Keď sa odstavia E jadrá: Core i5-13400F vs. Core i5-12400(F)

Intel Core i5-13400F bez E jadier

Po vypnutí malých (E) jadier sa z Core i5-13400(F) stáva 6-jadrový procesor s 12 vláknami rovnako, akým je starší model Core i5-12400(F). Aj takéto medzigeneračné porovnanie je vedľajší efekt testov, ktorých hlavným cieľom je poukázať na vplyv E jadier nielen na výpočtový a herný výkon, ale i aj na prevádzkové vlastnosti. K najväčším rozdielom dochádza v situáciách, do ktorých sa bežné počítače dostávajú najčastejšie.

Miera prospešnosti E jadier procesorov Intel s koncepciou big.LITTLE je predmetom častých diskusií a sporov. V generácii Raptor Lake sa malé jadrá týkajú už aj najnižších modelov triedy Core i5, ktoré v porovnaní so svojimi predchodcami Core i5-12400(F) dosahujú výrazne vyšší výpočtový výkon práve pre to, že je majú aktívny už aj jeden klaster s E jadrami. Core i5-13400F tak už nie sú „iba“ 6-jadrové procesory, ale 10-jadrové. Základ v podobe šiestich P jadier je však rovnaký ako u Alder Lake. V prípade niektorých variantov (stepping C0), ako už viete, je dokonca použitý aj identický čip s natívne 8 P a 8 E jadrami. Iné (Core i5-13400/F, stepping B0) vychádzajú z väčšieho čipu, ktoré majú o 8 E jadier viac. Podrobnejší rozbor k tomu sme už publikovali. Teraz sa zameriame na dve iné veci:

  1. Aký majú vplyv E jadrá na výpočtový (a „herný“) výkon Core i5-13400(F) a jeho prevádzkové vlastnosti
  2. V čom je praktický rozdiel Core i5-13400(F) oproti Core i5-12400(F), pokiaľ je aktívnych iba 6 P jadier v 12 vláknach – teda rovnaká skladba naprieč generáciami. Na túto analýzu zužitkujeme aj výsledky testov Core i5-12400 v rôznych steppingoch (C0 a H0), kde H0 je variant s malým čipom, ktorý E jadrá fyzicky neobsahuje (má iba 6 P jadier) a C0 vychádza z väčšieho, 16-jadrového čipu. To len na pripomenutie. Detaily nájdete v článku Rovnaké a pritom rozdielne. Duel Intel Core i5-12400 (H0 vs. C0)

Testy v tomto článku považujte len za akýsi „základ“, na ktorý neskôr ešte priechodom kompletnými hernými testami, na aké ste zvyknutí zo štandardách testov procesorov. Zatiaľ sa zameriame len na tie výber tých testov, v ktorých okrem rýchlosti procesorov monitorujeme aj zahrievanie, dosahované frekvenciespotrebu. Tú meriame prúdovými kliešťami priamo na napájacích kábloch. Nejedná sa teda o skreslené merania ostanými komponentmi v zostave, ale iba o čistú spotrebu procesora, ktorú mierne ovplyvňuje iba určitá energetická neefektivita VRM. Vždy však používame výrazne naddimenzované základné dosky, aby boli tieto externé skreslenia zanedbateľné a hlavne u každého procesora (a naprieč platformami) v porovnateľnej miere.

Aké používame komponenty, akým spôsobom metodicky pristupujeme k meraniam jednotlivých elektrických aj neelektrických veličín nájdete v tejto kapitole tohto článku a v kapitolách, ktoré za ňou nasledujú.

Výsledky testov 6+4 vs. 6 jadier…

Všetky grafy z výsledkami nájdete v kapitolách 27, z ktorých v rámci nasledujúceho textu zhotovíme záver.

Najprv teda k prvému bodu, k porovnaniu vlastností Core i5-13400(F) v kompletnej výbave (t.j. so 6 P a 4 E jadrami) a v konfigurácii iba so 6 P jadrami. Rozdiel viacvláknového výkonu je veľmi výrazný, do 27 % s aktívnymi E jadrami pri 20-percentnom náraste spotreby. Pokiaľ to premeníme na efektivitu, resp. akýsi koeficient efektivity (pomeru výpočtového výkonu na jednotku spotreby), tak ten je vyšší pokiaľ sa E jadra používajú. Síce je to prirodzene za cenu nárastu spotreby, ale tá procesor neženie do neefektivity, naopak. Pokiaľ teda Intel o E jadrách hovorí ako o „efektívnych“ jadrách, tak všetko súhlasí.

Na herný výkon v troch testovaných tituloch (F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy) aktivita E jadier nemá príliš dosah. V F1 2020 a TWST sú výsledky prakticky rovnakénajväčší rozdiel je v SOTTR. Rozdiel priemerných fps je znovu zanedbateľný, ale pokles minimálnych fps po vypnutí E jadier je už 10 %. Ten možno prisúdiť tomu, že úlohy, ktorá na kompletne aktivovanom procesore prebieha na malých jadrách a nepotrebuje vysoký výkon, teraz skokovo znižuje výkon na P jadrách. Ucelenejší vplyv E jadier na herný výkon Core i5-13400F vydáme, ako sme avizovali, neskôr. Toto je len taký prvý výstrel, na ktorom je najatraktívnejší rozbor spotreby.

Rozdiel v spotrebe je vždy vyšší než rozdiel v hernom výkone. Ten je minimálny (v priemere okolo 1–2 %), to už v texte vyššie odznelo. Bez E jadier je však procesor vždy efektívnejší a jeho spotreba je vo vybraných hrách nižšia aspoň o 6 % (Shadow of the Tomb Raider), v F1 2020 dokonca až o 16 %.

K naozaj dramatickým rozdielom prichádzame ale až teraz. Bez E jadier je spotreba Core i5-13400(F) až 10-násobne vyššia. Áno, 10-násobne. Namiesto veľmi príjemných 1,9 W je až a úrovni 17,8 Wmedzi Core i5-12400 stepping C0 a Core i5-12400 stepping H0. Je to zrejme z dôvodu, že réžia operačného systému už nemôže bežať na úsporných E jadrách a P vyžadujú agresívnejšie napájanie a celý chod je oproti optimálnemu stavu už pomerne neefektívny.

Slabšia efektivita platí aj pre jednovláknový výkon, kde je z rovnakých príčin spotreba bez E jadier výrazne vyššia a to dokonca pri nižšom výpočtovom výkone. Pokiaľ sú zapnuté iba P jadrá, tak si procesor na kľúčových jadrách nedrží tak stabilne násobič 46, ale sem-tam sa v priebehu testu prepadne na 41 (t.j. na úroveň all-core boostu), pri ktorom stráca čas. Minimálne, ale predsa a môžeme konštatovať, že vypnutie E jadier má negatívny vplyv aj pre chod jednovláknových úloh. A to tak z pohľadu výpočtového výkonu ako i z pohľadu energetickej efektivity, ktorá je iba s P jadrami takmer polovičná.

… 6 vs. 6 jadier (Raptor proti Alder Lake)

A ako je to v medzigeneračnom porovnaní, pokiaľ je procesory Ci5-13400F obmedzený na 6 P jadier? Výpočtový a herný výkon je vždy o trochu vyšší pre Raptor Lake, adekvátne vyšším frekvenciám. Pri all-core booste a v hrách je to 100 MHz a v jednojadrovo v priemere 250 MHz  (v prospech Ci5-13400/F). Vo viacvláknovej záťaži je zrýchlenie do 3 %, jednovláknovo do 5 %.

Spotreba Core i5-13400F na 6 P jadier je vo vysokej záťaži (Cinebench R23) prakticky rovnaká ako u Core i5-12400(F) stepping H0. A vlastne i efektivita, rozdiely vo výpočtovom výkone sú minimálne.

Efektivita v hrách je až na výnimky (SOTTR, kde je Core i5-13400/F výrazne úspornejší procesor) takisto podobná. Teda pokiaľ Core i5-13400(F), bez ohľadu na stepping (B0/C0), porovnávate s Core i5-12400(F) stepping H0 (t.j. ten s menším čipom, ktorý má na doštičke iba 6 P jadier). Spotreba steppingu C0 (pri Ci5-12400/F) je vyššia a s klesajúcou záťažou sa jeho efektivita v porovnaní nielen so stepping H0, ale i so všetkými Core i5-13400F znižuje.

Rozdiel mimo záťaže (1,9 vs. 25,5 W) je naozaj priepastný. Ak niekde E jadrá fungujú s ohľadom na efektivitu naozaj ukážkovo, tak je to pri minimálnej záťaži. V tomto smere nemôžu Intelu konkurovať ani čipletové Ryzeny, ktorých efektivitu zhoršuje hlavne prítomnosť a aktivita I/O čipu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ryzen 7 5800X3D se dá přetaktovat. Je extrémně snadné ho zničit

Před několika dny jsme tu měli zprávu o tom, že se (zřejmě nedopatřením) podařilo Romanu Hartungovi na desce Asus zlikvidovat Ryzen 9 7950X3D zvýšením napětí na 1,55 V, což ukazuje, že pro procesory s 3D V-Cache je zvyšování napětí skutečně škodlivé, jak AMD upozorňovalo. A neplatí to jen pro Zen 4. Web igor’sLAB teď našel cestu, kterou se dá přetaktovat i Ryzen 7 5800X3D, ale po zvýšení napětí to i u tohoto CPU vedlo ke zničení. Celý článok „Ryzen 7 5800X3D se dá přetaktovat. Je extrémně snadné ho zničit“ »

  •  
  •  
  •  

Kompletné herné testy Core i5-13400F (B0 vs. C0). Aj bez E jadier

Tretí a zároveň posledný test procesora Intel Core i5-13400F s meraniami nad rámec štandardných doplní to, čo predošlé dva načali. Oba existujúce steppingy – B0 (s P jadrami Raptor Cove/Raptor Lake) a C0 (Golden Cove/Alder Lake) – sme prehnali všetkými hrami, s ktorými procesory testujeme, v štyroch rôznych obrazových nastaveniach. V prípade stepping B0 aj s upraveným nastavením procesora, s vypnutými E jadrami. Celý článok „Kompletné herné testy Core i5-13400F (B0 vs. C0). Aj bez E jadier“ »

  •  
  •  
  •  

Nie je Core i5-13400F ako Core i5-13400F: Raptor (B0) vs. Alder (C0)

V drvivej väčšine testov procesora Intel Core i5-13400F (vrátane nášho) ste študovali výsledky variantu postaveného na jadrách Golden Cove z generácie Alder Lake. Existuje ale aj odnož z Raptor Lake (s jadrami Raptor Cove). K tomuto procesoru sa však dostáva horšie, jeho dostupnosť je výrazne slabšia, zohnať sa ale dá. Či to stojí za zvýšené úsilie zistíte z porovnávacej analýzy. Celý článok „Nie je Core i5-13400F ako Core i5-13400F: Raptor (B0) vs. Alder (C0)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *