Velký update ovladačů pro Radeony. Co je nového ve verzi 21.4.1?

Radeon Software 21.4.1: novinky v ovladačích

Nová verze ovladačů pro grafiky Radeon má vylepšené streamování, ale i přehrávání videa (podporu AV1 v prémiových službách), nové vylepšení barev Vivid Gaming a také speciální režimy pomáhající barvoslepým hráčům. Předělaný je instalátor, konečně umožňující volbu instalovaných komponent, ale přibyl také nový Crash Defender. Ten zotaví PC z pádů a zatuhnutí a má zabránit tomu, abyste při nich přišli o rozdělanou práci.

AMD v posledních letech vydávalo obvykle na konci roku velký update ovladačů pro grafické karty Radeon, v kterém do nich přidávalo rozsáhlejší nové funkce a vylepšení. Začalo to vydáním Catalyst Omega už v roce 2014, loňské Vánoce ale byly specifické tím, že k nim podobný velký update nevyšel. Ovšem nakonec to vypadá, že byl jenom poněkud opožděný.

Tento týden týden vydalo AMD vydání Radeon Software 21.4.1, které tentokrát nemá speciální jméno a pořád je uvedený jako „Adrenalin Edition“, ale novinek je celkem hodně, takže si zařazení do linie superovladačů minimálně trošku zaslouží.

Ovšem hned na začátek je třeba upozornit, že v tomto ovladači se nekoná FidelityFX SuperResolution, tedy připravovaný vylepšený upscaling her z nižšího rozlišení, který by měl být odpovědí na DLSS od Nvidie. Dřív se sice objevila zprávička, že by tomu tak mohlo být, ale zatímco ovladač v tomto termínu opravdu přišel, FidelityFX SR (či FSR) ne. AMD mezitím i oficiálně uvedlo, že tuto funkci plánuje spíš až ke konci roku.

Nové možnosti v instalátoru a aplikaci Radeon Settings

Novinky začínají u instalátoru, který nyní má možnost zvolit, které komponenty chcete instalovat. To se hodí, pokud jde například jen o kancelářské PC/notebook a nechcete kompletní (dost košatou) funkcionalitu.

Menu s možností volby typu instalace v Radeon Software

V dialogu při instalaci lze zvolit tři možnosti: 1) jen samotný ovladač, nebo 2) tzv. minimální instalaci (v které jsou kromě něj ještě nástroje pro hlášení chyb, uživatelský nastavovací panel/aplikace a moduly pro nastavení grafiky a videa). Možnost 3) je plná instalace, v níž je zahrnuto i Centrum her, statistiky, nástroj pro nahrávání videa a streamování, nástroj pro ladění výkonu a taktování a také aplikace AMD Link. Zatím zdá se není možné vybrat jednotlivé komponenty zcela manuálně.

Instalované položky pro jednotlivá nastavení instalace

V samotné aplikaci by měl být nový/vylepšený nástroj pro vyhledávání, přidání dalších údajů mezi statistiky, které se zobrazují u her a také vylepšené statistiky výkonu. V těch lze nově kromě GPU sledovat a protokolovat i procesor AMD Ryzen – například jeho vytížení, teploty, napětí a spotřebu, nebo otáčky chladiče.

Monitoring procesoru Ryzen v Radeon Software

Rozhraní má další drobná vylepšení, jako například navigační tlačítka pro pohyb tam a zpět mezi různými taby aplikace, lze deaktivovat (respektive skrýt) integrovaný webový prohlížeč a také lze aktivovat/deaktivovat uživatelsky nastavené klávesové zkratky.

Vylepšení jsou také v sekci pro streamování a nahrávání videa. Tato nastavení se jsou teď v jednom tabu, je vylepšený editor scén, tagování a třídění videí, přibyl výběr monitoru pro nahrávání. Měl by také přibýt průvodce pro začínající uživatele potřebující pomoc s nastavením streamování.

Zjednodušené nahrávání videa a streamování

Videa se týká také další novinka, ovšem v opačném směru. Tento ovladač zprovozňuje na Radeonech RX 6000 hardwarové přehrávání videa ve formátu AV1 s ochranou proti kopírování (DRM) Microsoft PlayReady. To bude potřebovat pro placené služby, které by takové streamování používaly. Tato i následující novinky také mimochodem fungují jen na Windows 10.

Přehrávání DRM obsahu s kodekem AV1

Vylepšení barev a kompenzace zrakových postižení

Nová je v ovladačích také funkce Vivid Gaming Display Color Enhancement, která umožňuje nastavit a zapnout profil, který přidává větší barevnou živost, zřejmě by měl zvyšovat sytost a kontrast, jak to u těchto postprocesssingu bývá. Uvidíme, jak dobře bude fungovat, tato vylepšení bývají dvojsečná. Někdy sice zlepší video nebo hru, která má z nějakého důvodu nevýraznou barevnou paletu, ale pokud je obraz již ve výchozím stavu kvalitní a správně vyvážený, přidaná barevnost mu může spíš uškodit (přebarvit, překontrastovat, jak to často vidíme u televizního postprocessingu).

Ovšem tato funkce má i druhou stránku. AMD k ní připojilo také režim Color Deficiency Correction. Ten už není zaměřen na vizuální (ne)vkus uživatelů, ale má pomoci osobám s určitými poruchami či zhoršeními zraku. Mělo by jít o barevné korekce, které usnadní vnímání obrazu (detailů, textu) při barvosleposti. Lze nastavit úpravu obrazu pomáhající při protanopii, deuteranopii a tritanopii.

Možnosti korekce pro uživatele s poruchou vnímání barev (Zdroj: AMD via techPowerUp)

Tyto funkce úpravy barev nicméně podporují jen novější grafiky: Radeony RX 5000 a RX 6000 a integrované grafiky v Ryzenech 4000G5000G (a samozřejmě budoucí novější).

Ochrana proti pádům ovladače a aplikací

Loni v létě byla do ovladačů přidána funkce pro přímé hlášení chyb, která měla pomoc uživatelům potýkajícím se s nějakými problémy zpětnou vazbu a tím také řešení takových věcí. K tomuto nástroji se teď přidává trošku souvisejíc komponenta AMD Crash Defender. Mělo by asi jít o součást, která má za úkol v rámci možnosti zotavit a restartovat běžící ovladač v situacích, kdy se zobrazovací subsystém či aplikace zblázní, zamrznou, nebo spadnou.

AMD Crash Defender

AMD Crash Defender se má snažit zachránit běžící aplikace a v nich otevřená data, aby restartování grafického ovladače nebo dalších součástí nevedlo k ztracené práci. Doufejme, že tato součást dokáže vyřešit situace, kdy se něco se zobrazením rozbije a nepomáhá restartování ovladače přes klávesovou zkratku (ctril+shift+win+B), restartování Explorer.exe přes Správce úloh a podobné postupy. Musím říct (a zaklepat), že se mi osobně Windows 10 naštěstí takto katastrofálně prakticky nikdy nezvrhly, ale někdy se to určitě stane. Každý software má vždycky nějaké chyby, takže i preventivně vylepšená robustnost je pozitivum.

Ovladač už je nabízený v Radeon Software ke stažení i když máte nastavené jen doporučené aktualizace (a ne jen volitelné) a měl by být už i WHQL certifikovaný Microsoftem, nejde tedy o beta, ale stabilní vydání. Pokud nechcete aktualizovat přes ovládací aplikaci, samostatný instalátor má AMD zde.

Zdroje: AMD (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Pěkné, nevíte někdo jestli už v této verzi bez problémů funguje Oculus link bez problémů. Díky za případnou odpověd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *