Recenzia Asus ROG Keris Wireless: Malý ľahký transformer

Metodika testovania

Keris je najnovšia bezdrôtová myš Asusu, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou, ale takisto hlavne vymeniteľnými spínačmi. A výrobca si tu zakladá aj na mimoriadnej presnosti snímača. Použitý je PixArt PAW3335 síce nájdete aj v konkurenčných myškách, ale práve a jedine v tejto by malo ísť o výberový kus. Ten by mal podľa slov firmy Asus spĺňať prísne kritéria presnosti. Pozrite sa, ako sa tento snímač a aj iné prvky ROG Keris osvedčili v našej recenzii.

Metodika testovania

K otestovaniu kvality snímača používame softvér Mouse Tester, z ktorého je možné vyčítať viacero dát. My sme ale vybrali štyri najhlavnejšie údaje zo všetkých dostupných. Pri teste hýbem po podložke myškou rýchlymi pohybmi sprava doľava a naopak. Tento pohyb v grafoch znázorňuje modrá os X. Červená os Y reprezentuje pohyb myškou dopredu a dozadu, ten je väčšinou minimálny.

Keďže sa jedná o bezdrôtovú myšku, tak testovanie prebieha len v pripojenom móde RF 2,4 GHz. Nastavenie snímača bude vždy rovnaké – 400, 3200 a maximálne (16 000) DPI, s maximálnou frekvenciou 1000 Hz.

Vysvetlenie grafov:

  • Counts vs. Time – znázorňuje koľko informácií sa odoslalo z myšky do počítača v určitom čase. Modrá čiara vyobrazuje pohyb myšky. Bodky okolo nej sú odoslané informácie, pričom v ideálnom prípade sú všetky priamo na modrej čiare. Tie ktoré sú mimo trajektórie pohybu môžu naznačovať nedokonalosti snímača – vtedy nedrží myš svoju stopu.
  • Frequency vs. Time – graf ukazuje ako sa mení frekvencia odoslaných dát do počítača počas testu.
  • Velocity vs. Time – z nameraných hodnôt program vypočíta akou rýchlosťou sme hýbali myšou. Snímač môže pri rýchlych pohyboch odhaliť nedostatky. Ako vždy, aj tu je dôležité aby sa bodky držali na nameranej trase, ktorú znázorňujú vlnky modré a červené vlnky.
  • Y counts vs. X counts – je reálna trasa myši, ktorú absolvovala počas testovania

Často býva jedným z kľúčových parametrov pri výbere myšky aj hlučnosť jej tlačidiel. Hlavne ak ste nočný tvor a nebývate sami. Pri myškách budeme merať hlučnosť troch najpoužívanejších funkcí, pravý – ľavý klik a točenie kolieskom. Každú vykonáme 10-krát a ich priemer hlučnosti je následne zaznamenaný do grafov. K meraniu poslúži hlukomer Voltcraft SL-100, ktorý je priamo nad testovanou myškou vzdialený 10 cm.

Výdrž myšky je meraná s RF 2,4 GHz pripojením. Nakoľko má myška aj podsvietenie RGB, tak je využitá aj táto funkcia s prednastaveným efektom „dýchania“, pod ktorým aj výrobca udáva výdrž na nabitie 52 hodín. Nakoľko je myška prezentovaná ako herná, tak som sa snažil čo najviac času ju využívať k hraniu Counter-Strike: GO. Podarilo sa mi ju k tomuto využívať približne trištvrte z celkového nameraného času.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *