ATX zdroje Ion sú už aj s 80Plus Gold, Fractal rozširuje sériu

Nové zdroje Fractal Design Ion Gold: Nižšia účinnosť, ale i cena. Výkon 550–850 W

Od začlenenia napájacích zdrojov Fractal Design pod jedinú značku – Ion – v ponuke švédskej firmy chýbali typicky mainstreamové modely. „Platinové“ Iony+ sa totiž vymykajú vyššou cenou a alternatívne varianty SFX a SFX-L zase okrajovým formátom. Situácia sa teraz ale trochu mení, čerstvá štvorica rôzne výkonných Ionov Gold má byť konečne tá masová voľba. Cena začína na 80 eurách.

Fractal Design mal v minulosti pre počítačové zdroje zavedených viac sérií. Spomeňte na značky Edison M a Integra M, pod ktorými boli dostupné low-endové modely. Tie sa ale nejaký čas nevyrábajú a už ani nepredávajú.

Aktuálne zdroje FD majú spoločný menovateľ – označenie „Ion“. Pod ním ste doteraz mohli naraziť na niekoľko ATX zdrojov s certifikáciou účinnosti 80Plus Platinum (Ion+) alebo na štandardné i predĺžené zdroje formátu SFX(-L) do menších PC skriniek (Ion SFX). To sú ale v oboch prípadoch koncepcie pre menšinu, väčšinovým požiadavkám sabudú viac podobať nové zdroje Ion Gold.

Iony Gold sú v štyroch výkonnostných variantoch. Od 550 W postupne po sto wattoch až k 850 W. S platinovými Ionmi+ sa tieto nové Iony Gold viac-menej prekrývajú. Podľa výkonu ich rýchlo rozoznáte podľa toho, že sa nekončia číslom 60, ale 50 (550, 650, 750 a 850 W).

Iony Gold majú všetky kľúčové ochrany a spĺňajú rovnaké certifikáty ako drahšie Iony+. Dokonca navyše získali KCC (teda aspoň podľa tabuľkových špecifikácií), ale inak hlavné rozdiely spočívajú v nižšej certifikácii účinnosti a spolu s ňou i v nižšej cene, keďže sú použité lacnejšie súčiastky.

Kondenzátory na primárnej filtrácii sú však slušné japonské Rubycony. 80Plus Gold znamená, že za optimálnych podmienok, v záťaži okolo 50 %, by mal zdroj špičkovo dosahovať účinnosť aspoň 92 % a  najmenej, typicky pri záťaži blížiacej sa možnému maximu, 89 %.

Konštrukcia skrinky je veľmi podobná, vrátane mriežky z rovných drôtov. Iný je iba ventilátor, namiesto firemného Dynamic GP-14 je použitý Dynamic X2 GP-14. Ten je takisto veľký 140 mm a lopatkami pokryje celú základňu, má rovnaký tvar rotora i jeho rýchlosť (max. 1000 ot./min) a jediný rozdiel tkvie v ložiskách. Tie sú „LLS“ (long life sleeve) a strednú dobu medzi poruchami majú uvádzanú až na 100 000 hodín. Ak to bude zodpovedajúce realite , tak by snáď mohlo ísť o najtrvácnejšie ložiská.

Kabeláž je kompletne modulárna a s výnimkou opleteného 24-pinu sú všetky káble ploché. Prierez vodičov dostupné materiály neuvádzajú a ťažko odhadovať, či FD išiel hrubšou cestou Ion+ (AWG 16–18) alebo tenšou z Ion SFX (AWG 18–24).

Vzhľadom na vyššie výkony a prúdové záťaže na úrovni Ionov+ by mohla byť pravdepodobnejšia prvá možnosť, ale ktovie. Produktová dokumentácia o týchto parametroch mlčí,  ale nájdete v nej aspoň dĺžku káblov a to, aký prúd ktorej vetve prináleží na konkrétnom výkonnostnom variante.

Počet konektorov v porovnaní s podobne výkonnými Ionmi+ je o trochu menší. Či už ide o konektory SATA alebo PCIe. Ale to skôr Inony+ boli v tomto smere vzhľadom na silu 12 V vetvy trochu predimenzované, špeciálne, čo sa týka externého napájania pre grafické karty.

Iony Gold majú 6+2-pinových konektorov tak akurát. 550 W variant dva a štyri (tak, ako to má 560 W Ion+) má až výkonnostný variant so 750 W. Komu by to bolo málo, tak šesť má až 850 W Ion Gold.

Odporúčané maloobchodné ceny sú 80–110 eur, kde každých ďalších 100 W znamená príplatok 10 eur. Cena v obchodoch bude ale asi o trochu vyššia, v Alze sú už dostupné za 95–130 eur, čo je ale stále menej, než zaplatíte za Iony+ (117–147 eur). Ušetrenie však znamená i kratšiu záruku, namiesto desiatich rokov je to pre nové Inony Gold už „iba“ sedem.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *