Vyšiel AIO vodník ROG Ryujin II. Asus hlavne zväčšil displej

Je tu druhá generácia kvapalinového chladiča ROG Ryujin (II)

Prvý Ryujin (I) sa stretával s rôznorodými reakciami. Pomerne vysoká cena ho stavala do pozície chladiča so slabým pomerom cena/výkon, ale ten nemal a nebude mať prioritu. Kvality sú postavené na špičkových ventilátoroch Noctua iPPC (tie zostávajú aj na Ryujin II) a jedinečnom displeji. Ten sa na novom kvapalinovom chladiči Asus trochu roztiahol a jeho uhlopriečka nemá ďaleko od spratnejších smartfónov.

Nové kvapalinové chladiče Ryujin II sa so svojimi predchodcami konštrukčne v mnohých smeroch prekrývajú. Radiátor by mal byť podľa všetko identický, to znamená i to, že je vyrobený z hliníku. A nezmenili sa ani rozmery, na výšku má obvyklých 27 mm.

Zachovaná bude zrejme i hustota rebrovania, keďže sa tu Asus žiadnymi zmenami nechváli. Gumené hadice majú opäť dĺžku 380 mm a sú opletené textíliou.

Pýchou chladiča sú „priemyselné“ ventilátory Noctua. Asus pri nich zostal i napriek tomu, že nedávno uviedol svoj prvý ventilátor z rovnakej cenovej kategórie. Prečo sa na tak na Ryujine II neobjavil, by sme mohli iba špekulovať.

Jedným z dôvodov môžu byt aj vyššie otáčky a spolu s nimi i vyšší statický tlak (3,94 mm H2O), ktorý sú schopné použité ventilátory NF-F12 iPPC-2000 PWM pri maximálnych 2000 ot./min vyvinúť. V porovnaní s ventilátormi ROG Strix XF 120 o 28 %.

Radiátor je (znovu) ochladzovaný ventilátromi Noctua NF-F12 PWM iPPC-2000 PWM

Ak keď sú radiátor a ventilátory pravdepodobne rovnaké, chladiaci výkon sa môže líšiť. Už len preto, že je použitá 7. generácia vodných púmp Aseteku (v Ryujin I je v tomto o generáciu pozadu) a pozmenený môže, ale i nemusí byť coldplate bloku.

Plocha a kruhový tvar styčnej plochy sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nezmenili. Je to možné usudzovať z toho, že TR(X)4 sú podporované cez známy adaptér (s kruhovou montážou) z príslušenstva Threadripperov. Dostupné materiály túto stranu nijako neopisujú ani neilustrujú. Skôr či neskôr sa rôzne detaily ale môžu objaviť v manuáli. Pre ten je na webe Asusu už vytvorený adresár, ale PDF v ňom zatiaľ chýba.

Naopak celkom jasné je, ako vyzerá blok vyzerá zvrchu. Kryt (78,2 × 87,5 × 81 mm) sa zmenšil, ale pri súčasnom zväčšení displeja. Výraznom zväčšení, z 1,77″ na 3,5″ a pritom je pomer strán 5:3,75 (rozlíšenie 320 × 240 px), čo znamená, že je zobrazovacia plocha nielen široká, ale i pomerne vysoká. Nejde už však o OLED, ale typ panelu je LCD.

Displej je, samozrejme, farebný (True Color, 24 bitov) a môžete naň dostať obrázky, animácie, ale i užitočnejšie veci z hardvérového monitoru, najviac dáva zmysel teplota alebo frekvencia CPU.

24-bitová ROG TV na vrchu vodného bloku chladiča Ryujin II

Podporované sú všetky súčasné pätice AMD (AM4) aj Intel (LGA 1200, 115x, 2060) a aj niektoré staršie (LGA 1366, 2011-3), ale to sa netýka AM3(+) ani FM1/2(+). Tie sú nepodporované.

A ešte je tu jedna nenápadná zmena. Záruka je predĺžená z troch rokov (Ryujin I) na šesť (Ryujin II). Takto dlhú záruku majú aj podstatne lacnejšie chladiče, takže to bol asi nevyhnutný krok. Na koľko vás Ryujin II vyjde Asus zatiaľ neprezrádza, ale pod cenu Ryujin I to zrejme nebude. 240 mm model bude zrejme drahší než 170 eur a cena 360 mm prevýši 220 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *