LPDDR5T: RAM pro notebooky a mobily s rychlostí až 9600 MHz

Nejrychlejší paměti pro PC jsou zase ty mobilní

V posledních letech se v oboru operačních pamětí pro počítače objevil zvláštní paradox. Intuitivně byste čekali, že paměti typu LPDDR, které jsou zaměřené na energetickou efektivitu a velmi úsporný provoz a které se používají i v telefonech, budou pomalejší než paměti DDR používané desktopovými PC. Ovšem technologie LPDDR4 a LPDDR5 dosáhly vyšších rychlostí než ty desktopové, a teď už jsou dokonce blízko metě 10 GHz. Bez přetaktování.

Paměti mobilního typu – tedy například LPDDR5 a LPDR5X – se výrazně liší od standardních typů pamětí (jako DDR5). V některých věcech jsou omezenější – vyžadují například osazení čipů s DRAM blízko procesoru a nepřipadá u nich v úvahu, že by byly osazené na vyměnitelném modulu DIMM nebo SO-DIMM (i když teď by to prý mohla umožnit technologie CAMM). Díky těmto omezením mobilní paměti mají výrazně nižší spotřebu energie, ale ukazuje se, že to také může být cesta k vysokému výkonu.

Hynix nyní oznámil paměti, které to opravdu podtrhují. Označuje je LPDDR5T, přičemž ono T znamená turbo. Jde asi o evoluci standardu pamětí LPDDR5 a LPDDR5X, a nikoliv o odlišný standard, každopádně ale tyto paměti přinesou bezprecedentní výkon ve smyslu propustnosti. Dalo by se o nich už v podstatě uvažovat jako o alternativě pamětí typu GDDR – tak vysokou propustnost sice ještě nemají, ale vzhledem k diametrálním rozdílům ve spotřebě se tato paralela docela nabízí. Mobilním GPU by asi hodně pomohly.

Už LPDDR5X šla hodně vysoko s efektivní přenosovou rychlostí 8533 MHz (či 8533 Mb/s na 1 bit šířky). LPDDR5T od Hynixu posouvá rychlost ještě dál a přinese efektivní frekvenci až 9600 MHz. Přitom mají paměti pořád být úsporné, spotřeba má být „ultra nízká“. Fungovat mají s napětím 1,01 až 1,12 V, přičemž budou samozřejmě také stavět na úsporných tricích pamětí LPDDR5(X).

Paměti LPDDR5T mají existovat v BGA pouzdrech, která sama obsahují více čipů DRAM a mají kapacitu 16 GB (mohlo by asi jít o osm čipů DRAM s kapacitou 16 Gb). Šířka rozhraní tohoto vícečipového pouzdra je 64 bitů, samo tedy tvoří ekvivalent jednokanálových pamětí v desktopu. Jedno pouzdro této šířky by dosáhlo propustnosti 77 GB/s, stejné, na jakou s DDR5-4800 potřebujete dvoukanálové zapojení (128 bitů, u DDR5 jsou to již čtyři 32bitové kanály).

Vícečipová pouzdra s pamětí LPDDR5T (zdroj: Hynix)

Se šířkou pamětí 64 bitů by tyto paměti asi měly používat telefony, je to obvyklé například pro například Snapdragony od Qualcommu. Notebooky, kde mají procesory a typicky 128bitové paměti, by mohly získat dvojnásobnou propustnost, až 154 GB/s. I v tomto nasazení by z toho mohl velmi těžit výkon integrovaného GPU. Nějaké budoucí mobilní Ryzeny s takovou LPDDR5T-9600 by tedy mohly být ve hrách docela schopné. Teprve ale uvidíme, zda budou Intel a AMD rychlejší čipy LPDDR5T podporovat, nebo se spokojí jen se standardní LPDDR5X.

Tyto paměti jsou nyní ve stádiu vzorků a jejich sériová výroba začne v druhé polovině letošního roku. Někdy po této době by se tedy mohly začít objevovat v noteboocích a možná i mobilních telefonech, kde by mohly díky vyšší propustnosti pomoci výkonu integrovaných GPU ve hrách. K výrobě má být použitý proces „1a nm“, jenž je čtvrtou generací „10nm třídy“ (tím se myslí technologie někde mezi 10 a 19 nm).

Zdroj: Hynix

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Solidigm vydává SSD s 2,5× vyšší kapacitou, než má největší HDD

Brzo by se měly na trhu objevit první pevné (magnetické) disky s technologií HAMR, které se dostanou na kapacitu 32 TB, které už ale serverová SSD dosáhla, ale za vysokou cenu. Vypadá to však, že flashová úložiště zase magnetickým utečou, protože na trh směřuje první SSD s kapacitou 64 TB – či přesněji o něco méně kvůli rezervnímu prostoru. Co do kapacity tedy teď SSD budou kralovat, byť cena za jeden terabajt bude asi o dost horší. Celý článok „Solidigm vydává SSD s 2,5× vyšší kapacitou, než má největší HDD“ »

  •  
  •  
  •  

Druhý Samsung? SSD P44 Pro udělalo ze značky Solidigm elitu

SSD jsou citlivá komponenta: máte na ní data, takže spolehlivost je extrémně důležitá, proto se kupující často soustředí na prověřené známé značky. I na našem trhu se teď objevilo nové jméno Solidigm, které by tento požadavek nesplňovalo. Ale pod touto značkou se skrývá bývalá SSD a NAND divize Intelu. A vypadá to, že Solidigm teď má hodně silná SSD, možná i lepší než pod Intelem. Spojení s Hynixem bylo zdá se přínosné. Celý článok „Druhý Samsung? SSD P44 Pro udělalo ze značky Solidigm elitu“ »

  •  
  •  
  •  

Ex-divize SSD Intelu uvádí paměti PLC NAND, další krok po QLC

Pokud se v PC hardwaru pohybujete deset a více let, pamatujete si asi, jak se v SSD vystřídaly postupně různé typy NAND zvětšující počet bitů uložených v jedné buňce: od SLC přes MLC, TLC a nakonec před relativně méně dávnou dobou QLC se 4 bity na buňku. Tato paměť už byla poněkud problematičtější – výdrží, ale i výkonem. Teď se ale zdá, že tu definitivně budeme mít i PLC, tedy 5 bitů na buňku a ještě větší choulostivost. Celý článok „Ex-divize SSD Intelu uvádí paměti PLC NAND, další krok po QLC“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *