Eclipse P200A je nová nízkorozpočtová ITX skrinka Phanteks

Phanteks má lacnejšie vežovité skrinky pre dosky Mini-ITX a Mini-DTX. S osvetlením i bez neho

Priestorovo úspornejšie počítačové skrinky sú viac nadšenecká záležitosť ako niečo, po čom by bol výraznejší dopyt bežných používateľov. Phanteks teraz ale podniká kroky k zlepšeniu tejto situácie. Vydal skrinku Eclipse P200A, ktorá má objem pod 30 litrov a zároveň sa do nej zmestí všetko to, čo nájdete v drvivej väčšine PC zostáv. Ale to najdôležitejšie je jej pomerne nízka cena.

Výber skrinky a základnej dosky je často dosť konzervatívny. Obvykle vyhráva kombinácia formátov midi-tower (skrinka) a ATX (doska). Aj keď teda takáto skladba už v súčasnosti nedáva pre väčšinu konfigurácií príliš zmysel a vlastne je to i dosť plytvanie materiálom a priestorom na pracovisku. Ale úvahu na túto tému ste čítať neprišli, takže už v veci.

Phanteks po Enthoo Evolv ITX vydal ďalšiu skrinku Eclipse P200A pre výkonné PC postavené na základných doskách Mini-ITX. Nová skrinka alebo presnejšie skrinky (to množné číslo si ešte vysvetlíme…) by však mohli zožať väčší úspech. Jednak preto, že sú menšie, modernejšie a lacnejšie. A najmä asi tá cena môže zohrávať kľúčovú úlohu.

Skrinka Eclipse P200A má rozmery 205 × 365 × 400 mm, dominuje hĺbka. Vnútorné rozloženie jednotlivých komponentov miestami pripomína staršie skrinky so zdrojmi umiestnenými hore, pod stropom. Takto je to i v tejto.

Pod zdrojovou pozíciou je tradične pozícia so 120 mm ventilátorom. Jej mriežka má ale jednu zvláštnosť, je do nej totiž zapustený rámček, ktorý treba odstrániť v prípade, že chcete nainštalovať grafickú kartu vertikálne.

Záslepky PCI Express sú tu inak až tri, pretože okrem dosiek Mini-ITX sú podporované i vyššie Mini-DTX, ktoré sa síce prakticky nevyrábajú, ale majú plus jeden slot PCI Express (typicky ×1).

Predok skrinky je v továrenskej výbave čistý. 2,5″ SSD/HDD sa inštalujú do držiakov na nosnú priečku zdieľanú so základnou doskou. Podporované sú štyri. Pre 3,5″ HDD je treba si dokúpiť súpravu košov PH-HDDKT_03, ktoré sa dajú nainštalovať dopredu, za intake ventilátory. Väčšina ale tento priestor asi zaplní kvapalinovým chladičom. Ten (do rozmeru 280 mm) je možné obvyklým spôsobom nainštalovať za čelnú masku alebo druhá možnosť je nainštalovať 240 mm radiátor zboku, kolmo na čelný panel. Pravá bočnica má v týchto miestach i perforáciu. Vežovité chladiče potom môžu mať na výšku maximálne 165 mm.

Eclipse P200A je dostupná v dvoch variantoch – „D-RGB“ (s osvetlenými ventilátormi) a „Performance“ (s ventilátormi bez osvetlenia). Označenie Performance neznamená, že by bolo ventilátorov viac a vyššie nie sú ani maximálne otáčky. Číry marketing. Aj keď variant Performance má pozdĺžne perforovanú bočnicu, čo pri vertikálnej orientácii grafickej karty môže zlepšiť chladenie. Predsa len v opačnom prípade (variant D-RGB) je ventilátormi nalepená na skle.

Štruktúra masky je jednotná, kompletne dierovaná, čo je dobre. Horší však môže byť prístup k tlačidlám a konektorom, ktoré sú úplne naspodku. Na tento panel sú vyvedené dva porty USB-A 3.2 gen. 1, jeden 10-gigabitový USB-C a osamotený je aj 3,5 mm jack. Ten je 4-pólový, čo bude po majiteľoch typicky počítačových headsetov s analógovým pripojením vyžadovať redukciu.

A teraz tá cena, na ktorú čakáte: Eclipse P200A Performance by sa v obchodoch mala pohybovať za sumy okolo 50 eur a za Eclipse P200A je za zhruba 20-eurový príplatok.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek. Celý článok „V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini“ »

 •  
 •  
 •  

Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi

Thermaltake rozšíril sériu skriniek Divider o nové modely. Ich dominantný rozmer je hĺbka a skrinky Divider 200 sú aj nadštandardne široké. Takéto proporcie sú najmä z dôvodu horizontálnej orientácie základnej dosky. To je síce ojedinelé rozloženie, ale pre nikoho môže byť atraktívnejšie než tradičná inštalácia na výšku. Thermaltake má tieto nové skrinky na štyri spôsoby, kde kombinuje rôzne masky a čierne vyhotovenie so snehovo-bielym. Celý článok „Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi“ »

 •  
 •  
 •  

Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2

MSI sa 20-gigabitovému štandardu USB 3.2 gen. 2×2 venuje dlhodobo a intenzívne. Zatiaľ ale len čo sa týka externých konektorov na zadnom paneli základných dosiek s čipsetmi Intel. Podľa aktuálnych informácií však bude toto rozhranie podporované aj interne a MSI ho vytiahne na skrinky. Týkať sa to má ale nadchádzajúcej generácie základných dosiek, hoci kompatibilita by mohla byť aj na súčasnom hardvéri a je okolo tejto témy zopár nejasností. Celý článok „Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *