Ryzeny 7040 nejdřív ztratily PCIe 5.0, a teď i 3GHz grafiku

Zvláštní změny specifikací po oficiálním odhalení

V lednu odhalilo AMD novou generaci mobilních procesorů Ryzen 7040 alias také APU Phoenix. Tyto monolitické SoC s jádry Zen 4 a integrovanou grafikou architektury RDNA 3 jsou také vyráběné 4nm procesem a měly by tedy být velmi zajímavé a energeticky efektivní. Ne všechno je ale ideální. Vypadá to, že AMD od vydání odebralo nebo zhoršilo už dva parametry nebo funkce, které byly původně pro Phoenix oznámené.

Není vzácné, že je u procesorů nakonec nějaká původně plánovaná funkce ve finálním produktu neaktivní, protože se změnila strategie, byla v ní objevena nějaká chyba nebo se nestihla vyladit. Obvykle se taková změna ale odehraje ještě předtím, než jsou parametry sdělené, takže se dá zjistit jen porovnáním s nějakými uniklými informacemi. V případě Phoenixu ovšem AMD změnilo specifikace hodně pozdě, až po odhalení.

Tip: AMD Ryzen 7040 pro notebooky je tu: 4nm APU Phoenix má Zen 4, GPU RDNA 3, novou AI jednotku

První z těchto nevítaných změn je zhoršení specifikací pro konektivitu. AMD totiž jednu dobu uvádělo, že Phoenix bude podporovat PCI Express 5.0. Objevilo se to už dávněji v neoficiální šuškandě, ale poté i v oficiální roadmapě, kterou AMD ukázalo loni v květnu. Ta APU Phoenix poprvé potvrdila, ale také u něj bylo jasně vyznačeno, že má poskytovat PCI Express 5.0.

Procesory Dragon Range a Phoenix s uvedenou podporou PCIe 5.0 v roadmapě procesorů AMD Ryzen na rok 2022 a 2023 (Zdroj: AMD, via: Tom’s Hardware)

Avšak při lednovém odhalení už firma PCI Express 5.0 neavizovala a vypadá to, že k tomu byl důvod. Mezitím zástupci vyjasnili, že nakonec tyto procesory budou pořád poskytovat jenom PCI Express 4.0. Není to možná až takový problém, protože zatím tato konektivita je použitelná jen u SSD, ale jejich řadiče zrovna jsou mají dost vysokou spotřebu, která se do notebooků nehodí. Možná, že i v APU Phoenix byly PHY a řadiče v režimu PCIe 5.0 energeticky neefektivní. V tomto kontextu je zajímavé, že něco podobného možná udělal stejně i Intel. Podle slajdů uniklých delší dobu před vydáním (už v roce 2020) byl PCI Express 5.0 plánován v mobilní generaci Alder Lake minimálně pro řadu procesorů P. Intele ale pak také byl nucen nebo se rozhodl ve finálním produktu zapnout jen PCIe 4.0; PCIe 5.0 nabízí jen desktopová platforma a odvozené procesory HX.

Pomalejší GPU u Ryzenů 7040HS

Pozoruhodné ale je, že u Phoenixu se pak stalo totéž ještě jednou, což už budí otázky, zda nebyl marketing příliš agresivní v oněch předběžných oznámeních a zda naopak inženýrská část nebyla příliš neopatrná v nastavení parametrů v momentě onoho předběžného odhalení. Pozorný uživatel Twitteru Bionic_squash i totiž všiml, že firma někdy v poslední době změnila specifikace, které na svém webu uvádí pro integrovanou grafiku APU Phoenix.

Procesory AMD Ryzen 7040 pro notebooky: modely a parametry. Poznámka: kapacity cache jsou také uvedené špatně, má být uvedeno 24 a 22 MB (zdroj: AMD)

AMD v lednu odhalilo tři modely HS (tedy 35W řady), které můžete vidět v tabulce z té doby. Web firmy tehdy uváděl, že boostové frekvence jejich GPU jsou pro ně odstupňovány tak, že Ryzen 9 7940HS má takt GPU až 3000 MHz, Ryzen 7 4840HS až 2900 MHz a Ryzen 5 7640HS (s ořezaným GPU s jen 512 shadery) pak měl takt 2800 MHz. Aktuálně jsou na webu AMD už u všech modelů o 200 MHz nižší čísla – tedy takty GPU 2800 MHz, 2700 MHz a 2600 MHz.

Současně se také na webu AMD objevily specifikace modelů lišících se příponou H místo HS (tedy Ryzen 9 7940H, Ryzen 7 7840H, Ryzen 5 7640H). Takto značené tradičně bývaly modely s žravějším 45W TDP a o něco vyššími takty, ovšem v tomto případě jsou všechny parametry úplně stejné jako u modelů HS (a TDP je pro obě verze uváděno nastavitelné mezi 35–54 W). Není jasné, zda modely H a HS budou ekvivalentní a rozdíl budou dělat až nastavení spotřeby v jednotlivých noteboocích, nebo jak si toto vysvětlit.

Snížení taktu integrované grafiky by mohlo ukazovat, že se AMD podobně jako u desktopových samostatných Radeonů RX 7900 XT a XTX nedaří dosáhnout tak vysokých taktů, jak bylo v plánu. Jde nicméně o údaje o maximální frekvenci, která při mobilním hraní nemusí být tak důležitá. Směrodatné bude hlavně, zda se s touto změnou parametrů také nesníží frekvence držená při delší herní zátěži. Ta může být zredukována méně, ale těžko říct, jak se Phoenix chová. Bohužel asi nikdy nebudeme mít možnost vyzkoušet procesory s těmito finálními parametry proti kusům, které by měly původně zamýšlené takty, takže zda a jak moc toto snížilo herní výkon, zůstane nejasné. Nějaký propad proti teoretické předchozí konfiguraci ale asi nastal.

Zdroje: Bionic_squash, Andreas Schilling. VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení. Celý článok „Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada“ »

 •  
 •  
 •  

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake

Vypadá to, že se nám vyjasňují plány Intelu v oblasti desktopových počítačů a procesorů na další roky. Nyní v této oblasti Intel prodává procesory Alder Lake a Raptor Lake se socketem LGA 1700, po nichž ale přijde nová platforma. Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel zřejmě opravdu zrušil vydání procesorů Meteor Lake pro tuto platformu, ale místo nich má být uspíšeno vydání následující generace Arrow Lake. A také už k těmto CPU máme detaily. Celý článok „Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *