Intel Core i3-13100F: Vyrobený do lacných PC zostáv na hry

Intel Core i3-13100F v detailoch

V rámci segmentácie procesorov Raptor Lake-S patrí do najnižšej triedy (Core i3), ale zároveň sa jedná o najrýchlejší 4-jadrový procesor vôbec. AMD v tomto segmente už dlhší čas nemá nič, čo by procesorom Core i3-1x10xF priamo konkurovalo. Intel tak sám v poli, po malých krôčikoch, tieto procesory posúva a Ci3-13100(F) je už veľmi dobre „vybrúsený“ základ do nízkorozpočtových herných počítačov.

Intel Core i3-13100F v detailoch

Tento procesor síce patrí do rodiny „Raptor Lake“, ale používa rovnaký kremíkový čip ako niektoré modely z predošlej generácie (Alder Lake). A síce Core i3-12100FCore i5-12400(F) stepping H0 s menším čipom (namiesto „veľkého“ s 8P+8E jadrami, stepping C0), ktorý má fyzicky iba šesť P jadier a žiadne E jadrá.

Navonok sa Core i3-13100F javí ako veľmi malá evolúcia Core i3-12100F. Stále je to 4-jadrový procesor s 8 vláknami (tým bol už aj Core i3-1010x/F postavený ešte na architektúre Skylake), ale s vyššími frekvenciami na všetkých úrovniach. Od základnej (+100 MHz; 3,4 GHz), cez all-core boost (+200 MHz; 4,3 GHz) po jednojadrový boost (+200 MHz; 4,5 GHz).

Agresívnejšie frekvencie Ci3-13100(F) oproti Ci3-12100(F) by podľa parametrov nemali mať dosah na vyššiu spotrebu, respektíve presnejšie na TDP. To je rovnako ako u predošlej generácie 58 W a PL2 zostáva na 89 W. Tieto hodnoty síce nevyjadruje spotrebu, ale tepelný výkon s ňou priamo súvisí. Špeciálne, keď je reč o čipoch vyrábaných rovnakým výrobným postupom (Intel 7), rovnakým osadením a do tretice i s rovnakou plochou (cca 160 mm2).

Podporovaný je stále „iba“ Turbo Boost 2.0, čo znamená, že v praxi sú takty boostu, na ktorých bežia jednovláknové aplikácie, nižší (v porovnaní s modelmi s podporou TB 3.0). Turbo Boost dokáže využiť toho, že niektoré z jadier procesoru môžu byť rýchlejšie ako ostatné a takt zdvihnúť vyššie, ako je to možné u Turbo Boost 2.0. Ten je limitovaný taktom, ktorý musí zvládnuť akékoľvek z jadier CPU. Pri lacnejších procesoroch môžu byť dosahované takty „umelo“ obmedzené ale i rozhodnutím Intelu (s ohľadom na vyššiu atraktivitu drahších modelov) než fyzickými možnosťami.

Čip k IHS je prispájkovaný a súčasťou dodávky je aj pribaľovaný chladič Intel Laminar RM1. Jeho analýzu nájdete i v našich testoch, z ktorých môžeme konštatovať, že v kombinácii s energetickou triedou Core i3 nielen, že procesor uchladí, ale dokáže byť aj pomerne tichý.

Aj procesory Core i3-13100(F) podporujú 16 liniek PCI Express 5.0 a majú duálny pamäťový radič. Okrem pamätí typu DDR5 sú stále podporované aj lacnejšie moduly DDR4. Tie budú pre väčšinu používateľov, ktorý tento procesor kupujú s vidinou kompletne lacnej zostavy, atraktívnejšie. My ale na presnejšie porovnanie najmä s lacnejšími procesormi AMD, ktoré podporujú už ale pamäte DDR4, používame na testy moduly DDR5, pomalšie (5200 MHz, CL40).

Hoci sa v testoch venujeme modelu bez integrovaného grafického jadra (13100F), tak existuje aj variant s iGPU (UHD 730) – 13100 – bez písmena „F“ v názve. Ten cieli predovšetkým do kancelárskych alebo multimediálnych konfigurácií, model 13400F má bližšie k hrám, pretože vyžaduje doplnenie grafickej karty.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE

Včera jsme psali, že Intel bude v oblasti desktopových procesorů mít příští dva roky stále jen Arrow Lake s 8 velkými a 16 efektivními jádry, protože zrušil desktopovou verzi následující 1,8nm generace Panther Lake i refresh Arrow Lake, který měl alespoň výrazně přidat na počtu jader. Ovšem zdá se, že realita je složitější. Intel totiž paralelně bude udržovat při životě socket LGA 1700 a vydá pro něj úplně nové procesory. Celý článok „Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake

Brzo to bude půl roku, co vešly ve větší známost problémy procesorů Intel Core 13. a 14. generace s nestabilitou ve hrách, přinejmenším u 125W modelů s vyššími takty. Intel se k němu moc nevyjadřuje a stále ještě hledá hloubkovou příčinu. Ač se o problému neobjevuje moc nových zpráv, bohužel stále trvá a není vůbec vzácný. To teď doložilo šťourání youtubového kanálu Level1Techs, podle kterého mají problémy až desítky procent procesorů. Celý článok „Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není

Ještě než veletrh Computex strhl pozornost na nové procesory AMD, Intelu a Qualcommu, měli jsme tu jednu táhnoucí se kauzu: nestabilní procesory Intel Raptor Lake. Intel měl původně přinést nějaké veřejné vyjádření k této věci do konce května, což se však nestalo. Intel teď prozradil, že nalezl chybu, která může přispívat k nestabilitě, ale stále to není hlavní ani definitivní příčina a řešení problémů těchto CPU stále chybí. Celý článok „Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (14) Pridať komentár

 1. Najprv ani sa mi nechcelo čítať test, príde mi to len ako preznačený starší procesor, ktoré ešte nedávno Intel vydával vrámci tej istej genrácie, len vyššie katalogové číslo, o 100MHz vyššia rýchlosť a viac ako 10% zdraženie.

  Po veľmi dlhej dobe a pouvažujem kvôli tomu nad ním, ma zaujala 2,5W spotreba v nečinnosti. To už je veľmi blízko notebookovým procesorom.

  Po pravde, pokazila sa mi základná doska, nechce sa mi ju reklamovať, uvažujem o niečom novom Zen 4, zatiaľ len drahé procesory, pre mňa zbytočné. Dosky ešte drahšie.
  Len škoda, že nebola recenzovaná verzia bez F, s grafikou. Zvykol som si na quicksync. V prípade HEVC, intel ho má podľa pre mňa kvalitný. Na AV1 som ešte neprešiel, len nedávno sa objavili lacnejšie Arc grafiky, ale za mňa, rozhodne sa oplatí priplatiť si za integrovanú grafiku. Som sa „nasral“, celú zbierku videí, ku ktorým ani Boh netuší, sa ešte niekedy dostanem, som koncertoval pomocou QSV, CQ23 (oproti 20 až 22 poznateľná strata kvality, ale len tak do cca 10% VMAF, avšak úspora na dátach o cca 20%) a všetky tie staré x264 videá z 8TB sa mi scrkli na 1,5 TB. Žiaden zázrak, mnohé videá majú konštatný bitrate, zo 6000 264 to HVEC dokáže zmenšiť na 500-1200 kbits. Citovo dôležité videá, z fotoaparátu, obrovský bitrate, tam je možnosť zálohovať obrovské video súbory 1:1, alebo mať ich len v jednom kuse a zálohovať HEVC konverziu. Koniec koncov, ide o vyvolanie spomienky, nie o maximum detailov.

  Nahrávanie obrazovky, OBS od verzie 29 podporuje QSV HEVC. Export z videoeditora. Obrovský rozdiel. Pri 264 znesiteľné cez CPU, ale už pri HEVC časová úspora obrovská.
  Občas si niečo stiahnem na cesty z YT. Väčšinou VP9, sem tam AV1. I tak dám HEVC QC 23 a znížená veľkosť o cca 1/3. Po pozretí vymažem. Zbytočná konverzia, ale baví ma to.

  HandBrake x265 video transcoding 3,8 fps, cez CPU.
  Stiahol som si to video „LG Snowboarding is a promotional video“
  pomocou QSV (notebook 48EU, XMedia Recode 64bit) – CQ23, best kvalita-very slow, HEVC,
  priemerne 23fps (6x rýchlejšie), konverzia za 2 minúty, VMAF 72% (čo je zlý výsledok, ale porovnal som si video na video, niekedy nerozumiem ako sa to VMAF robí, pravdepodobne vysoká váha detailom snehu, na pozretie, buď som slepý, ale mne konverotované pocitovo príde rovnako kvalitné.), zo 694MB na 59MB (audio kopírované).

  Vždy sa mi zdal príplatok za grafiku pri intel procesoroch privysoký, zbytočný. Výhodnejšie bolo roky kúpiť grafiku do 50 Eur, avšak po vylepčeni QSV pri Tiger Lake a vyššie, pri zabudovaní podpory QSV do viacerých programov minulý rok (i keď mnohé voľne dostupné píšu, že je to zatiaľ beta, situácia sa zlepšila pred cca polrokom), kto plánuje pracovať s videami, strihať, konvertovať, oplatí sa priplatiť si za neF verziu. Aj v prípade hernej grafiky, ak niekto chce streamovať. OBS bude streamovať (kódovať) cez intel a vy hrať cez AMD, nVidia.

  Neviem či to niekomu pomôže, ale ja som od jesene 2022 neuveriteľne nadšený z QSV HEVC. Nefunguje zatiaľ main10, intel to zanedbáva, minimálna podpora pre vývojárov, všade boli enkódery nvidia, amd ale QSV enkóder len v platených programoch, ale ak niekto bude chcieť nový PC na kancelársku prácu, občas zostrihanie videa, jeho úpravu a neplánuje hneď hráčsku grafiku, rozhodne intel s iGPU. Podľa testu, perfektne znížená spotreba v nečinnosti, podľa základnej dosky 2-3 grafické výstupy.
  Buď si kúpim toto, alebo ďaľší notebook, tentoraz s Alder Lake i3 za tých cca 400 až 500 Eur (alebo so Zen4, ak vydržím dovtedy). S masívnym zlacnením 2TB nvme a so sfunkčnením QSV, je to divné, stolné PC som už 3 mesiace nezapol. Klamem, zapnem ho len vtedy, keď potrebujem dáta z 3,5″ diskov.

  Mne to nejak nevychádza. Doska za 90-150 Eur, procesor 130-160 Eur. Za 400 Eur je kompletný Alder Lake i3 2/4+4 notebook. Aj so systémom. Cez Vianočné sviatky som využíval Geforce Now… 18TB disky zlacneli pod 300 Eur, cez externý rámček pripojiteľné ku routeru.

  Som si nakoniec napísal dôvody, prečo testovaný procesor nepotrebujem. Na prípadné hranie hier, mám staršie stolné PC. Ten kto ho nemá, pre toho, skvelá kúpa. Do drahšieho procesora by som nešiel, ak to človek naozaj nevyužije. Určite by som nešetril na iGPU. Pred Vianocami som pokúpil celej rodine ASUS notebooky (páči sa mi podsvietená klávesnica, super IPS, hlasný zvuk, avšak len Tiger Lake, prekvapivo lacnejšie ako horšie HP) a ani jedna sťažnosť zatiaľ. V cene cca 300 eur/kus + RAM + väčšie nvme. Napriek tomu čítam recenzie, pozerám obchody, ako keby som chcel kúpiť nové stolné PC. Asi mám problém. Kúpil som aj dotykový HP. Oproti android tabletu, niečo hrozné. Oproti Asus, mizerný displej s farebným nádychom, horší zvuk, v striebornej farbe… to nikdy nekupujte! Písmo na klávesnici nečitateľné cez deň! Podsvietenie musí byť na maximum, aby bol aspoň nejaký kontrast medzi farbou klávesy a písmom na nej. Čo ma dorazilo, keď sa dotykový HP uspí, zobudiť sa dá len daním ho do polohy notebook, a nie tablet, lebo HP kláves na zapínanie nedal na bok, ale na klávesnicu, ktorá sa v móde tablet, odpojí. Tak som si kúpil ešte aj tablet, tento HP je odložený.
  Jediné na čo som ho využil, na QSV HEVC konverziu. 3 týždne šiel nonstop. Vďaka Bohu, že HP s Alder Lake naskladnili až tesne pred Vianocami, miesto za 650 som kúpil za 350 s tigrom. Pôvodne som chcel 15,6″, ale na tablet mi prišlo lepšie 14″. Tablet mód na windows 11, zábavka na mesiac. Aj to kým človek nezistí, že niektoré programy nereagujú všade na dotyk, jedine s kurzorom myši. Je to 1,4kg, krátka výdrž. 10″ tablet je neporovnateľne lepší.

  Keď sa už tak vykecávam (doma to nikoho nezaujíma:)) prečo som pokúpil toľko notebookov? Po nedostatku cez covid (a všade len predražené stariny) som chcel obmenu. Keď som videl tie ceny, notebook za 300, alebo mobil za 300? a sám na sebe najprv zistil Tiger Lake pri bežnej činnosti je absolútne dostatočný + riziko vysokých cien energií + inflácia (-15% na úsporách, to bolelo), keď to zjednoduším na našu rodinu, odstavili sme všetky stolné PC. Na moje prekvapenie, úplne bezproblémovo. Som zvedavý, aký predaj veľkých CPU a samotných základných dosiek bude tak o 3-4 roky. Ak by sa podaril Zen 4 APU s RDNA3, ku stolnému PC sa možno už nikdy nevrátim. Už teraz mám zálusk na Samsung DeX. Niektorí dokonca opustili aj notebooky, nosia so sebou BT klávesnicu s myškou a HDMI kábel. 🙂

  1. Nerozumím logice přikládat takovou váhu spotřebě v nečinnosti. Smysl by to trochu dávalo, kdybys na něm chtěl stavět síťové úložiště, nebo server, jinak ne.

   1. Tých 400 MHz (~ 2,5 W) je i o dosť citlivejších a už i také veci, ako je pohyb kurzora myši. Už i ten to dostáva na tých 800 MHz (10 W+), teda na úroveň starších modelov a/alebo tých s TDP 125 W.

    1. Nezáleží aj na nastavenom profile riadenia spotreby?
     Teraz sa s tým hrať nebudem, ale keď som sa s tým hral, „citlivosť“ závisela od nastaveného profilu, podľa neho systém nastavoval i skokové zvyšovanie frekvencie.

     + Tiež sa dá nastaviť minimálna i maximálna frekvencia v %. Dá sa tak vypnúť turbo. Napríklad, v móde server, či web, alebo prehrávania videa, obmedziť procesor napr. na 70%.

     1. Jasné, určite je to možné vyladiť individuálne. My na účely testov používame „vyvážený“ plán napájania, ktorý pri minimálnej záťaži (zodpovedajúcej našim meraniam v „idle“) dostáva procesor na minimálne frekvencie. Pri tých nových 65 W Core i3 je to 400 MHz, na ktoré staršie modely nepadajú ani v „úspornom“ režime. Tým ale netvrdím, že rôzne režimi napájania nereagujú na prepínanie frekvencií (a spotrebu) inak, s rôznou „citlivosťou“.

      1. Vďaka za odpoveď. Pozitívum je to, že intel po mnoých rokoch popracoval na znížení spotreby v nečinnosti, ale z toho čo ste napísal, vyzerá to skôr ako keby to skôr robili pre získanie nejakej ekologickej certifikácie.
       Na druhú stranu, určite za to môže aj systém. Pri pohnutí myšou, 8 vláken na 400MHz je výkonu až až.

       Aj tak nie celkom chápem, prečo v prípade mobilných procesorov tí istí výrobcovia v nečinnosti sú pod 1W (aspoň čo ukazuje HWiNFO64), pri bežnej činnosto id 3 do 10W…

       Náhodou info o Zen 4 APU, kedy by mohli byť nie je?
       Chcem si kúpiť RX6400, nejakú ITX dosku, čisto ku televízoru ako hernú konzolu, len nerád by som tak urobil, 1-2 mesiace pred príchodom AMD APU. Predpokladám, že FHD by mali zvládnuť, viac nepotrebujem. Herný notebook kupovať nechcem. Ďakujem.

       1. Hmmm, tú interpretáciu, že na vyššie frekvencie stačí „pohnutie myšou“ spätne považujem za nešťastnú. Je pritiahnutá za vlasy. Presnejšie sa to dá vyjadriť spôsobom, že na tých 400 MHz musí byť nižšia záťaž systému, ako to opisujete. Aj Ci3-13100F do tej najnižšej spotreby prechádza z nejakých 10 W, až potom v istom momente, ked je záťaž nečinného OS dostatočne nízka, to spadne na tých 400 MHz. Staršie procesory znesú s 800 MHz viac, vyššiu záťaž.

        S HWiNFO64 a všeobecne so softvérovými nástrojmi na monitorovanie prevadzkových vlastností neporadím. Z vlastnej skúsenosti viem, že minimálne merania spotreby sa v porovnaní s výstupmi z fyzických meraní prúdovými kliešťami na kábloch viac či menej rozchádzajú (a percentuálne najväčšie rozdiely bývajú obojsmerne práve pri veľmi nízkej záťaži), takže ich neberiem do úvahy.

        K APU Zen 4 by možno niečo mohol vedieť Jano?

        1. Ok. V každom prípade, v prípade herného PC, kde sa predpokladá drahšia grafika, tá spotreba v nečinnosti nie je nijak zásadná. Väčšinou po hraní, sa PC vypne alebo uspí.
         Do koncelárskeho zas s integrovanou grafikou, tam nečinnosť, aj kvôli zdroju býva medzi 20-40W. V každom prípade, je to super procesor. Kto sa bude rozhodovať, tak teraz vcelku dobré ceny má AMD, Ryzen 5500. Aspoň s tým som videl teraz dosť často porovnávať. Vyjde i trochu lacnejšie, aj s doskou.

         Tak mi napadá, že aj 4600G sú akolo 100-110 Eur. 5600G pod 140.

         „AMD v tomto segmente už dlhší čas nemá nič, čo by procesorom Core i3-1x10xF priamo konkurovalo.“
         Skôr to vyzerá tak, že na dostatočný kancelársku stroj s možnnosťou zahrať si i hry, i keď s kompromisom, ale oproti intelu, s grafikou zadarmo, to Intel nemá čo ponúknuť proti AMD.
         To nespomínam tie 4jadrá pod 80 eur od AMD.

         Ja by som si vybral Intel len kvôli QSV, ale ak by mi na tom nezáležalo, šiel by som do 5600G.
         Čo som si pozrel vaše grafy, 5600 je lepšia ako 13100. 5600G je o niečo pomalšia, ale 2 jadrá naviac, relatívne silná grafika a celkom možno, i jednojadro výkon lepší.

         1. S tým Ryzenom 5 5500 máte pravdu, možno ho v tom zdelení trochu prehliadam (a čitateľ môže nadobudnúť dojem, že ten procesor neexistuje), pridávam zmienku o ňom aspoň do textu.

          Napriek tomu R5 5500 považujem za trochu iný procesor. Je z vyššej triedy, čo znamená hlavne vyšší MT výkon, ale jednovláknovo bude celkom určite slabší (to je už i R5 5600 s o 200 MHz rýchlejším SC boostom), v hrách asi nebude mať navrch a súčasne bude mať vždy vyššiu spotrebu. Priameho konkurenta očakávam do AM5, taký Ryzen 3 7100/7300X. Ale jasné do úvahy momentálne treba brať aj R5 5500, keď je za podobné peniaze ako Ci3-13100F.

       2. Zatím informace nejsou. Nejdřív by asi mohly vyjít v létě, protože to tak obvykle bývalo datum, kdy AMD vydávalo desktopové APU. Ale nevím, jestli nevyjdou až později, protože zatím ani nebyly vydané desktopové modely Ryzenů 6000 „Rembrandt“ (Zen 3 s RDNA 2 GPU). Mohlo by se stát, že v júli/auguste vyjdou tyhle jako Ryzen 6000G, a Ryzen 7000G „Phoenix“ s Zen 4 / RDNA 3 GPU třeba až příští rok.

        Ale tady fakt nevíme, bohužel žádné leaky a roadmapy pro desktopové APU neprosákly.

        1. Veľká vďaka za rýchlu reakciu. Len čo naskladnia zníženú verziu, kupujem RX 6400 (v obchode kde nakupujem, mám pocit že dosť rýchlo sa predávajú, bola na sklade, keď som o 2 dni dokončoval košík, už vypredaná, miesto 3 modelov presne nula dnes).
         Kvôli necelým 150 nebudem trpieť do leta, možno až budúci rok, čakal som že to bude skôr.
         Ešte raz vďaka vám obom!

         1. Určitě se vyhni single slot verzím, pokud chceš kartu intenzivněji využívat (na hry). Mám s tím poměrně bohaté zkušenosti a zpravidla se u těchto modelů za pár let odporoučejí paměti (jejich kontakty). Spousta lidí je nakupuje jako vstupní karty do počítačů ratolestem, a pak vzduchem létají zbytečné výčitky.

          1. Mal som už takú, ASUS, zlé pamäte do 3 mesiacov, nereklamoval som, avšak táto RX6400 je single i nízky profil https://www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-6400-4g-gddr6
           Spotreba max. 55W, 3 roky záruka a po pravde, pri tejto 15% ročnej inflácií, len za rok, čo si ju nekúpim a nechám si peniaze, prídem o 22 Eur, 15% zo 150.
           Teraz všetci platíme za potraviny toľko, že tých 150 Eur si ani nevšimnem. Aspoň budem menej vypisovať v diskusiách. V podstate, dosť sa mi zmenil pohľad na peniaze. Asi každému, kto prišiel pri dosť veľkých úsporách o 15%. Nezdá sa ani, že by EÚ sa snažila zmierňovať vojnu na Ukrajine, otázka je za koľko bude lektrika budúci rok (na Slovensku vláda na jej dotáciu minie cez 3,5 mld. Eur), nakoniec sa naseriem a kúpim herný komp za 1500 😀

           Aby som bol depresívny, prišiel mi výpis z investičného akciového fondu… pane jo, kde je tá vlna, ktorá určite v priebehu 10 rokov zhodnotí investíciu? Zatiaľ na tom zarába len správcovská spoločnosť. Týmto pozdravujem WIOF a OVB. Super, že každý jeden rok znehodnocujú moje, ale berú extra percentá za super kvalitnú správu portfólia. Len správcovská spoločnosť sa menila už 3 krát. Heh, z toho vidieť, že mnoho rokov som to vôbec nesledoval.

           Teraz vážne, ďakujem za dobré upozornenie, len v tomto prípade počítam tak s používaním cca 1 max. 2 roky. Kým nebude silné APU v notebookoch. Stačilo by mi Geforce Now, žiaľ nie všetky hry tam majú. Super zistenie, najprv som kúpil a až potom zisťoval, či sú na GFN. Keby boli, stačí integrovaná grafika. Funguje to aj na bežnom lacnom android boxe s gamepadom. Ďaľší dôvod kúpiť si procesor síce so slabou, ale integrovanou grafikou.

          2. Paměti s každou novou generací topí a žerou stále více. Je to individuální, hodně záleží, jak je pak taková karta používána. Zákon schválnosti se zpravidla postará, aby pájka definitivně erodovala pár měsíců po záruce. Silné APU je taková chiméra, ani jeden z výrobců tuhle cestu nebude prosazovat na úkor prodejů karet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *