Keď sa odstavia E jadrá: Core i5-13400F vs. Core i5-12400(F)

Intel Core i5-13400F bez E jadier

Po vypnutí malých (E) jadier sa z Core i5-13400(F) stáva 6-jadrový procesor s 12 vláknami rovnako, akým je starší model Core i5-12400(F). Aj takéto medzigeneračné porovnanie je vedľajší efekt testov, ktorých hlavným cieľom je poukázať na vplyv E jadier nielen na výpočtový a herný výkon, ale i aj na prevádzkové vlastnosti. K najväčším rozdielom dochádza v situáciách, do ktorých sa bežné počítače dostávajú najčastejšie.

Miera prospešnosti E jadier procesorov Intel s koncepciou big.LITTLE je predmetom častých diskusií a sporov. V generácii Raptor Lake sa malé jadrá týkajú už aj najnižších modelov triedy Core i5, ktoré v porovnaní so svojimi predchodcami Core i5-12400(F) dosahujú výrazne vyšší výpočtový výkon práve pre to, že je majú aktívny už aj jeden klaster s E jadrami. Core i5-13400F tak už nie sú „iba“ 6-jadrové procesory, ale 10-jadrové. Základ v podobe šiestich P jadier je však rovnaký ako u Alder Lake. V prípade niektorých variantov (stepping C0), ako už viete, je dokonca použitý aj identický čip s natívne 8 P a 8 E jadrami. Iné (Core i5-13400/F, stepping B0) vychádzajú z väčšieho čipu, ktoré majú o 8 E jadier viac. Podrobnejší rozbor k tomu sme už publikovali. Teraz sa zameriame na dve iné veci:

 1. Aký majú vplyv E jadrá na výpočtový (a „herný“) výkon Core i5-13400(F) a jeho prevádzkové vlastnosti
 2. V čom je praktický rozdiel Core i5-13400(F) oproti Core i5-12400(F), pokiaľ je aktívnych iba 6 P jadier v 12 vláknach – teda rovnaká skladba naprieč generáciami. Na túto analýzu zužitkujeme aj výsledky testov Core i5-12400 v rôznych steppingoch (C0 a H0), kde H0 je variant s malým čipom, ktorý E jadrá fyzicky neobsahuje (má iba 6 P jadier) a C0 vychádza z väčšieho, 16-jadrového čipu. To len na pripomenutie. Detaily nájdete v článku Rovnaké a pritom rozdielne. Duel Intel Core i5-12400 (H0 vs. C0)

Testy v tomto článku považujte len za akýsi „základ“, na ktorý neskôr ešte priechodom kompletnými hernými testami, na aké ste zvyknutí zo štandardách testov procesorov. Zatiaľ sa zameriame len na tie výber tých testov, v ktorých okrem rýchlosti procesorov monitorujeme aj zahrievanie, dosahované frekvenciespotrebu. Tú meriame prúdovými kliešťami priamo na napájacích kábloch. Nejedná sa teda o skreslené merania ostanými komponentmi v zostave, ale iba o čistú spotrebu procesora, ktorú mierne ovplyvňuje iba určitá energetická neefektivita VRM. Vždy však používame výrazne naddimenzované základné dosky, aby boli tieto externé skreslenia zanedbateľné a hlavne u každého procesora (a naprieč platformami) v porovnateľnej miere.

Aké používame komponenty, akým spôsobom metodicky pristupujeme k meraniam jednotlivých elektrických aj neelektrických veličín nájdete v tejto kapitole tohto článku a v kapitolách, ktoré za ňou nasledujú.

Výsledky testov 6+4 vs. 6 jadier…

Všetky grafy z výsledkami nájdete v kapitolách 27, z ktorých v rámci nasledujúceho textu zhotovíme záver.

Najprv teda k prvému bodu, k porovnaniu vlastností Core i5-13400(F) v kompletnej výbave (t.j. so 6 P a 4 E jadrami) a v konfigurácii iba so 6 P jadrami. Rozdiel viacvláknového výkonu je veľmi výrazný, do 27 % s aktívnymi E jadrami pri 20-percentnom náraste spotreby. Pokiaľ to premeníme na efektivitu, resp. akýsi koeficient efektivity (pomeru výpočtového výkonu na jednotku spotreby), tak ten je vyšší pokiaľ sa E jadra používajú. Síce je to prirodzene za cenu nárastu spotreby, ale tá procesor neženie do neefektivity, naopak. Pokiaľ teda Intel o E jadrách hovorí ako o „efektívnych“ jadrách, tak všetko súhlasí.

Na herný výkon v troch testovaných tituloch (F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy) aktivita E jadier nemá príliš dosah. V F1 2020 a TWST sú výsledky prakticky rovnakénajväčší rozdiel je v SOTTR. Rozdiel priemerných fps je znovu zanedbateľný, ale pokles minimálnych fps po vypnutí E jadier je už 10 %. Ten možno prisúdiť tomu, že úlohy, ktorá na kompletne aktivovanom procesore prebieha na malých jadrách a nepotrebuje vysoký výkon, teraz skokovo znižuje výkon na P jadrách. Ucelenejší vplyv E jadier na herný výkon Core i5-13400F vydáme, ako sme avizovali, neskôr. Toto je len taký prvý výstrel, na ktorom je najatraktívnejší rozbor spotreby.

Rozdiel v spotrebe je vždy vyšší než rozdiel v hernom výkone. Ten je minimálny (v priemere okolo 1–2 %), to už v texte vyššie odznelo. Bez E jadier je však procesor vždy efektívnejší a jeho spotreba je vo vybraných hrách nižšia aspoň o 6 % (Shadow of the Tomb Raider), v F1 2020 dokonca až o 16 %.

K naozaj dramatickým rozdielom prichádzame ale až teraz. Bez E jadier je spotreba Core i5-13400(F) až 10-násobne vyššia. Áno, 10-násobne. Namiesto veľmi príjemných 1,9 W je až a úrovni 17,8 Wmedzi Core i5-12400 stepping C0 a Core i5-12400 stepping H0. Je to zrejme z dôvodu, že réžia operačného systému už nemôže bežať na úsporných E jadrách a P vyžadujú agresívnejšie napájanie a celý chod je oproti optimálnemu stavu už pomerne neefektívny.

Slabšia efektivita platí aj pre jednovláknový výkon, kde je z rovnakých príčin spotreba bez E jadier výrazne vyššia a to dokonca pri nižšom výpočtovom výkone. Pokiaľ sú zapnuté iba P jadrá, tak si procesor na kľúčových jadrách nedrží tak stabilne násobič 46, ale sem-tam sa v priebehu testu prepadne na 41 (t.j. na úroveň all-core boostu), pri ktorom stráca čas. Minimálne, ale predsa a môžeme konštatovať, že vypnutie E jadier má negatívny vplyv aj pre chod jednovláknových úloh. A to tak z pohľadu výpočtového výkonu ako i z pohľadu energetickej efektivity, ktorá je iba s P jadrami takmer polovičná.

… 6 vs. 6 jadier (Raptor proti Alder Lake)

A ako je to v medzigeneračnom porovnaní, pokiaľ je procesory Ci5-13400F obmedzený na 6 P jadier? Výpočtový a herný výkon je vždy o trochu vyšší pre Raptor Lake, adekvátne vyšším frekvenciám. Pri all-core booste a v hrách je to 100 MHz a v jednojadrovo v priemere 250 MHz  (v prospech Ci5-13400/F). Vo viacvláknovej záťaži je zrýchlenie do 3 %, jednovláknovo do 5 %.

Spotreba Core i5-13400F na 6 P jadier je vo vysokej záťaži (Cinebench R23) prakticky rovnaká ako u Core i5-12400(F) stepping H0. A vlastne i efektivita, rozdiely vo výpočtovom výkone sú minimálne.

Efektivita v hrách je až na výnimky (SOTTR, kde je Core i5-13400/F výrazne úspornejší procesor) takisto podobná. Teda pokiaľ Core i5-13400(F), bez ohľadu na stepping (B0/C0), porovnávate s Core i5-12400(F) stepping H0 (t.j. ten s menším čipom, ktorý má na doštičke iba 6 P jadier). Spotreba steppingu C0 (pri Ci5-12400/F) je vyššia a s klesajúcou záťažou sa jeho efektivita v porovnaní nielen so stepping H0, ale i so všetkými Core i5-13400F znižuje.

Rozdiel mimo záťaže (1,9 vs. 25,5 W) je naozaj priepastný. Ak niekde E jadrá fungujú s ohľadom na efektivitu naozaj ukážkovo, tak je to pri minimálnej záťaži. V tomto smere nemôžu Intelu konkurovať ani čipletové Ryzeny, ktorých efektivitu zhoršuje hlavne prítomnosť a aktivita I/O čipu.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *