Noctua zrejme pracuje na chladiči pre grafické karty Asus Strix

Chladič Noctua na nadchádzajúcich grafických kartách Asus Strix? Je to vysoko pravdepodobné

Exkluzívne sme sa dostali k informačnému úniku, ktorý naznačuje, že niektorá z ďalších grafických kariet ROG Strix bude mať chladič od firmy Noctua. Titulok by asi pokojne mohol mať bulvárny podtón „vieme prví!“, my ale naopak k tejto veci budeme pristupovať s pokorou. Informácií je málo a skôr je to o indíciách. Ale zdá sa, že otázka momentálne neznie či (ten chladič bude), ale kedy.

Hneď na úvod článku je dôležité upozorniť na to, že jeho obsah bude vedený v špekulatívnom duchu. Pravdepodobnosť toho, že niektoré z graficky kariet ROG budú vybavené chladičom Noctua, je pomerne vysoká, ale v túto chvíľu je okolo tejto témy veľa nejasností a nič nie je isté. Dokonca ani to, či sa tak naozaj stane.

To, že sú Noctua a Asus do tejto témy zaangažovaní ale už s istotou hraničí. Máme to pomerne z dôveryhodného zdroja alebo radšej povedzme zo zdroja veľmi blízkeho jednej z firiem.

Vraj existuje už i predfinálna vzorka, ktorú bohužiaľ nemáme ani v renderoch. Z oboch firiem (Noctua i Asus) sme sa snažili dostať k nejakým podrobnostiam, ale z pochopiteľných dôvodov obe firmy všetko taja, ale nezapierajú. Aj keď priamo odpoveď sme nedostali, ale reakcia od človeka, ktorý stopercentne vie, ako sa veci majú, je vo svojej podstate potvrdzujúca. Posúďte sami z krátkej komunikácie nižšie. Pre zachovanie dobrých vzťahov a vôbec z elementárnej slušnosti však nemôžeme prezradiť, s kým sme takto interne komunikovali.

Screenshot z e-mailovej komunikácie je možné zväčšiť kliknutím naň

Otáznikov je tu samozrejme viac než dosť. V podstate ani nevieme, na ktorých grafických kartách Asus by sa mal chladič Noctua objaviť (ale zrejme to bude na tých drahších a Stixky tu dávajú zmysel) a ani to, či to bude rozšírenie s použitím súčasných GPU, alebo sa to bude týkať až nejakých zatiaľ nevydaných (možno na RTX 3000 Super?). Na ďalšie generácie grafických kariet ale tento chladič zrejme čakať nebude a očakávame, že sa na nejakej grafike, možno v rámci nejakej luxusnejšej „špeciálnej edície“ objaví ešte tento rok. A možno to bude i na nejakej grafike s výberovým GPU, ktoré bude fungovať na vyšších frekvenciách, než tie „bežné“. Takto už marketing Asusu zopárkrát uvažoval a pre ukážku ani nemusíme chodiť ďaleko (údajne presnejší než v iných myškám má byť aj snímač PixArt PAW3335 v myške ROG Keris).

To hlavné, čo nás a zrejme i vás zaujíma je, ako bude onen chladič vyzerať. Nad tým môžeme teraz iba špekulovať. Asus s Noctuou spolupracuje aj na AIO vodníkoch ROG Ryujin (II), ktoré používajú ventilátory NF-F12 iPPC-2000 PWM. Druhá možnosť však je, že budú použité „sterroxové“ ventilátory NF-A12x25 PWM. To sa síce v túto chvíľu môže zdať ako nereálne už z dôvodu tej „hnedo-béžovej“ farby, ktorá by so zvyškom neladila. Je tu samozrejme i tá možnosť, že by bola celá grafika v tradičnej farebnej téme Noctua, ale to by bolo asi marketingová sebevražda, pretože väčšinu používateľov (a asi najmä z radov hráčov) takáto vizuálna podoba asi skôr odradí než zláka. Ale možnosť to, samozrejme, je.

   

Pravdepodobnejší scenár však bude taký, že ona Noctua zo sterroxu bude predsa len čierna, hoci momentálne takú Noctua v ponuke nemá. Keď sa však pozriete do aktuálnej firemnej roadmapy, tak hnedo-béžové ventilátory NF-A12x25 PWM by mali v štvrtom kvartáli roka doplniť čierne varianty. Je trochu zvláštne, že Asus nepoužil svoje ventilátory Strix XF 120, ktoré majú špičkové parametre a i cenovo sú na úrovni ventilátorov Noctua, ale možno je to trochu i z dôvodu optimalizácií k pasívu. Na tom Noctua zrejme takisto pracuje a predsa len svoje ventilátory pozná lepšie a tým pádom vie efektívnejšie pracovať pri návrhu pasívu.

Súčasná podoba grafických kariet Asus ROG Strix RTX (3080, 3080 Ti a 3090)

Ako bude vyzerať pasív tohto chladiča vie takisto iba zopár vyvolených, ktorý už vraj videli prototyp chladiča, ktorý už údajne existuje. Vzhľadom na hrúbku ventilátorov 25 mm sa však dá očakávať, že karta porastie na výšku a zablokuje snáď aj štyri sloty PCI Express. No, uvidíme. Nakoniec sa môže stať i to, že z nejakého dôvodu žiadna grafika Asusu s chladičom Noctua nevyjde. Bližšie k realite však bude to, že skôr či neskôr tieto grafiky Noctua alebo Asusu (ale asi skôr Asus) predstaví alebo minimálne oznámi.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE

Legitímne oznámenie grafickej karty Asus RTX 3070, na ktorej sa významnou mierou podieľala Noctua, bolo na vlásku. Svedčí o tom aj predčasný únik jej fotiek z minulého týždňa. Všetky detaily k tejto grafickej karte máme ale až teraz, po zverejnení tlačovej správy. GeForce RTX 3070 Noctua Edition sľubuje suverénne najtichší chod vo svojej výkonnostnej triede. Celý článok „Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE“ »

 •  
 •  
 •  

Koniec špekuláciám: Unikla finálna konštrukcia RTX 3070 Noctua

Júlová predpoveď sa naplnila – na internet presiakla veľavravná vizualizácia grafickej karty Asus RTX 3070, ktorej chladenie dostala na zodpovednosť Noctua. Namiesto typicky nízkoprofilových ventilátorov sú použité „sterroxové“ NF-A12x25, teda to najatraktívnejšie, čo má Noctua v repertoári. Okrem vysokej chladiacej účinnosti sa budú ventilátory v prípade poruchy dať aj pomerne jednoducho vymeniť. Celý článok „Koniec špekuláciám: Unikla finálna konštrukcia RTX 3070 Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Grafické karty Intel Arc mají být tři. Dvě výkonné, jedna úsporná

Před nedávnem jsme zde měli uniklý prezentační slajd, který ukazoval, jakou část, respektive části trhu se Intel chystá pokrýt svými připravovanými samostatnými GPU Intel Arc, tedy přesněji desktopovými kartami na nich založených. Vypadá to, že nabídka by ale mohla být poměrně koncentrovaná, do celého segmentu od 99 do 499 $ by mohl Intel nakonec možná poslat jen tři různé modely. Celý článok „Grafické karty Intel Arc mají být tři. Dvě výkonné, jedna úsporná“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *