Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE

Grafiky Asus RTX 3070 Noctua Edition sú odtajnené, predávať sa začnú už tento mesiac

Legitímne oznámenie grafickej karty Asus RTX 3070, na ktorej sa významnou mierou podieľala Noctua, bolo na vlásku. Svedčí o tom aj predčasný únik jej fotiek z minulého týždňa. Všetky detaily k tejto grafickej karte máme ale až teraz, po zverejnení tlačovej správy. GeForce RTX 3070 Noctua Edition sľubuje suverénne najtichší chod vo svojej výkonnostnej triede.

Po dvoch mesiacoch od prvej zmienky sa konečne potvrdila kolaborácia Asusu a Noctuy a práca na grafickej karte RTX 3070, respektíve na dvoch grafických kartách. Okrem pretaktovaného variantu (OC), ktorý sa už dávnejšie objavil v registri EEC, je tu aj pomalšia karta.

Avízo s vydaním grafických kariet médiám rozposlala Noctua, čo je z marketingového pohľadu zrejme efektívnejšie, ako keby to urobil Asusu. V jeho réžii je, samozrejme, distribúcia.

Grafické jadro je podľa očakávaní GA104-302-A1 – LHR, Low Hash-Rate, teda s obmedzeným „ťažobným“ výkonom na 25 MH/s. Frekvencie GPU pre boost sú uvádzané do 1845 MHz (RTX 3070 O8G Noctua) a do 1755 MHz (RTX 3070 8G Noctua), teda rovnaké ako v prípade kariet TUF Gaming (OC). Od vlastností ich chladiča sa Noctua odrazila pri vývoji vlastného riešenia. Oproti chladiču TUF Gaming Noctua uvádza v rámci interných meraní pokles hladiny hluku pri bežnej prevádzke až o 5,7 dBA. To je takmer štyrikrát menej (a to súčasne pri nižšej teplote GPU 4 °C).

Chod grafických kariet s chladičom Noctua by tak mal byť na hranici počuteľnosti, čím pravdepodobne podlezie aj mimoriadny tichý chladič MSI TwinFroz 2 na MSI RTX 3070 Gaming X Trio. Chladič Noctua je v porovnaní so situáciou na TUF Gaming tichší (o 8,9 dBA) aj v porovnaní maximálnych otáčok obidvoch chladičov. Pri stredných otáčkach Noctua zaznamenala rovnakú intenzitu zahrievania GPU (53 °C), pričom chladič Noctua má v grafoch až o 15,7 dBA menej, čo už pôsobí trochu neuvetiteľne.

Ventilátory Noctua NF-A12x25 nakoniec ale nebudú vo variante LS (Low Speed), ako sme predpokladali, ale vysokorýchlostné s maximálnymi 2000 ot./min. V prípade potreby je tak možné pasív poriadne prefúknuť. Karty majú dva BIOSy a vyšších otáčok môžu využívať v režime „performance“. S BIOSom „quiet“ budú, počítame, operovať v nižšom rýchlostnom spektre. Napriek použitiu vysokoobrátkových ventilátorov je podporovaný aj pasívny režim. K nečinnosti ventilátorov dochádza pri teplotách pod 50 °C.

Pod taktovkou Noctuy bol i radiátor a Noctua uvádza, že je na základe simulácií všetko prispôsobené na mieru NF-A12x25. Od rozloženia a priechodu heatpipe rebrovaním až po samotnú hustotu hliníkových lamiel. Každý aspekt chladiča má byť optimalizovaný tak, aby výsledok nastavil novú laťku tak z pohľadu akustiky ako aj nízkeho zahrievania. A radiátor je to poriadny. Spolu s 25 mm hrubými ventilátormi je výška grafickej karty až 87,5 mm, s ktorými presahuje aj štvrtý slot PCI Express.

Asus RTX 3070 Noctua Edition sú aj pomerne široké, od slotu k bočnici majú 147 mm. A nakoniec na dĺžku 310 mm. Samotné PCB je síce tradične výrazne kratšie, ale presahuje ho radiátor chladiča. V týchto miestach (presahu) je na lepší odvod ohriateho vzduchu väčšie okno.

Dostupné v obchodoch majú byť RTX 3070 O8G Noctua a RTX 3070 8G Noctua od polovice októbra. Ako dlho, v akom množstve a za akú cenu ťažko odhadnúť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

    1. Pasiv vypadá vážně solidně. Za povšimnutí stojí, že se nesnaží balamutit vyčleněnými srandapasivy na VRM a VRAM v doprovodu hyperbarevných blábolů, kterým se jen snižují nároky na kvalitu provedení a náklady na výrobu hlavního těla.

      1. Pasiv je hodný mena NOCTUA urcite nesklame, za mňa ešte by som privítal aby boli fany v čiernom prevedení. (hnedá noctua mi nevadí sam mam NF-A12x25 v bedni)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *