Pozor v bazaru: Z Číny se prodávají padělky Samsung SSD 980 Pro

Falšují se grafiky, procesory a teď už i SSD

Když nakupujete na aukčních serverech nebo čínských elektronických „tržnicích“, stejně jako u jiných artiklů vám hrozí falzifikáty hardwaru. Vyskytovaly a vyskytují se padělky grafických karet (v nichž se skrývala stará až bezcenná GPU), ale také procesorů. A teď tu máme podle všeho padělky NVMe SSD. Také se objevily v Číně a jsou poměrně sofistikované, ale nedostanete s nimi ty vlastnosti a výkon, které jste chtěli.

Falešné disky prodávané čínskými obchodníky nejsou úplně novinka – jednu dobu byl známý případ zákeřných externích HDD, v nichž byla uvnitř jen malá flashová klíčenka, která lhala o své kapacitě a data, na která už nestačila, prostě zahazovala. V tomto případě fixlování snad není až tak extrémní. Padělky, které se objevily nyní, se tváří jako NVMe moduly Samsung SSD 980 Pro, což jsou docela výkonná úložiště. Místo nich dostanete ale pořád NVMe SSD, jen slabší.

Podle svědectví čínského uživatele na Tieba Baidu se falešné SSD hodně snaží vypadat jako Samsung SSD 980 Pro – je opatřené originální nebo originálně vypadající nálepkou a v systému se hlásí jako Samsung SSD 980 Pro, dokonce zřejmě i v softwaru Samsung Magician (i když třeba pokus o aktualizaci firmwaru tímto nástrojem by určitě selhal).

Nejde o vyloženou atrapu, ale po sejmutí nálepky je ale vidět, že jde o odlišný modul. Samsung, jak známo, používá vlastní řadiče a NAND. Ale v tomto případě má SSD 128vrstvé čipy 3D NAND typu TLC od čínského výrobce YMTC a řadič je Maxio MAP1620A vyráběný na 12nm procesu. Jde tedy o komponenty o něco nižší kategorie, ale trošku s podivem je, že padělatel použil řadič také používající PCI Express 4.0 ×4, byť jde o DRAMless řadič používající 32MB HMB, zatímco v Samsungu SSD 980 Pro je samozřejmě mezipaměť DRAM.

Výkon je slabší, než co byste dostali z highenového Samsungu – v CrystalDiskMarku bylo naměřeno asi 4800 MB/s při čtení a 4500 MB/s, v jiných testech o něco méně (3900–4200 MB/s), kdežto Samsung SSD 980 Pro má dosahovat až 7 GB/s. Rozhodně také budou výrazně horší IOPS a výkon pod velkou zátěží, čemuž se u levnějšího DRAMless řešení nedá úplně vyhnout.

Pořád na výkonu uživatel není ošizen tak moc, jak by se dalo čekat (alespoň nejde o nějaké vyloženě lowendové nebo staré PCIe 3.0 SSD) a navíc prodejce chtěl mnohem nižší cenu, než typicky Samsung SSD 980 Pro stojí. Je ale samozřejmě otázka, jak spolehlivé toto SSD bude při standardním používání, když se tváří jako cizí modul. Na nějakou záruku či podporu a aktualizace asi můžete zapomenout (jediná cesta by asi byla zjistit, z jakého legitimního čínského SSD byl tento výtvor vyroben, a přeflashovat firmware).

Také je pravděpodobné, že ona relativně malá mizernost onoho podstrčeného SSD v tomto případě je spíš výjimka. A budou se spíš objevovat i padělky mnohem horší užitné hodnoty, kde už budou výrobci bezskrupulóznější a možná se opět najdou takové, kde bude malý levný modul uvádět falešnou kapacitu, takže na nich budete přicházet o data.

Dávejte si tedy hodně velký pozor, kdyby vás napadlo kupovat SSD na Aliexpressu, Taobao, ale asi i na eBayi nebo potenciálně Aukru, protože pokud se pančování SSD více rozšíří, mohou se z primárních zdrojů takové moduly šířit dál do světa tím, jak se je buď oběti podvodu, nebo ziskuchtivci budou snažit dávat dál do oběhu. Zřejmě je na čase začít si pro jistotu při koupi alespoň ověřovat, jestli na fotografii nejsou patrné nějaké rozdíly proti tomu, jak vypadá originální kus hardwaru (někdy ovšem odlišnosti mohou být i legitimní, pokud výrobce udělá nějakou revizi nebo používá propagační vizualizace místo fotek reálného produktu).

Tip: Pozor na falešné CPU Intel! „Bazarové“ kusy mohou být atrapy

Pokud těmito kanály budete nakupovat a někdo vás takto ošidí, asi může být těžké dovolat se nějaké náhrady nebo vrácení peněz. Takže buďte obezřetní a zvažte, zda místo riskování z druhé ruky není lepší koupit nové SSD levnější kategorie, ale z renomovaného obchodu se zárukou.

Zdroje: Tom’s Hardware, Harukaze5719, Tieba Baidu

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V Číně se objevil Radeon RX 6300. Moderní náhrada za GT 1030?

Za poslední dekádu výrazně ubylo vyloženě levných základních samostatných grafických karet. Tím, jak se integrovaná GPU zlepšují, je pro ně čím dál méně místa a výrobcům se už asi moc nevyplatí pro tuto oblast vyvíjet nové čipy. Nvidia už skoro šest let prodává GeForce GT 1030 s 16nm čipem architektury Pascal a až teď by, zdá se, mohla přijít modernější náhrada: Radeon RX 6300 s 6nm GPU v podstatě aktuální architektury. Celý článok „V Číně se objevil Radeon RX 6300. Moderní náhrada za GT 1030?“ »

 •  
 •  
 •  

Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650

V Číně se, zdá se, spustila úplná bublina startupů a jiných firem usilujících o výrobu domácího lokálního GPU nezávislého na „Západu“. Už jsme zde psali o několika různých firmách a pořád to ještě není všechno: teď se vynořil už minimálně pátý vyzyvatel. Firma pojmenovaná Zhihui Microelectronics dokonce už odhalila svůj čip, který slibuje výkon na úrovni GeForce GTX 1650. Otázka samozřejmě je, jak to pak dopadne v praxi. Celý článok „Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  

MTT S80: první PCIe 5.0 GPU je z Číny. Výkon blízký RTX 3060 Ti?

V poslední době se úplně roztrhl pytel s čínskými samostatnými GPU. Ještě nedávno to byly kuriozity z kategorie „čert ví, co se s tím projektem nakonec stane“. Ale čínské společnosti teď skutečně začaly uvádět na trh lokální náhrady karet Radeon a Nvidia (shodou okolností ve stejném momentu jako Intel). Firma Moore Threads má dokonce už druhou, a její nový model MTT S80 je zatím určitě nejzajímavější a výkonem nejslibnější. Celý článok „MTT S80: první PCIe 5.0 GPU je z Číny. Výkon blízký RTX 3060 Ti?“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. možno ten tzv. falzifikát je len nová revízia s reálnou životnosťou ďaleko za životnosťou originálu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *