Asus s Noctuou spolupracujú aj na grafikách GeForce RTX 4000

Asus GeForce RTX 40x0 Noctua

Grafické karty Asus s chladičmi Noctua nebola iba jednosezónna záležitosť. Naopak, zdá sa, že by sa mohlo jednať o tradíciu, ktorá bude teraz pokračovať aj v generácii GPU Ada Lovelace. Informácií je zatiaľ mimoriadne málo, niečo sme ale od povolaných predsa len povyzvedali a niektoré detaily sú jasné. O väčšine však až do CES 2023, kde dôjde k oficiálnemu odhaleniu týchto grafík, iba špekulovať.

Spolupráca Asusu a Noctuy na výrobe grafických kariet začala minulý rok. Najprv z nej vyšli nereferenčné modely RTX 3070 (RTX3070-8G-Noctua a RTX3070-O8G-Noctua) a neskôr aj výkonnejšia RTX 3080 (RTX3080-O10g-Noctua). A na tieto grafické karty sa nadviaže aj teraz. O aké modely pôjde je však nejasné. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou to bude RTX 4080 a v kuloároch sa pošuškáva aj o RTX 4090, čo bude pre vývojárov podstatne väčšia výzva.

Po RTX 3080 sa pri efektívnejšej RTX 4080 s nižšou spotrebou vývojári zrejme nezapotia, ale nevyzerá to ani na to, že by Noctua mala v pláne stagnovať. Zatiaľ, čo po vizuálnej stránke bude chladič veľmi podobný, tak dôjde k výraznejšiemu prepracovaniu pasívu, čo je prísľub vyššej efektivity (vyššieho chladiaceho výkonu na jednotku hlučnosti). Pýtali sme sa aj na prácu s cievkami, čo je najslabšie miesto. Chladič môže byť akokoľvek tichý, ale keď ho prehluší pískanie cievok, tak to trochu zráža celkový dojem, obzvlášť u špičkových nereferenčných modelov, akým je napríklad aj MSI RTX 4080 16GB Suprim X, u ktorého cievky tvoria intenzívnejší hluk ako ventilátory. Tomu sa Noctua bude chcieť vyvarovať a v komunikácii nám zdôraznila, že akustické veci okolo cievok berú mimoriadne vážne. Bezhlučné asi nebudú (toto už je naša vsuvka), ale za úspech možno považovať v porovnaní s inými modelmi aj najtichší chod.

Vizualizácie týchto grafických kariet stále neexistujú a obrázky v našom článku (rovnako ako aj v iných materiáloch) sú z RTX 3070/3080, majú teda iba ilustratívny charakter. Ventilátory budú pravdepodobne použité opäť „sterroxové“ NF-A12x25 a dokonca môžeme potvrdiť aj ich béžovo-hnedý variant. Po chromax.black Noctua ani tentokrát nesiahne. Pre niektorých potenciálnych záujemcov to bude síce odradzujúce, ale zachovanie tradičnej farebnej schémy je zrejme marketingovo silnejšie, hoci je prirodzené, že veľká časť používateľov to vidí inak a za dôležitejšie považujú, aby bolo možné grafickú kartu vizuálne zladiť s ostatnými komponentmi. To, že to bude pomerne komplikované aj grafických kariet u RTX 40×0 „Noctua edition“ je už prakticky isté.

Nad čím visí pomerne veľký otáznik je, aký chladič bude na eventuálnej RTX 4090. Nárast spotreby oproti RTX 3080 je tu už výrazný a pokiaľ je v pláne chod karty pri maximálnej záťaži zachovať v podobnej hladine hluku, bez výrazne väčšieho chladiča sa nezaobíde. Dosah na horšiu kompatibilitu bude mať naťahovanie v každej osi, ale vieme si predstaviť, by chladič narástol na dĺžku. Použité by neboli dva 120 mm ventilátory, ale až tri, s ktorými by sa jednalo o najdlhšie grafické karty, aké tu kedy boli. Rozmer na dĺžku by bol teda podobný ako u 360-milimetrových vodníkov, tesne pod 400 mm. To je ale iba naša špekulácia, ktorá so zámermi Noctuy nemusí mať nič spoločné a aj RTX bude „dvojventilátorová“ a adekvátne vyššej spotrebe hlučnejšia.

Viac svetla na konštrukciu grafických kariet GeForce RTX 4000 s chladičmi Noctua vrhne v januári až veľtrh CES, po ktorom sa k tejto téme určite vrátime. A tentokrát možno už v testoch. Nech presne viete, o koľko presne sú tieto grafické karty oproti top modelom iných značiek atraktívnejšie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče

V rámci recenzí grafik vycházejících teď v rámci „Super“ refreshe karet GeForce RTX 4000 jsme tu už měli kartu přímo v návrhu Nvidie, kartu MSI a ještě bude i Gigabyte. Nedostala se do toho karta od třetího velkého výrobce Asusu, tak se místo toho podíváme na modely, které tato značka bude nabízet od modelu GeForce RTX 4070 Ti Super. Je jich totiž docela dost, včetně modelů, které místo 16pinu mají speciální napájení BTF přes desku. Celý článok „GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *