Asus s Noctuou spolupracujú aj na grafikách GeForce RTX 4000

Asus GeForce RTX 40x0 Noctua

Grafické karty Asus s chladičmi Noctua nebola iba jednosezónna záležitosť. Naopak, zdá sa, že by sa mohlo jednať o tradíciu, ktorá bude teraz pokračovať aj v generácii GPU Ada Lovelace. Informácií je zatiaľ mimoriadne málo, niečo sme ale od povolaných predsa len povyzvedali a niektoré detaily sú jasné. O väčšine však až do CES 2023, kde dôjde k oficiálnemu odhaleniu týchto grafík, iba špekulovať.

Spolupráca Asusu a Noctuy na výrobe grafických kariet začala minulý rok. Najprv z nej vyšli nereferenčné modely RTX 3070 (RTX3070-8G-Noctua a RTX3070-O8G-Noctua) a neskôr aj výkonnejšia RTX 3080 (RTX3080-O10g-Noctua). A na tieto grafické karty sa nadviaže aj teraz. O aké modely pôjde je však nejasné. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou to bude RTX 4080 a v kuloároch sa pošuškáva aj o RTX 4090, čo bude pre vývojárov podstatne väčšia výzva.

Po RTX 3080 sa pri efektívnejšej RTX 4080 s nižšou spotrebou vývojári zrejme nezapotia, ale nevyzerá to ani na to, že by Noctua mala v pláne stagnovať. Zatiaľ, čo po vizuálnej stránke bude chladič veľmi podobný, tak dôjde k výraznejšiemu prepracovaniu pasívu, čo je prísľub vyššej efektivity (vyššieho chladiaceho výkonu na jednotku hlučnosti). Pýtali sme sa aj na prácu s cievkami, čo je najslabšie miesto. Chladič môže byť akokoľvek tichý, ale keď ho prehluší pískanie cievok, tak to trochu zráža celkový dojem, obzvlášť u špičkových nereferenčných modelov, akým je napríklad aj MSI RTX 4080 16GB Suprim X, u ktorého cievky tvoria intenzívnejší hluk ako ventilátory. Tomu sa Noctua bude chcieť vyvarovať a v komunikácii nám zdôraznila, že akustické veci okolo cievok berú mimoriadne vážne. Bezhlučné asi nebudú (toto už je naša vsuvka), ale za úspech možno považovať v porovnaní s inými modelmi aj najtichší chod.

Vizualizácie týchto grafických kariet stále neexistujú a obrázky v našom článku (rovnako ako aj v iných materiáloch) sú z RTX 3070/3080, majú teda iba ilustratívny charakter. Ventilátory budú pravdepodobne použité opäť „sterroxové“ NF-A12x25 a dokonca môžeme potvrdiť aj ich béžovo-hnedý variant. Po chromax.black Noctua ani tentokrát nesiahne. Pre niektorých potenciálnych záujemcov to bude síce odradzujúce, ale zachovanie tradičnej farebnej schémy je zrejme marketingovo silnejšie, hoci je prirodzené, že veľká časť používateľov to vidí inak a za dôležitejšie považujú, aby bolo možné grafickú kartu vizuálne zladiť s ostatnými komponentmi. To, že to bude pomerne komplikované aj grafických kariet u RTX 40×0 „Noctua edition“ je už prakticky isté.

Nad čím visí pomerne veľký otáznik je, aký chladič bude na eventuálnej RTX 4090. Nárast spotreby oproti RTX 3080 je tu už výrazný a pokiaľ je v pláne chod karty pri maximálnej záťaži zachovať v podobnej hladine hluku, bez výrazne väčšieho chladiča sa nezaobíde. Dosah na horšiu kompatibilitu bude mať naťahovanie v každej osi, ale vieme si predstaviť, by chladič narástol na dĺžku. Použité by neboli dva 120 mm ventilátory, ale až tri, s ktorými by sa jednalo o najdlhšie grafické karty, aké tu kedy boli. Rozmer na dĺžku by bol teda podobný ako u 360-milimetrových vodníkov, tesne pod 400 mm. To je ale iba naša špekulácia, ktorá so zámermi Noctuy nemusí mať nič spoločné a aj RTX bude „dvojventilátorová“ a adekvátne vyššej spotrebe hlučnejšia.

Viac svetla na konštrukciu grafických kariet GeForce RTX 4000 s chladičmi Noctua vrhne v januári až veľtrh CES, po ktorom sa k tejto téme určite vrátime. A tentokrát možno už v testoch. Nech presne viete, o koľko presne sú tieto grafické karty oproti top modelom iných značiek atraktívnejšie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *