Recenzia Asus ROG Keris Wireless: Malý ľahký transformer

Detaily

Keris je najnovšia bezdrôtová myš Asusu, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou, ale takisto hlavne vymeniteľnými spínačmi. A výrobca si tu zakladá aj na mimoriadnej presnosti snímača. Použitý je PixArt PAW3335 síce nájdete aj v konkurenčných myškách, ale práve a jedine v tejto by malo ísť o výberový kus. Ten by mal podľa slov firmy Asus spĺňať prísne kritéria presnosti. Pozrite sa, ako sa tento snímač a aj iné prvky ROG Keris osvedčili v našej recenzii.

Základné parametre

Detaily

Kartónová škatuľka s potlačou v sebe je na obsah pomerne bohatá. Hlavným aktérom je samozrejme myška, no zaujímavé sú aj dve náhradné tlačidlá. Tie sú postranné a v dvoch farbách, náhradné spínače Omron D2F-01F a „nožičky“ ROG Omni. V rámci príslušenstva je dodávaný aj dobre flexibilný kábel USB-C ROG Paracord, samolepky ROG a návod na obsluhu.

   

Vďaka decentnému vzhľadu myška vždy dobre ladí s ostatkom vašej výbavy. Jej nízku hmotnosť si môžu naplno vychutnať len praváci, no ale aj to skôr tí s menšími rukami. Pri mojej „medvedej labe“ mi najlepšie sadla technika úchopu finger tip, teda bez opory bruška v dlani. Pre väčšie ruky pripadá do úvahy claw grip, no položiť si celú dlaň aj s prstami v podobe palm gripu je pre príliš malé rozmery tela myšky nemožné.

Pravé aj ľavé tlačidlo je vyrobené z polyméru (PBT) s protišmykovým povrchom. Ten zabezpečuje ich odolnosť. Koliesko medzi tlačidlami je potiahnuté vrúbkovanou gumou, vďaka čomu je jeho použitie príjemné a nešmýka sa. Odpor pri rolovaní je nastavený primerane a jeho chod je relatívne tichý. Pri herných myškách nemôže chýbať ani podsvietenie, ktoré sa nachádza aj na koliesku.

   

Ďalšie decentné podsvietenie nájdete aj na zadnej strane myši v podobe loga ROG. Povrch tejto časti myšky je tvorený plastom s hladkou povrchovou úpravou. Bočné tlačidlá sú uchytené na magnetoch a dajú sa ľahko vymeniť za náhradné v príslušenstve. Okrem farby (šedá a ružová) sa ale ich vlastnosti nemenia. Konštrukcia je vyhotovená kvalitne. Pri používaní je pevná, neprehýba sa a ani nevŕzga.

   

Konektor napájania je nenápadne umiestnený v spodnej časti prednej strany myšky. Plusové body si odnáša za použitý konektor typu USB-C. Nie je treba skúmať, ktorou stranou máte kábel otočený a jednoducho ho vložíte do konektora. 

Kábel nazvali ROG Paracord. Je 2 metre dlhý, ohybný s látkovým opletom. Pri zapojení o ňom ani neviete.

Nožičky ROG Omni sú základom kvalitného pohybu myši po podložke. V zadnej časti je úložný priestor pre prijímač signálu v podobe malého donglu USB. Cez dve malé tlačidlá DPI Pair si viete zmeniť citlivosť DPI na štyri z prednastavených možností. Kombináciou ich stlačení s jedným alebo druhým bočným tlačidlom, alebo klikom na koliesko môžete meniť medzi troma profilmi nastavení. Tie sú uložené vo vnútornej pamäti myši. Je to dosť nekomfortný spôsob prepínania medzi nimi, pretože pri zmene musíte prerušiť prácu aby ste sa dostali k spodnej časti. V strede je umiestnený optický snímač PAW3335 od firmy PixArt. Dokáže snímať až do rýchlosti 400 IPS. To je v prepočte na naše jednotky 36,576 km/h. Snímač zvládne akceleráciu až do 40 g, čo z myšky robí skvelú voľbu aj pre hry typu FPS. Navyše, Keris ako jedna z mála myší podporuje Nvidia Reflex a podiela sa na znižovaní systémového oneskorenia.

   

Na rozobratie treba odtočiť dve skrutky na spodnej časti. Vrchná časť sa následne jednoducho zozadu odlúpne. Vnútornú štruktúru pre odľahčenie vyrobili v podobe včelích plastov, čo pomohlo dostať hmotnosť Keris na 79 gramov. Batéria s kapacitou 500 mAh podľa Asusu poskytne s východiskovým podsvietením RGB LED (efekt dýchania) výdrž 52 hodín, bez neho 78 hodín. Ja som s prednastaveným podsvietením vydržal až cez 53 hodín, z čoho bolo trištvrte času hraním Counter-Strike: GO. 

Osadené spínače ROG 70M Micro Switch majú udávanú výdrž až 70 miliónov klikov. Skvelo vymyslená je ich výmena v prípade ich opotrebenia. Alebo ak vám nevyhovujú, jednoducho ich vytiahnete a zasuniete nové cez troj-pinový konektor. V príslušenstve sú spomínané spínače Omron D2F-01F, ktoré sú o niečo tichšie než originál ROG. Pôvodné majú ale lepšiu (istejšiu) hmatovú odozvu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *