Do sveta ide najnižší výkonný twin-tower, Jonsbo CR-2200

Jonsbo CR-2200: väčší chladič aj do menších skriniek

Nízke vežovité chladiče na procesor sú celkom rarita. S jednou takou raritou vyrukovalo Jonsbo. Chladič CR-2200 má na pomery svojej svojej konštrukcia unikátnych 135 mm. Plochu rebrovania však získava na šírku a v kombinácii s výkonnými ventilátormi by sa mohol dostať na podobný a možno aj chladiaci výkon, ako majú lepšie, štandardne vysoké chladiče s jednou vežou a veľkými ventilátormi.

V menších skrinkách bývajú často striktné limity na výšku chladiča CPU. Na chladenie sa tak obvykle ponúkajú vodníci AIO, tradičné chladiče typu top-flow alebo… existujú aj nižšie vežovité chladiče. Tých je ale veľmi málo a nový CR-2200 pekne vypĺňa medzeru medzi najmenších dvojvežovým chladičom Noctua NH-D9L (so 110 mm na výšku) a 149-milimetrovým Scythe Fuma rev. B, ktorý sa už žiaľ ale nepredáva. Ale pre mnohé skrinky SFX je už ale aj tak privysoký.

Jonsbo CR-2200 má na výšku 135 mm, ale používa už o číslo menšie, 92-milimetrové ventilátory. Na rozdiel od jednovežových konštrukcií sú to ale stále dva ventilátory namiesto jedného a hlavne má tento chladič výrazne väčšiu plochu rebier. A dokonca má šesť heatpipe. Hmotnosť CR-2200 je až 820 g, s ktorými je ťažší než väčšina jednovežových chladičov, ale súčasne je ľahší ako najrobustnejšie chladiče s ventilátormi otočenými k základnej doske. Taká Noctua NH-C14S má už cez kilo.

S takouto výbavou by sa hladič Jonsbo mohol pokojne rovnať aj so SilentiumPC Fera 5 a asi by nebolo veľké prekvapenie ani keby bol chladiaci výkon CR-2200 vyšší. Tak či onak pre skrinky s podporou vežovitých chladičov pod 150 mm sa novinka Jonsbo črtá ako eventuálne najvýkonnejšia voľba. Minimálne z tých chladičov, ktorých ventilátory sú orientované k zadnému, prípadne stropnému výduchu.

Podobné chladiče s dvoma takto nízkymi vežami nájdete aj v čínskych obchodoch, ale vždy pôsobia subtílnejšie, a to aj vrátane montážneho systému len na báze push-pinov (Intel) alebo využívaní východiskových držiakov okolo pätice, ku ktorým sa háčkuje priečna spona (AMD). To CR-2200 má poriadny kovový backplate, ktorý je univerzálny pre základné dosky AMD aj Intel. Jedna strana je pre pätice Intel, druhá pre AMD.

Kontakt s procesorovým IHS je priamo cez zrezané a zabrúsené heatpipe. Medzery medzi nimi sú navyše bez hliníkových výplní a jedna k druhej trubici sú pomerne natesno, takže oproti iným čínsky chladičom bude na CPU dochádzať k nižším teplotným rozdielom.

Pracovný rozsah 92-milimetrových ventilátorov je 1000–2000 ot./min, takže v prípade potreby bude vietor na rebrách pomerne intenzívny, aj keď za cenu vyššej hladiny hluku. Výhoda týchto menších ventilátorov je aj z pohľadu kompatibility.

Väčšie dvojvežové chladiče sa nejakým ťahajú k slotom DIMM, kde sú predmetom kolízie. Aby k nej nedochádzalo sa jej za cenu rôznych kompromisov vyhýbajú. V prípade Cryorig R1 Universal použitím nízkoprofilového ventilátora, na štandardne hrubý to skrátka nevychádzalo ani po vytočení pasívu, čo býva častý trik na zlepšenie kompatibilitu. Jonsbo sa v rámci CR-2200 k takému kroku však neuchýlil. Pod 92 mm ventilátor sa totiž priemerne vysoké pamäte zmestia.

Škoda, že materiáli bližšie nešpecifikujú maximálnu výšku podporovaných modulov, do 40 mm by snáď mohli mať. Aspoň tak to vychádza po rýchlom prepočte – na výšku 92 mm ventilátora sa pamäte z ilustrácie zmestia dvakrát a ešte tam je zvyšok nejakých 8–12 mm. Tradičné vytočenie pasívu by kompatibilitu príliš nezlepšilo, respektíve by dochádzalo ku kolíziám inde. Na doskách Mini-ITX, pre ktoré je tento chladič primárne určený, s napríklad s chladičmi VRM alebo s krytmi za panelom I/O.

Chladič podporuje päticu AMD a i staršie, ako sú AM2(+), AM3(+) či FM1/2. Podpora pätíc Intelu platformy HEDT (s LGA 2011 a 2066) nezahŕňa, ale z spojovaní materiál pre LGA 115x/1200 už CR-2200 v príslušenstve má. Pripravenosť na novú päticu Intel LGA 1700 sa nespomína. Odporúčanú cenu Jonsbo nezverejnilo.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne. Celý článok „Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz. Celý článok „Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. škoda tých minimálnych otáčok, pri dvojvežovom chladiči mohli kľudne ísť nižšie, aj pod 500 rpm…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *