Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl

Detaily

Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný?

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa má rovnaký dizajn ako väčší súrodenec, teda siluetu monitora a hlavné parametre zobrazuje v bielej. Otvára sa však ako škatuľa od topánok, nie odstredu. Napriek tomu ide o jeden z tých jednoduchších spôsobov otvárania.

Balenie je rovnako bohaté ako pri väčšom modeli, obsahuje teda káble HDMI, DisplayPort aj USB-C (s redukciou na typ A na jednom konci) a samozrejme aj napájací kábel. Nechýba ani dokumentácia no tentokrát sa tu nenachádza výsledok kalibrácie monitora, čo však bude asi len problém testovaného balenia, ktoré už má za sebou niekoľko zastávok v iných redakciách.

Štvorcová základňa je takmer zhodná a opäť ponúkne otáčanie do strán, čo je taká unikátna vlastnosť monitorov Philips, ktorú inde veľmi nevídame.

Druhá časť stojanu s možnosťou nastavenia výšky je prakticky totožná a nevidím žiadne zmeny.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje.

V prípade potreby tiež môžete použiť úchyt VESA 100 × 100, napríklad ak by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená.

Pripojenie stojana k telu monitora je otázkou jedného „kliku“. Vďaka už spomínanému otváraniu škatule uprostred viete toto zrealizovať ešte pred tým, ako monitor vyberiete z balenia.

Čo nás zaujíma asi najviac je portová výbava a či ostala rovnako dobrá ako v prípade zahnutého súrodenca. Konektory zľava začínajú s HDMI a DisplayPort, dvojicou USB-C a RJ-45 ethernetom. Potiaľto sú porty zhodné. Nasleduje ale ďalší DisplayPort, ktorý zahnutá 34B1U5600 nemala. Posledná je dvojica 5 Gb USB na pripojenie príslušenstva.

Druhý konektor DisplayPort slúži na video výstup a teda možnosť pripojenia druhého monitora. Na túto funkciu sa pozrieme v ďalšej kapitole. Prvý port USB-C zváda až 100 W nabíjanie ako aj video vstup a prenos dát. Druhý potom slúži na prenos dát. Na druhej strane spodnej časti sa nachádza ešte napájací konektor integrovaného zdroja a tlačidlo napájania.

S portami sme ešte neskončili a podobne ako 34B1U5600, aj 27 palcová verzia má na boku ďalšie USB-C s 15 W nabíjaním. Poto sú k dispozícii ešte dva konektory USB typu A, pričom jeden ponúka rýchle nabíjanie a taktiež 3,5 mm audio jack. Podobne ako väčšia verzia aj testovaný kús sa vyznačuje ultimátnou konektivitou, ktorej naozaj nič nechýba. Opäť tak chválim aj poslanie zastaraného konektoru USB typu B na smetisko dejín.

Monitor ponúka tiež dvojicu 5 W reproduktorov, ktoré využijete pri prehrávaní videí či videohovoroch, pre ktoré je tento monitor stavaný.

Dizajnová stránka monitora je veľmi jednoduchá a decentná. Tenké rámiky z troch strán dopĺňa hrubšia brada v sivom, akoby v dizajne brúseného hliníka. Nechýba ani typický senzor svetla a prítomnosti, ktorý zmení jas či vypne displej podľa okolitého svetla alebo podľa toho či monitor práve používate alebo nie. To je užitočná funkcia do kancelárie, kde od monitora odchádzate kvôli poradám či obedu. Monitor tak nemusíte ručne vypínať a zapínať.

Čo tiež chválim je umiestnenie ovládacích tlačidiel na prednú stranu brady. Philips ich totiž zvykne dávať zospodu či zo zadnej strany a vtedy sa stáva že nechtiac stlačíte nesprávne tlačidlo. Preto je oveľa lepšie, keď sú vpredu.

Novinka je taktiež doslova akrobat, nakoľko ponúka všetky možnosti polohovania. Na výšku je to v rozsahu 150 mm.

Okrem toho ponúka naklonenie v rozsahu -5 až +30 stupňov, čo je viac než je bežné.

Ako sme si už v pri rozbalení všimli, štvorcová základňa ponúka otáčanie do strán a to o 180 stupňov v každom smere. Prakticky tak viete otočiť monitor okolo svojej osi v plnom rozsahu ako je vidieť na obrázku hore. Nejde to však jedným ťahom, nakoľko pri otočení o polkruh narazíte na koniec a musíte sa vrátiť.

Na rozdiel od väčšieho súrodenca nechýba ani pivot a ten je možný do oboch strán, čo tiež nebýva štandardom. 27B1U5601 teda naozaj ponúka všetky možnosti otáčania a polohovania, aké si môžete priať.

Jednou z hlavných vecí monitora je 5 Mpx kamera s podporu Windows Hello, ktorú použijete na rýchle prihlasovanie aj videohovory. Pri tých poteší tiež funkcia filtrovania okolitého ruchu, ktorú ponúkajú vstavané mikrofóny.

Backlight bleed 27B1U5601 je naozaj minimálny a vidieť ho len mierne po okrajoch. Ide rozhodne o jeden z tých lepších výsledkov, aké si pri podsvietených paneloch môžete želať.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Philips 34B1U5600: Zakrivená „34“ ovešaná portami USB-C

Zahnutý 34-palcový monitor s dokom USB-C, prepínačom KVM, možnosťou zobrazenia dvoch zdrojov súčasne a s kamerou Windows Hello. Ak vám toto znie povedome, pravdepodobne si spomeniete na Philips 346P1CRH, ktorý sme testovali minulý rok. Takmer rovnaké parametre však má aj novinka 34B1U5600 z biznisovej série a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne oproti súrodencovi z radu Brilliance. Celý článok „Philips 34B1U5600: Zakrivená „34“ ovešaná portami USB-C“ »

 •  
 •  
 •  

Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)

Možnosť používať viacero zariadení na jednom monitore bola kedysi výnimočná, no teraz ju nájdete čím ďalej viac monitorov. Je to aj prípad cenovo dostupné monitora iiyama s komplikovaným označením XCB3494WQSN. Ten má okrme prepínača KVM obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (s podporou FreeSync) na zakrivenom paneli s matricou VA. Vo výbave je aj port USB-C, ktorý umožňuje rýchlejšie nabíjanie, a aj ethernetový port. Celý článok „Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)“ »

 •  
 •  
 •  

Philips 65PUS8807 The One: Rýchly 4K televízor so 65″ za tisícku

Portfólio testov na HWC je relatívne špecifické a tým pádom aj mierne obmedzené, čo sa počtu a typov harvéru týka. Raz za čas sa ale pozrieme aj do neznámych vôd, aby sme si rozšírili obzory a priniesli vám pohľad aj na produkty, ktoré by ste možno u nás nehľadali. K testom monitorov preto odteraz pribudnú aj televízory, ktoré v poslednej dobe začali ponúkať rôzne herné funkcie. Prvým bude The One od Philips. Celý článok „Philips 65PUS8807 The One: Rýchly 4K televízor so 65″ za tisícku“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (9) Pridať komentár

 1. lol. To uz kto by kupoval 27ku so 75Hz a 8bit za 440€? Nadpis mal byt Predrazeny monitor… Fakt vazne, to ani sranda uz nieje

  1. Na hry asi nikto, pre ne budú atraktívnejšie možnosti. Ale to sú zase monitory bez pridanej hodnoty (kamera, prepínač KVM, veľké množstvo konektorov, … režimy PiP a PbP sú bežné už aj u herných monitorov?), ktorú tento monitor má práve do kancelárskeho prostredia.

   1. Presne tak, na hranie či grafickú prácu nie je úplne stavaný, no ponúka funkcie, ktoré v pracovnom prostredí dávajú zmysel. Určite nie pre každého ale svoje publikum si to nájde. Možno uvediem príklad z môjho použitia, kupoval som monitory s dvojicou Thunderbolt konektorov, akých je naozaj málo a rozhodne sa za to pripláca oproti bežným kúskom. Pre väčšinu ľudí zbytočnosť, ale ja vďaka tomu viem pripojiť štyri 4K displeje len pomocou dvoch káblov, čím šetrím porty na Macu a jednoduchšie upracem všetky káble. Je to pre niekoho zbytočný luxus? Rozhodne, ale pre mňa to dáva zmysel…

   2. vobec nejde o to, ci je ten monitor dobry/zly ale o to, ze „cenovo dostupny“ 27″ monitor je 27″ AOC Q27B3MA za 180€

    1. Jasné, ale AOC Q27B3MA je úplne „oholený“ monitor bez tých extra vecí, ktoré si musí záujemca o ne dopĺniť zvlášť. Koľko tak výjde kompletná súprava, keď k tomu lacnému AOC dokúpite webkameru, rozbočovač USB a… niekomu ešte bude furt chýbať ten prepínač KVM, panel IPS, režimy PiP/PnP či lepšie reproduktory?

     Súhlasím, že Philips 27B1U5601 nie je taký lacný ako AOC Q27B3MA (preto je v nadpise „cenovo dostupný“), ale pre tí, čo využijú väčšinu jeho funkcií (a ocenia aj správu napájania/jasu cez Power/Light snímač) si snáď na cenu sťažovať nebudú. Ak používatelovi stačí 27″ uhlopriečka, rozlíšenie QHD a na ostatnom nezáleží, tak Váš tip bude rozumnejšia voľba.

  1. Dobrá otázka. USB-C tam bol asi hlavne kvôli VR headsetom, ktoré možno Nvidia vyhodnotila ako niečo, čo nemá ktovieakú budúcnosť a tým pádom sa ten konektor stáva nedôležitý? Skusím zistiť… uvidíme, čo na to napíše Nvidia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *