Vapor chamber od Noctua: Premiéra prebehne na Asus RTX 4080

Asus GeForce RTX 4080 Noctua OC Edition

Tesne pred koncom minulého roka sme písali o tom, že sa Noctua podieľa aj na vývoji grafických kariet Asus RTX 4000. Stopercentne už vieme, že bude model RTX4080-O16G-Noctua. Zatiaľ čo na prvý pohľad bude chladič tejto karty na nerozoznanie, tak má byť výrazne efektívnejší. To implementáciou výparníkovej komory, ktorú Noctua doteraz nikdy nepoužila, ani u svojich chladičov CPU.

Rovnaký vizuálne, úplne iné fungovanie. Tak sa nám Noctua veľmi stručne vyjadrila k tomu, čo čakať od nových grafických kariet zo série RTX 4000 (Ada Lovelace), na ktorých pracovala s Asusom.

V minulom článku, kde sme odhadovali, ako by mohli tieto grafické karty vyzerať, sme sa v jeden veci trochu zmýlili. Rekordnú dĺžka dosahovaná nebude, minimálne čo s týka modelu RTX 4080, ktorý vyjde určite skôr (než prípadná RTX 4090, o ktorej toho mnoho nevieme). Namiesto zväčšovania pasívu a pridávania tretieho ventilátora, Noctua podnikla iné kroky k zefektívneniu chladiča. A síce, že vôbec prvýkrát v rámci svojich chladičov použila výparníkovú komoru a osem heatpipe. Tá je namiesto tradičnej (plnej, mededenej) základne.

Základňa chladiča bude obsahovať kvapalné médium, ktoré bude predmetom kondenzácie. Tým by sa malo zabezpečiť, že sa absorbované teplo v základní rozloží podstate rovnomernejšie a vo väčšej intenzite bude predávané aj krajným teplovodivým trubiciam. V dôsledku toho sa bude efektívnejšie využívať aj plocha rebier radiátora, do ktorej tieto trubice vedú teplo. To je zatiaľ ale len teória, ktorá musí byť podporená precíznym návrhom. Skúsenosti s chladičmi, ktoré sú postavené na výparníkovej komore, máme pomerne rozporuplné. Či sa už jedná o procesorový chladič Sapphire Vapor-X, Cooler Master V8 GTS alebo chladič na grafickej Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G. Všetky tieto chladič majú spoločné to, že vzhľadom na svoju hmotnosť a vyžarovaciu plochu radiátora majú horší pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti ako tradičné konštrukcie so základňou s plným, celomedeným jadrom. Neznamená to však, že sa musí nutne jednať o nedokonalú technológiu, ale len to, že vyžaduje precíznejšiu realizáciu. V porovnaní s monolitickým blokom, ku ktorému sú prispájkované heatpipe, sa jedná o zložitejší systém. V súvoslosti s teplotami sa oficiálne uvádza popri veľmi tichom chode maximum 61,7 °C (predpokladáme naplno zaťaženej grafickej kraty, tzn. pri spotrebe okolo 320 W).

Vzhľadom na to, že pri chladičoch a ventilátoroch Noctua chodí do detailov viac než iné firmy (a po vydaní publikuje aj podrobné interné testy), si ťažko predstaviť, že by bol pasív s vapor chamber horší ako konštrukcia s tradičnou základňou. To je na základe doterajšej práce Noctua dosť nepravdepodobné a zároveň je chvályhodné, že namiesto zväčšovania rozmerov sa pri rovnakých rozmeroch zvyšuje efektivita radiátora. Či sa vapor chamber neskôr dostane aj do chladičov Noctua na procesory, je na teraz nejasné. Snaha čo najviac zúročiť vývoj základní Noctua s touto technológiou tu však určite bude.

Ako bolo spomenuté v úvode, tak vonkajší plášť by sa príliš meniť nemal a zachované budú aj rozmery. Pôjde zrejme o 4,3-slotovú grafickú kartu (s 87,5 mm na výšku) dlhú 310 mm. Paradoxne tak bude oproti iným grafickým kartám RTX 4080 toho vyhotovenie o trochu kratšie. Ventilátory zostávajú 120 mm Noctua NF-A12x25, vo dvojici. Použité budú ich hnedo-béžové varianty. Kedy presne sa RTX4080-O16G-Noctua dostane do predaja nevieme, tlačová správa Noctuy so všetkými technickými detailmi na seba ale dlho čakať nenechá.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Snáď to nepokazia ako nové Radeony. 🙂 Určite nie, ale na tom je vidieť, že vapor chamber sú chúlostivá záležitosť, hlavne asi na precíznosť výroby. Škoda, že už nešli u 4000 do čiernej. Alebo si to nechávajú na neskôr a black edition bude za ďalší príplatok. 😀 Kvitujem, že to je kratšie než nereferenčky, aj keď za cenu hrúbky, ale s tým sa počítalo. Som zvedavý na porovnanie s ostatnými verziami.

    Inak aplikácia vapor champer základne u CPU chladičov bude asi problémová vzhľadom na opačnú orientáciu základne.

    1. Neviem si celkom dobre predstaviť, že pri tých vysokých kritériách (sprevádzaných detailnými internými testami) pre vydávanie produktov, by bol výsledok s rovnakým radiátorom horší než u tradičného riešenia so základňou bez vapor chamber.

      Súdiac podľa doterajšej komunikácie s Noctuou aj na túto tému sa zdá, že chromax.black nebude ani neskôr za príplatok. Jedna vec je, že ľudia na to často frflú, že to vyzerá hnusne, ale to sú tí, čo aj tak nakoniec uprednostia nejakú kartu s osvetlením ARGB LED. Marketingovo bude hnedo-béžová zrejme stále efektívnejšia možnosť.

      1. Je mi jasné, že je to hlavne o marketingu, čierna verzia by sa medzi ostatnými „stratila“. Ale som si istý, že aj väčšina ľudí čo si nakoniec tú Noctuácku kúpi, by ju mala radšej v čiernej. 😀 Ja teda určite, keby som ju kupoval. Ale túto gen vynechávam.

    2. Bude asi záležet na konstrukci. Pitva komory nových radeonů odhalila opěrné sloupky, které mohou být nad čipem obaleny přestupním tkanivem, nebo substrátem. Jejich nasazení vliv orientace podle mě minimalizuje. U Noctuy tak půjde spíše o cenu, u GPU vyšší cenu komory v celkové sumě snadněji utopíš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *