Novinka: Arctic verí svojim veciam, 6-ročná záruka na všetko

Od ventilátorov, cez monitorové držiaky až po headsety. Predĺžená záruka Arctic sa vzťahuje aj na produkty, ktoré ste kúpili pred rokmi

Najprv z dvoch na šesť rokov záruky pre chladiče Liquid Freezer II a teraz na zvyšok toho, čo má Arctic v ponuke. Dlhší čas na eventuálnu reklamáciu sa vzťahuje aj na tovar zakúpený spätne, vrátane najlacnejších ventilátorov, čo dáva pri rozhodovaní pri výbere veľmi peknú pridanú hodnotu. Konkurenčné riešenia až takto prozákaznícky orientované obvykle nebývajú.

Poriadna záruka má úplne inú hodnotu ako sľuby o nesmrteľnosti z marketingových materiálov. Tá už naozaj svedčí o tom, že čiastkové komponenty budú naozaj trvácnejšie. Keby to tak nebolo, tak je to, prirodzene, stratový biznis.

Koncom marca Arctic oznámil, že predlžuje záruku všetkým Liquid Freezerom II, čo potešilo najmä súčasných majiteľov, ale i tých, ktorí nad kúpou inak slušného vodníka váhali. Predsa len má navyše ten malý vetráčik na bloku, čo je ďalšia vec, ktorá môže skôr či neskôr zlyhať. Všeobecne je však pri vodníkoch strach o životnosť vodnej pumpy a kvalitu protikorózneho prípravku v kvapaline. O tieto súčasti sa Arctic nebojí ani pri starších vodníkoch Liquid Freezer, na ktorý sa takto pred mesiacom ešte predĺžená záruka nevzťahovala.

To sa však teraz mení a ak máte niekde v šuplíku starého vodníka Arcticu, tak je na čase ho vytiahnuť a poslať do servisu. Teda pokiaľ máte od neho ešte doklad o kúpe, podľa ktorého sa táto šesťročná záruka počíta. Podmienky na uznanie reklamácie sú inak tradičné – konštrukcia produktu nemôže byť upravovaná treťou stranou a chyba musí zodpovedať bežnému používaniu, ktoré je v súlade manuálom. A pokiaľ by bola oprava príliš nákladná, tak vám Arctic vráti kúpnu cenu skrátenú každý rok používania o 10 %.

Napríklad po piatich rokoch tak dostanete už iba polovicu, čo je ale stále lepšie než nič. Predpokladáme však, že výmena takej vodnej pumpy (čo bude pri vodníkoch najčastejšia porucha) patrí do kategórie nenákladných zásahov.

Okrem AIO vodníkov má Arctic aj tradičné vežovité chladiče, kde môže časom zlyhávať ventilátor. Je už ale otázka, kedy je ventilátor v takom stave, že vám bude uznaná reklamácia a či bude na to stačiť výrazné (a tento pojem si asi tiež vysvetľuje každý inak) zhoršenie jeho vlastností (typicky vyššia hlučnosť od opotrebovanosti ložísk) oproti novému kusu. Alebo bude reklamácia uznaná až vtedy, keď sa rotor prestane otáčať.

Zrelý na reklamáciu by však mohol byť o po výraznejšom vyosení rotora, čo je sprevádzané vyššími vibráciami. Aj k tomu v priebehu používania dochádza. Odhliadnuc od kvality procesu, s akou bude Arctic k reklamáciám pristupovať, je doba trvania záruky často dva až trikrát dlhšia ako v prípade konkurenčných produktov. A nemusíte ani chodiť ďaleko, na produkty podobne zameranej firmy SilentiumPC, sa väčšinou vzťahuje záruka dva až tri roky, obzvlášť v nižšom cenovom segmente. Chladiče Fera majú šesťročnú záruku až od „pätky“, inak na „trojku“ sú stále iba dva roky.

Šesťročná záruka Arcticu sa vzťahuje aj na všetky chladiče grafických kariet, ktoré ste nekúpili pred viac než šiestimi rokmi, ďalej na držiaky na monitory a televízory, stolové ventilátory a nabíjačky USB, headsety či thermalpady a teplovodivé pasty, keď sa znovu vrátime k chladiacemu príslušenstvu.

Reklamácia teplovodivej pasty ale môže byť dosť ošemetná a závisieť podľa kvality skladovania. Predsa len neexistuje mnoho dôvodov, prečo teplovodivú pastu reklamovať. Tým hlavným bude asi jej konzistencia závislá od izolácie vzduchu. Ale pokiaľ nadobudnete presvedčenie, že napríklad veľké servisné balenie MX-2 po rokoch nefunguje tak, ako má, aj napriek dôkladnému uzavretiu, môže sa pokúsiť aj o takú bizarnosť, ako reklamovať teplovodivú pastu.

Na ďalšiu úroveň by sa to dalo povýšiť snáď už len kontrolou starých thermalpadov Arctic, ktoré by po rokoch používania mohli zatvrdnúť či naopak rozvoľniť svoju štruktúru a stratiť na hustote materiálu.

Servisné stredisko môžete spolu s dokladom o kúpe reklamovaného produktu kontaktovať cez support@arctic@de a na stránkach arctic.de/en/warranty je aj adresa, kam potom treba produkt (dobre zabalený, zdôrazňuje firma) odoslať. Smerom tam (do Nemecka) na vlastné náklady, naspäť k vám je to už na účet Arcticu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED

Kvapalinový chladič Liquid Freezer II 240 v našich testoch podával veľmi dobré výsledky. Napríklad v porovnaní s väčším FD Celsius+ S36 Prisma je účinnejší a hlavne podstatne lacnejší. Niekomu však môže chýbať svietiace vyhotovenie. Ale i to už má Arctic odpoveď, hoci zatiaľ len pre variant s 240-milimetrovým radiátorom. Samotný radiátor zostáva rovnaký, ale zmenil sa výkon ventilátorov. Celý článok „Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Lacné polopasívne ventilátory s RGB LED. Nová možnosť od Arcticu

Veľmi nízke otáčky alebo rotor pri nízkych spotrebách a nízkom zahrievaní úplne zastaviť? Čo je lepšie? Pri grafických kartách je nepísaným štandardnom, že sa aktívne chladenie mimo záťaž či pri nízkej záťaži vypína, no u samostatných ventilátorov je to raritné správanie. Jedným z priekopníkov takýchto ventilátorov môže byť Arctic P12 PWM PST (A)RGB 0 dB, ktorý rozširuje doterajšiu ponuku. Celý článok „Lacné polopasívne ventilátory s RGB LED. Nová možnosť od Arcticu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *