Nie je Core i5-13400F ako Core i5-13400F: Raptor (B0) vs. Alder (C0)

Core i5-13400F SRMBG a SRMBN

V drvivej väčšine testov procesora Intel Core i5-13400F (vrátane nášho) ste študovali výsledky variantu postaveného na jadrách Golden Cove z generácie Alder Lake. Existuje ale aj odnož z Raptor Lake (s jadrami Raptor Cove). K tomuto procesoru sa však dostáva horšie, jeho dostupnosť je výrazne slabšia, zohnať sa ale dá. Či to stojí za zvýšené úsilie zistíte z porovnávacej analýzy.

Ktorý procesor Intel Core i5-13400F je „lepší“?

Pokiaľ ste procesor Core i5-13400F kupovali samostatne alebo sa tak chystáte urobiť, s najväčšou pravdepodobnosťou natrafíte na variant, ktorý má fyzicky čip z minulej generácie Alder Lake. Samozrejme ten väčší, s natívne 8 P jadrami a 8 E jadrami – stepping C0.

Aby ste sa s istotou dostali k steppingu B0 (s čipom Raptor Lake) muselo by ste sa naň vyložene zamerať. Šanca, že sa k tomuto procesoru dostanete náhodne, je pomerne malá. V predaji je len ako „tray“, to znamená bez chladiča (iba holý procesor), určený predovšetkým pre výrobcov hotových počítačov. Na maloobchodnom trhu je bežný stepping C0, ktorý sa už ako „box“ (s chladičom Intel Laminar RM1) predáva. Jeho objednávkové číslo je BX8071513400FSRMBN. Pre variant „tray“ potom CM8071505093005. Stepping B0 je dostupný iba vo variante „tray“ (s objednávkovým číslom CM8071504821107), ktorý je populárny najmä na trhu OEM. Výrazne menšia ponuka variantov B0 bude zrejme výrazne daná tým, že ich Intel chce čo najviac využívať pre výkonnejšie modely a naopak starších čipov Alder Lake (C0) je nadbytok, ktorého sa inde (ako v 65 W Core i5) nezbaví. Core i3-13100(F) už používajú iný čip. Takisto z AL, ale „H0“ (teda ten menší, fyzicky bez E jadier).

Stepping B0 (Raptor Lake) v lepšom katalógu rozpoznáte aj podľa S-Spec kódu, ktorý je SRMBG. Od stepping C0 (Alder Lake, S-Spec kod SRMBN) sa odlišuje v poslednom písmene označenia – „G“ namiesto „N“. Fyzické rozdiely sú okrem rôzneho označenia na IHS viditeľné zo zadnej strany, kde je medzi kontaktmi iná skladba SMD. Pri stepping B0 sú tieto súčiastky rovnaké ako pri výkonnejších procesoroch Raptor Lake a pri stepping C0 zase ako u procesorov Alder Lake, teda mimo tie s menším čipom s iba 6 P jadrami. Ten majú Core i3Pentiá, ale i Core i5-12400 stepping H0.

Pomerne výrazné rozdiely naprieč steppingami (H0 a C0) sú aj pri Ci5-12400, ale v tejto generácii to môže byť ešte zaujímavejšie. Minule to bolo o tom, že jeden s čipov bol výrazne menší, ale stále vyrábaný rovnakým postupom (Intel 7). Tentokrát už rozdiel vo veľkosti čipov a ich natívnej výbavy je síce o dosť menší, ale líši s výrobný postup, pri stepping B0 je modernejší Intel 7 Ultra. Všetky parametre sú inak rovnaké, no napriek tomu môžu tieto procesory fungovať rôzne. A na to sa už zameriame na ďalších stránkach článku.

Zospodu, z uhla, vám okrem SMD do oka môžu padnúť aj rôzne kontakty. Niektoré sú robustnejšie, zrejme napájacie, kde väčšia styčná plocha znižuje prechodový odpor, zvládnu tak vyššiu prúdovú záťaž kontaktov. To majú všetky procesory (Alder Lake aj Raptor Lake) pre platformu Intel LGA 1700 spoločné.

Testovanie prebieha podľa štandardných postupov na meranie procesorov. Neprechádzame ale všetko rad radom a súbor testov je v menšom rozsahu. Obsahuje tie merania (+ pamäťové testy), v ktorých okrem výpočtového či herného výkonu zaznamenávame aj prevádzkové vlastnosti – spotrebu, zahrievanie a dosahované frekvencie jadier CPU.

Akými technikami, akými nastaveniami a v akých podmienkach jednotlivé veličiny meriame nájdete podrobne opísane v nasledujúcich odkazoch – zahrievanie, frekvencie jadierspotreba. K spotrebe len v stručnosti poznamenáme, že tá je meraná prúdovými kliešťami. A aby ste z iných článkov nemuseli loviť kľúčové komponenty, tak základná doska je Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi (BIOS v0502) a pamäte sú Kingston Fury Beast (2× 16 GB, 5200 MHz/CL40) s pamäťovým radičom na 1300 MHz (Gear 2). Procesorový chladič je použitý Noctua NH-U14S.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *