První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Zen 4 a Zen 4c jako P-Core a E-Core v levném APU

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko.

Když píšeme potvrzený, neznamená to ještě, že by AMD už Phoenix 2 oficiálně oznámilo. Ale v databázi MilkyWay@Home se objevil záznam o použití procesoru, který je podle všeho tímto APU a vykazuje skutečně hybridní kombinaci jader.

Jde zatím o ES vzorek procesoru používaný při vývoji a testování, který nese označení AMD Eng Sample 00-000000931-21_N [Family 25 Model 120 Stepping 0] a běžel se systémem Windows 11. Tento vzorek má podle detekce šest jader a 12 vláken. Liší se ale od APU Phoenix (Ryzen 7040HS) tím, že tato jádra nejsou v jednom bloku CCX. Zřejmě jsou rozdělena mezi dva bloky se dvěma a čtyřmi jádry.

Podle InstLatX64, který na Twitteru různé dumpy informací o jádrech a instrukčních sadách sleduje, je toto právě čip Phoenix 2. Toto značení nejspíš indikuje sesterský čip pro levnější procesory, například Athlony generace 200 a 300 architektury Zen byly založené na čipu „Raven 2“ oproti Ryzenům 2000 s čipem Raven Ridge.

Skladba jader by měla zřejmě být taková, že dvě velká jádra budou klasický Zen 4 a tím by měla mít slušný jednovláknový výkon (ale poběží asi na frekvencích pod 5,0 GHz, vzhledem k cenovým relacím). Tato jádra mají každé svou vlastní 1MB L2 cache a nachází se v bloku CCX se společnou 4MB L3 cache (ta je tedy výrazně zmenšená proti 16MB L3 cache výkonnějších APU).

Zbylá čtyři jádra jsou v druhém bloku CCX, který má oddělený vlastní 4MB blok L3 cache a zřejmě by měla mít architekturu Zen 4c. Ta je derivát Zenu 4 a nebude tedy tolik vzdálená od velkých jader, jako je to mezi P-Core a E-Core u Intelu. Tato jádra mají stále SMT (dvě vlákna) a také jim zřejmě zůstala privátní 1MB L2 cache. Asi by dokonce mohla být zachována podpora instrukcí AVX-512.

Tato jádra ale budou podle doteď známých informací navržena s větší hustotou tranzistorů a snad i vyšší energetickou efektivitou, aby zabírala menší plochu, nicméně kvůli tomu budou dosahovat nižších frekvencí než standardní Zen 4. To by nemuselo vadit, pokud by k jejich zapojení docházelo během mnohovláknových zátěží, kdy se frekvence boostu tak jako tak snižuje. Tato jádra Zen 4c AMD oznámilo nejdřív jako řešení pro cloudové servery (v podstatě konkurenci architektur ARM Neoverse), jejich použití v levných procesorech pro notebooky a PC je tak možná jejich sekundárním uplatněním.

Je ale možné, že jádra budou mít i nějaké radikálnější řezy, jako třeba snížení počtu jednotek FPU a SIMD po vzoru toho, jak jsou osekaná jádra Zen 2 LiteAPU Mendocino a konzolích PlayStation 4 a Xbox Series X/S. Tím by se už výrazněji měnila jejich výkonnostní charakteristika třeba v multimediálních aplikacích proti „velké verzi“.

Grafika RDNA 3, bude desktopová verze?

Již dříve se objevily informace (které ale jsou méně jisté), že by tyto procesory mohly mít integrovanou grafiku architektury RDNA 3 (jako výkonnější Phoenix), ale jen s 256 shadery (2 WGP / 4 CU) a byly by také vyráběné na 4nm procesu TSMC. Paměťový řadič by prý měl umět jak LPDDR5, tak i standardní DDR5, takže by teoreticky měla být možná i desktopová verze těchto procesorů pro platformu AM5. Ale tam asi bude záležet i na tom, kolik mají čipy konektivity PCI Express. Pokud je osekaná jen na pár linek pro připojení SSD a Wi-Fi v noteboocích, pak desktopová verze asi nepřijde.

Socket AM5 pro procesory AMD Ryzen (foto: Ľubomír Samák)

Platforma AM5 totiž vyžaduje až nějakých 20–28 linek. Výkonné Ryzeny 7000 dávají ×16 pro GPU a ×4/×4 pro SSD plus třetí rozhraní ×4 pro čipset. Desktopový velký Phoenix patrně ušetří osm linek použitím jen ×8 pro GPU. big.LITTLE Phoenix 2 by ještě teoreticky mohl skrouhnout konektivitu pro GPU na ×4, eliminovat jedno rozhraní pro SSD a teoreticky by se ještě dala osekat konektivita do čipsetu na ×2. Pak by stačilo už jen 10 linek, ale je otázka, zda se do něčeho takového bude AMD chtít. Možná, že pro něj bude levnější vyrábět pro lowendový desktop dál 6nm APU Rembrandt.

Podle databáze MilkyWay@Home byl procesor zapojený do výpočtů od začátku března. Vzorky jsou asi již dostupné nějakou chvíli v laboratoři. Toto by měla znamenat, že by procesory mohly být vydány za méně než jeden rok. Je asi možné třeba i vydání letos na podzim. Tehdy AMD uvedlo onu řadu Ryzen 7020 založenou na APU Mendocino s jádry „Zen 2 Lite“. Phoenix 2 by možná už mohl být zapasovaný do generace Ryzen 8000 (či snad 8040 podle použití jader Zen 4?), ale asi by také mohl být zahrnutý již dříve do linie procesorů Ryzen 7040U vedle výkonnějších Phoenixů s osmi standardními jádry Zen 4 a silnějším iGPU.

Zdroje: InstLatX64, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

  •  
  •  
  •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

  •  
  •  
  •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *