Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Intel oznámil End Of Life pro 125W modely procesorů Raptor Lake pro desktop, mnohem dřív, než to obvykle dělá

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset.

Na pozadí zmiňovaných problémů se v médiích objevila zvláštní zpráva: Intel oznámil, že brzy ukončí prodej 125W modelů (tedy řady K) Core 13. generace pro desktop (kódovým označením Raptor Lake). To se vždy generaci procesorů po nějaké době stane, ale v tomto případě je datum hodně brzy. Dokument byl vydán 21. března a Intel oznamuje, že distributoři a prodejci budou moci poslední procesory objednat 24. května, přičemž poslední dodávky budou 28. června letošního roku.

Bude to jen něco přes půl roku po vydání nové generace Raptor Lake Refresh (Core 14. generace), jejíž 125W modely K v nabídce Intelu představují náhradu (ovšem v obchodech mohou mít vyšší ceny).

Dokument Intelu oznamující konec výroby 125W procesorů Raptor Lake řady K (Autor: Intel, via: Tom’s Hardware)

Dívali jsme se schválně, jestli předchozí generace nebyla také ukončena takto rychle, takže by u Raptor Lake pak nešlo o nic divného. Podle databáze Intel ARK je ale Core i9-12900K (o rok starší než i9-13900K) stále vyráběno a nabízeno, nemá status Discontinued. Ten má v databázi předchozí Core i9-11900K „Rocket Lake“ pro socket LGA 1200, ale u něj byly finální objednávky možné ještě v srpnu loňského roku a poslední kusy Intel expedoval letos v únoru.

U těchto starších procesorů to tedy vypadá na pro Intel dříve typické dlouhé doby dostupnosti přečuhující chvíli, kdy vyšla následující generace, o roky. A také oznámení o konci prodeje bývá ve větším předstihu.

Tudíž tento krok působí dojmem, že o něm bylo rozhodnuto relativně ve spěchu, nikoliv podle nějakého dlouhodobého plánu. Vkrádá se samozřejmě myšlenka, zda Intel tyto procesory neodebírá z nabídky proto, že jsou u nich hlášené ony problémy s nestabilitou (a spekuluje se i o tom, zda by nemohly ukazovat na fyzickou degradaci čipů, to je ale zatím nepotvrzené).

Je pravda, že následující 14. generace má tyto problémy hlášené také, ale je asi možné, že u ní Intel má nachystané nějaké změny ve výrobě či testování procesorů, které by těmto problémům předcházely, zatímco u Core 13. generace už to dělat nebude.

Dokument Intelu, který ukončení prodeje oznamuje, uvádí všechny modely Raptor Lake pro desktop se 125W TDP. Tedy Core i5-13600K, Core i7-13700K, Core i9-13900K, ale také jejich varianty KF, což jsou levnější verze bez aktivního iGPU. Je s nimi ukončen i prodej Core i9-13900KS.

Dokument Intelu oznamující konec výroby 125W procesorů Raptor Lake řady K (Autor: Intel, via: Tom’s Hardware)

Některé jsou v tabulce rušených modelů ve více verzích s různým kódem. Na druhou stranu ale seznam uvádí jen krabicová balení procesorů (Boxed), nikoliv případné tray verze. To by teoreticky mohlo znamenat, že by se procesory Core 13. generace dál prodávaly na OEM trhu v hotových počítačích, protože balení tray je určené hlavně pro OEM zákazníky.

Levnější modely Core 13. generace pro desktop s 65W (a 35W) TDP a zamčeným násobičem nejsou tímto ovlivněné a měly by se zatím prodávat dál. Core i7-13700(F), Core i5-13400F a tak dále tedy na trhu zůstávají.

Zdroje: Tom’s Hardware, Windows Central

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Je desive kdyz se potvrdi predpoved. Ted prichazi cas na klasiku,
  Pánové, nic mně nevyčítejte, nemějte mi to za zlý, já sem vás varoval, já sem vám to řikal,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *