První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Zen 4 a Zen 4c jako P-Core a E-Core v levném APU

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko.

Když píšeme potvrzený, neznamená to ještě, že by AMD už Phoenix 2 oficiálně oznámilo. Ale v databázi MilkyWay@Home se objevil záznam o použití procesoru, který je podle všeho tímto APU a vykazuje skutečně hybridní kombinaci jader.

Jde zatím o ES vzorek procesoru používaný při vývoji a testování, který nese označení AMD Eng Sample 00-000000931-21_N [Family 25 Model 120 Stepping 0] a běžel se systémem Windows 11. Tento vzorek má podle detekce šest jader a 12 vláken. Liší se ale od APU Phoenix (Ryzen 7040HS) tím, že tato jádra nejsou v jednom bloku CCX. Zřejmě jsou rozdělena mezi dva bloky se dvěma a čtyřmi jádry.

Podle InstLatX64, který na Twitteru různé dumpy informací o jádrech a instrukčních sadách sleduje, je toto právě čip Phoenix 2. Toto značení nejspíš indikuje sesterský čip pro levnější procesory, například Athlony generace 200 a 300 architektury Zen byly založené na čipu „Raven 2“ oproti Ryzenům 2000 s čipem Raven Ridge.

Skladba jader by měla zřejmě být taková, že dvě velká jádra budou klasický Zen 4 a tím by měla mít slušný jednovláknový výkon (ale poběží asi na frekvencích pod 5,0 GHz, vzhledem k cenovým relacím). Tato jádra mají každé svou vlastní 1MB L2 cache a nachází se v bloku CCX se společnou 4MB L3 cache (ta je tedy výrazně zmenšená proti 16MB L3 cache výkonnějších APU).

Zbylá čtyři jádra jsou v druhém bloku CCX, který má oddělený vlastní 4MB blok L3 cache a zřejmě by měla mít architekturu Zen 4c. Ta je derivát Zenu 4 a nebude tedy tolik vzdálená od velkých jader, jako je to mezi P-Core a E-Core u Intelu. Tato jádra mají stále SMT (dvě vlákna) a také jim zřejmě zůstala privátní 1MB L2 cache. Asi by dokonce mohla být zachována podpora instrukcí AVX-512.

Tato jádra ale budou podle doteď známých informací navržena s větší hustotou tranzistorů a snad i vyšší energetickou efektivitou, aby zabírala menší plochu, nicméně kvůli tomu budou dosahovat nižších frekvencí než standardní Zen 4. To by nemuselo vadit, pokud by k jejich zapojení docházelo během mnohovláknových zátěží, kdy se frekvence boostu tak jako tak snižuje. Tato jádra Zen 4c AMD oznámilo nejdřív jako řešení pro cloudové servery (v podstatě konkurenci architektur ARM Neoverse), jejich použití v levných procesorech pro notebooky a PC je tak možná jejich sekundárním uplatněním.

Je ale možné, že jádra budou mít i nějaké radikálnější řezy, jako třeba snížení počtu jednotek FPU a SIMD po vzoru toho, jak jsou osekaná jádra Zen 2 LiteAPU Mendocino a konzolích PlayStation 4 a Xbox Series X/S. Tím by se už výrazněji měnila jejich výkonnostní charakteristika třeba v multimediálních aplikacích proti „velké verzi“.

Grafika RDNA 3, bude desktopová verze?

Již dříve se objevily informace (které ale jsou méně jisté), že by tyto procesory mohly mít integrovanou grafiku architektury RDNA 3 (jako výkonnější Phoenix), ale jen s 256 shadery (2 WGP / 4 CU) a byly by také vyráběné na 4nm procesu TSMC. Paměťový řadič by prý měl umět jak LPDDR5, tak i standardní DDR5, takže by teoreticky měla být možná i desktopová verze těchto procesorů pro platformu AM5. Ale tam asi bude záležet i na tom, kolik mají čipy konektivity PCI Express. Pokud je osekaná jen na pár linek pro připojení SSD a Wi-Fi v noteboocích, pak desktopová verze asi nepřijde.

Socket AM5 pro procesory AMD Ryzen (foto: Ľubomír Samák)

Platforma AM5 totiž vyžaduje až nějakých 20–28 linek. Výkonné Ryzeny 7000 dávají ×16 pro GPU a ×4/×4 pro SSD plus třetí rozhraní ×4 pro čipset. Desktopový velký Phoenix patrně ušetří osm linek použitím jen ×8 pro GPU. big.LITTLE Phoenix 2 by ještě teoreticky mohl skrouhnout konektivitu pro GPU na ×4, eliminovat jedno rozhraní pro SSD a teoreticky by se ještě dala osekat konektivita do čipsetu na ×2. Pak by stačilo už jen 10 linek, ale je otázka, zda se do něčeho takového bude AMD chtít. Možná, že pro něj bude levnější vyrábět pro lowendový desktop dál 6nm APU Rembrandt.

Podle databáze MilkyWay@Home byl procesor zapojený do výpočtů od začátku března. Vzorky jsou asi již dostupné nějakou chvíli v laboratoři. Toto by měla znamenat, že by procesory mohly být vydány za méně než jeden rok. Je asi možné třeba i vydání letos na podzim. Tehdy AMD uvedlo onu řadu Ryzen 7020 založenou na APU Mendocino s jádry „Zen 2 Lite“. Phoenix 2 by možná už mohl být zapasovaný do generace Ryzen 8000 (či snad 8040 podle použití jader Zen 4?), ale asi by také mohl být zahrnutý již dříve do linie procesorů Ryzen 7040U vedle výkonnějších Phoenixů s osmi standardními jádry Zen 4 a silnějším iGPU.

Zdroje: InstLatX64, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4090D má vyšší takty než RTX 4090, ale míň SM

Minulý týden přišly zprávy, že Nvidia zareaguje na to, že se její highendová, ale stále spotřebitelská/hráčská grafika GeForce RTX 4090 dostala na seznam GPU, která USA nedovoluje vyvážet do Číny. Má začít vyrábět GeForce RTX 4090D (D jako Dragon, údajně), která by se vešla do kritérií, které sankce stanovují. A tato grafika by se měla dostat na trh už poměrně rychle, byť to už nestihne do Vánoc (do Čínského nového roku ale ano). Celý článok „GeForce RTX 4090D má vyšší takty než RTX 4090, ale míň SM“ »

 •  
 •  
 •  

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika

Skříně pro herní počítače dnes i u Mini-ITX modelů nabraly tolik sádla, že se do nich vejdou hodně velké grafiky a výkonnější grafické karty v jednoslotovém provedení se dnes prakticky nedělají. Pokud byste ale takovou z nějakého důvodu chtěli (třeba tomu, aby vám v pracovní stanici zbytečně neblokovala slot, který potřebujete), objevila se teď na trhu zajímavá možnost. Firma Galax vyrobila tenkou jednoslotovou GeForce RTX 4060 Ti. Celý článok „Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika“ »

 •  
 •  
 •  

Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4

Vypadá to, že po novém roce by mohlo AMD vypustit na trh docela dost nových procesorů pro desktopové počítače. Minulý týden prosákly údajné specifikace Ryzenů 8000G, což bude desktopová verze 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4. Současně se s tím objevily zprávy o dalších chystaných procesorech pro starou platformu AM4, pro kterou se opět asi objeví nové modely, snad také s integrovanou grafikou. Celý článok „Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *