Nie je Core i5-13400F ako Core i5-13400F: Raptor (B0) vs. Alder (C0)

Záver

V drvivej väčšine testov procesora Intel Core i5-13400F (vrátane nášho) ste študovali výsledky variantu postaveného na jadrách Golden Cove z generácie Alder Lake. Existuje ale aj odnož z Raptor Lake (s jadrami Raptor Cove). K tomuto procesoru sa však dostáva horšie, jeho dostupnosť je výrazne slabšia, zohnať sa ale dá. Či to stojí za zvýšené úsilie zistíte z porovnávacej analýzy.

Záver

Vyššiu atraktivitu toho (B0/SRMBG) či onoho (C0/SRMBN) steppingu Core i5-13400F treba posudzovať podľa intenzity záťaže týchto procesorov. Pri vysokom výkone, blížiacom sa k hranici maxima, stepping B0 v testoch dosahoval nižšiu efektivitu. Výpočtový výkon (v Cinebench R23) je síce o percento vyšší, ale za cenu o 14 % vyššej spotreby. V jednovláknovej záťaži, pri pätinovej až šestinovej spotrebe sa situácia otáča a za kratší koniec ťahá stepping C0. Variant vyrábaný procesom Intel 7 Ultra je o 4 % rýchlejší pri súčasne až o 29 % nižšej spotrebe. Frekvencia aktívnych jadier, ktoré sa podieľajú na jednovláknovom výkone, je pritom rovnaká. Pri takto nízkom energetickom zaťažení sa evidentne najviac prejavuje prínos modernejšieho výrobného postupu v podobe vyššej efektivity steppingu B0.

Pri strednej, typicky hernej záťaži je už zase o trochu efektívnejší stepping C0. To však iba o trochu. Stepping B0 môže mať v hernom výkone navrch až 5 % (a možno i viac, to sa uvidí, až neskôr doplníme testy vo viacerých hrách). Spotreba pri porovnateľnom výkone, ako je to napríklad v Total War Saga: Troy, je prakticky rovnaká (54,8 vs. 55,6 W). Efektivita v hrách je u obidvoch steppingov veľmi podobná.

V pamäťových testoch sa ukazuje ako pomerne prekvapivý výsledok latencií L2 cache. Očakávali sme, že jej správanie by mohlo byť rovnaké ako u čipu z Alder Lake, pretože Intel pri tomto modely pôvodne 2-megabajtovú L2 cache zamkol na 1,25 MB, aby sa nijako neodlišovala od stepping C0. Aida64 však pri steppingu B0 (a rovnaké výstupy sú aj pri iných modeloch procesorov „B0“) namerala výrazne nižšiu latenciu. To by mohlo znamenať, že predsa len dochádza k inému správaniu, ale rozdiel 29 % (v prospech stepping B0) sa nezdá ako ktovieako reálny. To je príliš výrazná redukcia. Aida64 zrejme z nejakého dôvodu latenciu nedokáže zmerať správne a je možné, že by jej algoritmus potreboval nejakú opravu, aby na týchto procesoroch dával relevantné výsledky.

Teplo z čipu sa o  rýchlejšie odvádza z kremíku C0, hoci je to z tejto dvojice o trošičku menší čip. Spôsobené to môže byť rozdielnymi vlastnosťami TIM alebo z pohľadu E jadier aj ich polohou voči P jadrám. Procesor od procesora sa to však môže líšiť – špeciálne u steppingu B0. Ten má pre Core i5-13400F dvojnásobný počet klastrov (4) aktívne sú iba 4 jadrá z celkových 16 (pri C0 sú to 4 z 8). Zahrievanie E jadier na procesoroch B0 môže byť teda závislé aj od vzájomnej vzdialenosti od P jadier s vyšším výkonom (s vyššou spotrebou, väčším stratovým teplom). Na testovaných vzorkách procesorov je medzi zahrievaním P a E jadier väčší rozdiel u stepping C0, kde zrejme dochádza k menšiemu vzájomnému ovplyvňovaniu. Pri všeobecne nízkych nárokoch na chladenie procesorov Core i5-13400F na tom do praxe na týchto veciach ale zase až tak nezáleží.

Spotrebou pri veľmi nízkej záťaži (v „nečinnosti“) sa tieto procesory ale pekne stretávajú, čo u predchodcoch týchto procesorov nebývalo. Stepping H0 u Core i5-13400F bol mimo záťaže výrazne úspornejší ako C0. Teraz je percentuálny rozdiel tiež vyšší, ale v takto nízkych hladinách na ňom prakticky nezáleží. Či má procesor 2,10 W (Ci5-13400F stepping C0) alebo 1,85 W (Ci5-13400F stepping C0) je takmer jedno. Fascinujúce je už to, že je dosahovaná takto nízka spotreba. Staršie procesory, ale i súčasné modely Raptor Lake s otvoreným násobičom majú mimo záťaže výrazne vyšší odber. To napríklad aj pre to, že násobič nezhadzujú na 4 (400 MHz), tak ako je to v prípade Core i5-13400F, a minimum je 8 (800 MHz). A takáto frekvencia na stabilný chod vyžaduje agresívnejšie napájanie.

Či podľa charakteru vašej práce dáva väčší zmysel stepping B0 alebo C0, sa musíte rozhodnúť už sami. Každý má nejaké pre a proti. Záleží na tom, akým vlastnostiam prikladáte väčšiu dôležitosť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *