APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4

Dokument potvrzuje desktopová APU chystaná pro socket AM5

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU jako bylo Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že se na nich pracuje.

I když teď mají výkonné čipletové Ryzeny integrovanou grafiku, APU by pořád měla smysl. Jejich GPU jsou totiž o dost výkonnější (nyní mají až 768 shaderů proti 128 v iGPU procesorů Raphael). A jde také o úspornější a efektivnější procesory s výrazně nižší spotřebou v klidu a jednovláknové zátěži. Vypadá to, že na platformu AM5 se podívají 4nm APU s architekturou Zen 4 a integrovanou grafikou RDNA 3, ale ještě předtím přijde starší generace na bázi Zenu 3.

Na Twitteru byl uživatelem HXL zveřejněn list z dokumentace AMD, který uvádí tři typy procesorů pro platformu AM5 a odlišnosti v jejich konektivitě. Tyto tři typy můžete vidět v tabulce níže. V řádku uvádějícím konektivitu PCI Express lze vidět, že prostřední sloupec (Type 2, architektura Family 19h, models 60h-6Fh) patří už vydaným procesorům Ryzen 7000 Raphael. A to proto, že tyto procesory jako jediné mají 28 linek PCI Express – PCIe 5.0 ×16 pro GPU, dvakrát PCIe 5.0 ×4 pro SSD a zbylé čtyři linky jsou pro připojení čipsetu.

APU opět budou mít jen osm linek pro grafiku

Levý a pravý krajní sloupec jsou podle všeho právě APU určená pro socket AM5 – lze to poznat podle toho, že mají jen 20 linek PCI Express. To znamená, že zřejmě budou poskytovat jen PCIe 5.0 ×8 nebo možná spíš 4.0 ×8 pro přídavnou grafiku, jak to zatím u APU bývalo zvykem. Zbylé linky by snad měly znamenat, že i tyto procesory budou podporovat dvě přímo připojená NVMe SSD na rozhraních PCIe 4.0/5.0 ×4. Poslední čtyři linky budou opět pro připojení čipsetu.

Podle označení se zdá, že pravý sloupec (Type 3, Family 19h, Models 70h-7Fh) je desktopotovou verzí mobilních Ryzenů 7040 odhalených teď v lednu, tedy APU Phoenix. Jde tedy o 4nm osmijádra s architekturou Zen 4 a s poměrně výkonnou integrovanou grafikou (768 shaderů architektury RDNA 3 a frekvence až 3000 MHz – nebo alespoň těsně pod touto úrovní, protože s 3 GHz zdá se byly problémy).

Tyto procesory by měly být hodně atraktivní díky spojení výkonu jader Zen 4, slušné integrované grafiky a snad také nízké spotřeby v klidu a jednovláknových zátěžích (TDP zřejmě bude 65 W, takže i mnohovláknově by to mělo být pěkné), v čem Ryzeny 7000 „Raphael“ kvůli režii IO čipletu nejsou až tak skvělé. Ale je možné, že si na ně ještě počkáme dost dlouho.

Tip: Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix

Soudě podle levého sloupce totiž AMD zároveň pro platformu AM5 chystá také starší architekturu – procesory „Type 1“ s architekturou Family 19h, Models 40h-4Fh. Dle tohoto označení jde o Zen 3 a zřejmě o APU Rembrandt (mobilní Ryzeny 6000 z loňského roku), které bylo vyráběno 6nm procesem a má integrované GPU architektury RDNA 2. To by zrovna nemuselo být o tolik horší proti tomu v Phoenixu, i když starší architektura bude nevýhodou. Ale jádra Zen 3 a 6nm proces už zřejmě budou na výkonu CPU části dost znát, takže v tomto Rembrandt nebude tak vítaný, jako Phoenix.

AMD představuje Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (zdroj: AMD)

To, že jsou plánované obě tyto rodiny procesorů, asi může znamenat, že desktop nejprve dostane starší procesory Rembrandt (Ryzen 6000G?) a na Ryzeny 7000G „Phoenix“ by se mohlo čekat ještě třeba další rok. Alternativně je tu asi možnost, že vyjde obojí najednou a 6nm čipy s architekturou Zen 3 budou použité po levnější modely, zatímco nový 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4 bude „prémiový“ a ke koupi bude jen v nejvyšších modelech APU, jejichž cena možná bude hodně nepříjemné překvapení.

Jak desktopové procesory založené na čipech Rembrandt, tak ty s Phoenixem budou používat paměti DDR5, v tabulce je to přímo uvedeno a nic jiného se nečekalo. Nic se tedy nezmění na tom, že pro platformu AM5 je nutné mít nové paměti. Technologie PCI Express není u Phoenixu úplně jistá. Desktopové verze by teoreticky mohly umět PCI Express 5.0, protože čip ho podle dřívějších zdrojů měl podporovat. Ale u mobilních Ryzenů 7040 není aktivní, takže je možné, že nebude zapnutý ani u desktopové verze. U 6nm APU Rembrandt je to jasné – tyto procesory budou umět jen a pouze PCI Express 4.0 bez ohledu na to, že je třeba dáte do desky, které PCIe 5.0 podporuje.

USB4 na AM5?

Tabulka uvádí u obou APU jednu funkci, která u Ryzenů 7000 není. Procesory mají podle AMD podporovat USB4, zatímco Raphaely poskytují jen USB 3.2. Zatím ale těžko říct, zda po bude USB4 fungovat automaticky v dnešních deskách (které vyvádějí z procesoru USB-C), nebo bude třeba nějaká speciální hardwarová podpora, takže se integrovaný řadič USB4 bude dát použít jen na deskách, které s ním explicitně počítají.

Zdroje: HXL, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851

V pondělí jsme tu měli zprávu o tom, že Intel oficiálně sdělil své plány uvést nové 4nm (a zároveň čipletové) procesory Meteor Lake také do desktopu. Byla to dost novinka, protože do té doby jsme měli (pravda, neoficiální) informace, že desktopová verze byla zrušená a Intel ji koneckonců nahradil refreshem procesorů Raptor Lake. Nicméně zdroje, které toto uváděly, měly nakonec pravdu. S desktopovým vydáním Meteor Lake to bude komplikovanější. Celý článok „Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851“ »

 •  
 •  
 •  

Intel: Procesory Meteor Lake budou pro desktop, vydání 2024

Intel minulý týden oznámil vydání nové generace procesorů Meteor Lake používajících 4nm výrobní proces, čiplety a také například novou grafickou architekturu Xe LPG. V prosinci mají vyjít modely pro notebooky, ale o desktopové verzi se už dlouho mluví jako o zrušené, místo ní Intel přichystal refresh procesorů Raptor Lake. Ovšem teď firma sdělila, že nějaké Meteor Lake pro desktop přesto má v plánu. Otázka je, jaké. Celý článok „Intel: Procesory Meteor Lake budou pro desktop, vydání 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition

Pokud se fandové Nvidie chtějí vzhledem počítače viditelně přihlásit ke své značce, mohou pořídit referenční grafiku Founders Edition s charakteristickým designem. Ten se nicméně hodí do dnešních chladně černobílých, šedých a černých sestav, které barví jenom RGB LED. Pokud se vám ale zdá, že dřív byla tráva GeForce zelenější, MSI teď chystá grafiku, která přinese opět design v tradičních výrazných barvách Nvidie, dnes až nostalgicky působící. Celý článok „Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Bol by to podla mňa veľký prínos pre AM5, keby uviedli čo najskôr aspoň tie zen3 APU (trochu tomu zodpovedá pokles cien AMD AM4 procesorov, ktoré sú teraz výrazne lacnejšie, pri započítaní inflácie, za cca polovičnú cenu, skoro až zadarmo).
  Veď prínos DDR5 je najviac pre grafiku, inak stačí DDR4. AMD zatiaľ má procesory pre AM5 od cca 250 Eur vyššie, kým pre AM4 začínajú už niekde od 75 Eur.

  Čo sa mňa týka, nevadilo by mi, keby 5600G upravili pre AM5 s prípadnou výmenou za RDNA2 miesto Vega. Doska i RAM by zostali, o rok či viac len vymeniť procesor za novšiu generáciu.
  Zároveň by asi dosť ľudí uvítalo, keby upravili Zen4 pre AM4. Čo som si pozrel bazos, predávajú vo veľkom Zen a Zen+ procesory, väčšinou z dôvodu výmeny za lepší. AMD na tom zarobí, kto bude škodný, tak výrobci dosiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *