Koniec špekuláciám: Unikla finálna konštrukcia RTX 3070 Noctua

Asus RTX 3070 s chladičom Noctua má ventilátory NF-A12x25

Júlová predpoveď sa naplnila – na internet presiakla veľavravná vizualizácia grafickej karty Asus RTX 3070, ktorej chladenie dostala na zodpovednosť Noctua. Namiesto typicky nízkoprofilových ventilátorov sú použité „sterroxové“ NF-A12x25, teda to najatraktívnejšie, čo má Noctua v repertoári. Okrem vysokej chladiacej účinnosti sa budú ventilátory v prípade poruchy dať aj pomerne jednoducho vymeniť.

Budúcu existenciu Asus RTX 3070-O8G-Noctua sme avizovali vôbec ako prvé médium na svete. Až neskôr sa táto grafická karta objavila v registri EEC (Eurasian Economic Commission). Prirodzene bez obrázkov, čo dávalo priestor nadšencom pre rôzne koláže. Teraz však už máte pred sebou konečnú podobu tejto grafickej karty. Znovu tak trochu „nechcene“ sa včera objavila na FB profile vietnamského zastúpenia Asus ROG. Krátko na to bol tento status odstránený, ale fotografie (či skôr rendre), sa zachovali. Aj keď sú v pomerne nízkej kvalite, predstava o karte je z nich zreteľná.

Čelná strana symbolicky stvárňuje soviu tvár a najväčším ťahákom sú na nej ventilátory. Tie sú vo dvojici použité Noctua NF-A12x25 a zrejme pôjde o nízkootáčkové varianty „LS“ s rýchlosťami do 1200 ot./min a podporou pasívneho režimu, do ktorého pri nižšej intenzite PWM prechádzajú.

Na rozdiel od iných kariet majú tieto použité ventilátory sú výrazne hlbšie (25 mm), čo znamená aj väčšiu plochu lopatiek v konečnom dôsledku pri rovnakom chladiacom výkone aj nižšiu hladinu hluku. Navyše sa jedná o štandardný formát ventilátorov, takže ich bude možné v prípade potreby pohodlne, prakticky na používateľskej úrovni vymeniť za iné. Veríme, že to Noctua vymyslela rozumne a že je zachované pre ventilátory tradičný formát konektorov, na ktoré sa pripája Y rozdvojka s malým 4-pinom PWM na konci. A možno sa ide do PCB grafickej karty priamo s veľkým konektorom.

V réžii Noctuy vznikal aj pasívny radiátor. Ten je takisto robustný a zdá sa, že dokonca trochu presahuje výšku dvoch slotov. Keď sa k nemu pripočítajú hrubé ventilátory, tak je i dosť možné, že sa bude jednať o historicky najvyššiu grafickú kartu. Alebo viete o nejakej výrazne hrubšej karte, ako je 70-milimetrová Aorus RTX 3080 Xtreme, ktorú RTX 3070-8G-Noctua zrejme výškovo presiahne?

Nad rámec bežnej portovej výbavy má táto grafická karta k dobru jeden konektor HDMI. Súčasne je síce možné pripojiť stále iba štyri monitory, ale z toho vstup HDMI môžu mať až dva (obvykle to býva jeden), snáď budú oba vo verzii 2.1.

Z označenia s písmenom „O“ (overclocked) v názve je zrejmé, že budú vyššie než referenčné aj frekvencie GPU. Či aj v tomto smere bude grafika trhať rekordy však nevieme. Externé napájanie každopádne pozostáva z dvoch 8-pinových konektorov. Eventuálne môže byť priorita veľmi tichý chod blížiaci sa hranici počuteľnosti aj vo vysokej záťaži. Tým by sa karta jasne a mohla by byť tak uprednostňovaná do pracovných staníc. Je možné, že práve túto cieľovú skupinu chce Asus s Noctuou osloviť.

Nad konzervatívnym vzhľadom, navyše s nezladiteľnou farebnou schémou, bude pravdepodobne väčšina hráčov ohŕňať nos. Preto sme pôvodne i odhadovali, že Noctua v rámci tejto karty použije čierne ventilátory. Nakoniec sa tak ale asi nestane, hoci Noctua na svojom Twitteri potvrdila, že čierne chladiče Noctua NH-A12S majú tesne pred vydaním a podobný osud bude aj pre čierne ventilátory NF-A12x25, ktoré sú v roadmape takisto písane na tretí kvartál tohto roka. Na grafickej karte Asus sa ale teda asi nakoniec neobjavia.

Odporúčaná maloobchodná cena Asus RTX 3070-O8G je 26 miliónov vietnamských dongov, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu zhruba 987 eur. Je však jasné, že reálna situácia na trhu bude trochu iná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita

Sieťová divízia Asus ponúka smerovače azda pre každé použitie a do akéhokoľvek prostredia. Či už hľadáte dostupný router WiFI alebo alebo sa ako vášnivý hráč nezaobídete bez osvetlenia RGB LED. To isté platí, aj ak potrebujete pokryť väčšiu plochu, napríklad domu, na čo sú už potrebné Mesh riešenia, A práve funkcia AiMesh je jednou z hlavných predností smerovačov tohto výrobcu. Celý článok „Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné. Celý článok „Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete“ »

 •  
 •  
 •  

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. No, ale zase sa tým plným profilom sa odlišuje od „bežných“ grafických kariet s úzkymi ventilátormi a vďaka tomu si zrejme dosiahne na lepší pomer chladiaceho výkonu k úrovni produkovaného hluku. Ešte teda záleží na kvalitách návrhu toho pasívu. Radšej teda tu kartu vidím takto s NF-A12x25 ako keby bola vybavená NF-A12x15. Ale jasné, tá výška ťahajúca sa k 80 mm môže byť často nepraktická z iných dôvodov než chladiacich.

   1. Je fakt, že takto se dá nejvíce vyniknout rozdílu v hlučnosti oproti jiným provedením a 10 mm navíc už pak prakticky nehraje roli.

 1. Konečne dostali odvahu spraviť „plnotučnú“ kartu s dvojslotovým pasívom a plnotučnými ventilátormi. Lebo povedzme si na rovinu, SLI je mŕtve takže pod kartou je v ATX bedni plno voľného nevyužitého miesta takže je úplne zbytočné sa obmedzovať. Áno, nájde sa zopár extrémistov s ITX bedňami ale skôr pre nich by sa mali robiť „špeci“ edície a nie pre bežných ľudí, a aj tak nižšie lacnejšie edície sú aj tak automaticky menšie (TUF, DUAL) takže zohnať menšie a užšie karty nie je problém.

  Akurát vidím problém v tom že to je „len“ 3070 a nie 3080/3080Ti, k prémiovému chladeniu s prémiovou cenovkou by to chcelo prémiový výkon. Aj keď možno pôjdu naopak po rekordne nízkom hluku a tam výrazne nižšie TDP dosť pomôže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *