GeForce RTX 4070 a levnější karty Ada už budou i bez 16pinů

Nvidia chystá dražší a levnější kategorie GeForce RTX 4070. Nižší modely budou mít klasické napájení osmipinem

Problémy s 12pinovými napájecími konektory u grafik GeForce RTX 4000 od Nvidie se, zdá se, podařilo zažehnat (zejména asi tím, že s povědomím o problému začali uživatelé dávat pozor na pořádné zasunutí). Pokud ale z různých důvodů pořád nechcete grafiku s novým stylem napájení, rýsuje se pro vás možnost (vedle karet AMD). Nové levnější modely generace Ada Lovelace totiž budou vyráběné i s klasickým osvědčeným napájením osmipiny.

Tuto zprávu přinesl web igor’sLAB (provozovaný Igorem Walloskem, bývalým dlouhodobým redaktorem německé větve Tom’s Hardware), který bývá o budoucích plánech karet založených na GPU Nvidia informován skrze kontakty u výrobců karet. Od těch pochází i tyto informace o designech chystaných u následující trojice grafik Nvidia.

Dvě verze GeForce RTX 4070

Nejblíže vydání je GeForce RTX 4070 plánovaná na duben (podle VideoCardz na 13. 4.) a tyto karty jsou asi už ve velmi pokročilé fázi příprav (ne-li hotové). Podle Igora Walloska Nvidia koncipovala dvě třídy grafiky, které na bázi GeForce RTX 4070 budou vyráběné. Na jedné straně budou dražší modely s továrním přetaktováním. Pro ty Nvidia počítá s tím, že by obvykle měly zvýšené TDP na hodnotu až na 225 W proti výchozí hodnotě 200 W – trošku to vypadá, jako by Nvidia tím, že udává „směrnice“ pro OC modely, vytvářela cosi jako druhý model v rámci modelu. Tyto 225W OC karty mají používat napájení novým 16pinovým konektorem 12VHPWR jako vyšší modely GeForce řady RTX 4000.

NDA dokument s daty vydání GeForce RTX 4070 (zdroj: VideoCardz)

Ale vedle toho má existovat druhá kategorie karet, které mají obvykle držet základní 200W TDP a většinou budou mít jednodušší a levnější provedení. A tyto karty budou používat klasické napájení osmipinovým konektorem a budou tím více uzpůsobené pro méně rozšafné uživatele, kteří je často budou instalovat do starší skříně, ke staršímu zdroji a také třeba nemají skříň tak velkou, aby vedle karty bylo dost místa pro 16pinový kabel (u kterého je doporučené vyhnout se přílišnému ohýbání).

Podle představ Nvidie toto budou asi hlavně karty, které se budou prodávat za doporučenou cenu bez příplatku a budou tvořit základní levnější volbu v nabídce jednotlivých výrobců (zatímco jejich lepší a luxusnější modely budou s 16pinem). Tyto karty také mohou mít tovární přetaktování, které není zakázané. Je ale volitelné a může být asi často menší. Záměr je asi takový, aby tyto karty měly napájení jen jedním osmipinem, ale není vyloučené, že se objeví nějaká se dvěma.

Výjimka z tohoto rozdělení asi bude model Founders Edition od Nvidie, který nejspíš nebude přetaktovaný a prodávat se bude za doporučenou cenu (nebo to tak Nvidia obvykle dělá), ale dá se očekávat, že bude používat nový styl napájení s 16pinem.

Konektor adaptéru na 16pinový konektor 12VHPWR (zdroj: Ľubomír Samák / HWCooling)

GeForce RTX 4060 / 4060 Ti také tradičně

I u dalších grafik v řadě, GeForce RTX 4060 a RTX 4060 Ti, údajně jsou plánované karty s napájením realizovaným 8pinovými konektory. U těchto modelů bude zřejmě ještě větší důraz na levnější provedení (a to, že nebude třeba v balení dodávat adaptér, jistě pomůže) a kupující také často budou používat menší skříň či starší zdroj, takže důvody pro osmipinové napájení bez moderních komplikací jsou ještě silnější. Navíc tyto karty budou mít opět nižší spotřebu, takže ani není důvod používat nějakou sofistikovanější technologii a konektory. V tomto případě není jasné, zda se plánují současně i modely s 16pinovým napájením. Asi nejsou vyloučené, ale je možné, že klasické 8pinové karty budou dominovat.

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 vyjdou až později, během dubna se asi už neobjeví. Datum vydání ještě neuniklo, stejně jako jejich plánované ceny.

Zdroj: igor’sLAB

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Otestované: Adaptér 12VHPWR u RTX 4080 Suprim X neroztopíte

Téma „poddimenzovaných“ napájacích konektorov 12VHPWR pre GeForce RTX 4090 je v ostatnom období veľmi populárna. Úspornejších grafických kariet RTX 4080 sa ale tykať nebude. Pred kompletným rozborom modelu MSI – Suprim X – sme sa najprv zamerali na zahrievania jej 16-pinu a treba konštatovať, že všetko je v najlepšom poriadku, s veľkou teplotnou rezervou. Tu sa skrátka skupenstvo meniť nebude. Celý článok „Otestované: Adaptér 12VHPWR u RTX 4080 Suprim X neroztopíte“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *