklady na výrobu hlavního těla.

   1. Pasiv je hodný mena NOCTUA urcite nesklame, za mňa ešte by som privítal aby boli fany v čiernom prevedení. (hnedá noctua mi nevadí sam mam NF-A12x25 v bedni)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *