Microsoft chystá vlastní čipy pro AI konkurující GPU Nvidie

Project Athena: AI hardware pro OpenAI

Vývoj umělé inteligence vstoupil v posledních měsících zprávami o ChatGPT a OpenAI a podobných projektech do obecného povědomí. Tyto pokročilé neuronové sítě a AI modely mají velké hardwarové nároky, z čehož těží Nvidia, jejíž GPU jsou pro trénování a provoz těchto neuronových sítí používány. Ale tento zájem jí také může přinést nové konkurenty. Mezi nimi je prý i Microsoft, který pro AI chystá vlastní čipy.

Tuto zprávu přinesl web The Information, který se odvolává na svědectví dvou osob, které jsou s projektem Microsoftu údajně obeznámené. Softwarový gigant podle nich chystá vlastní hardware uzpůsobený pro běh umělých inteligencí typu Large Language Model, tedy těch, které jsou schopné generovat nebo „interpretovat“ texty simulující lidského mluvčího.

Motivace Microsoftu je získat hardware, který by extrémně náročné a velké modely zvládal lépe než to, co se dá na trhu koupit volně (tedy GPU Nvidie, ale také konkurenční specializované akcelerátory, se kterými přišlo již docela velké množství různých firem). Současně Microsoft také asi chce dosáhnout úspor tím, že nebude Nvidii platit její marži. I různí konkurenti Microsoftu jako Facebook nebo Google (jehož TPU jsou známé) mají podobné programy, takže se u Microsoftu nejedná o zrovna překvapivou věc.

Nejde ale o reakci na aktuální dění, i když to možná vedlo k posílení a zrychlení vývoje. Microsoft údajně čipy pro AI tajně připravuje už od roku 2019 a nyní už je projekt, který má interní označení „Athena“, v relativně pokročilém stadiu. Podle The Information má již společnost zřejmě funkční vzorky, protože někteří zaměstnanci Microsoftu a OpenAI k nim dostali přístup za účelem jejich testování. Možná již příští rok by pak čipy Athena prý mohly být zpřístupněny většímu okruhu uživatelů v rámi Microsoftu a OpenAI, což by mohlo znamenat, že se do té doby rozběhne nějaká zkušební výroba.

Tato první generace má být údajně vyráběná na 5nm procesu TSMC, jsou tu tedy předpoklady pro špičkovou úroveň výkonu (pokud bude i samotná architektura kvalitní). I tak ale asi první generace čipů Athena může sloužit hlavně jako test a získávání zkušeností pro další generace, které jsou v plánu (firma nepracuje jen na jedné, ale na celé roadmapě postupně vylepšovaných akcelerátorů). Ty by se teoreticky pak mohly dostat třeba i do cloudu Azure, a být tak k dispozici externím zákazníkům. Ale to, jak Microsoft svůj AI hardware bude komerčně využívat, zatím jenom můžeme hádat.

Cloud TPU, AI akcelerátor Google nabízený jako služba (zdroj: Google)

Zpráva nezmiňuje přímo, zda tyto čipy budou určené pro trénování neuronových sítí, nebo pro inferenci, tedy naopak pro jejich používání třeba ve vyhledávači Bing a dalších službách. Je možné, že v první fázi se Microsoft bude soustředit jen na inferenci. Information zmiňuje, že čipy Athena asi v Microsoftu nenahradí GPU od Nvidie kompletně a firma je bude používat dál. Ale Microsoft může v případě úspěchu asi pokračovat i akcelerátory pro samotné trénování.

Vlastní čipy nejsou pro Microsoft úplně nová oblast zájmu. Firma se údajně zajímala i o vývoj procesorů ARM pro mobilní zařízení (Surface) a také pro servery. Nějaké hmatatelné výsledky srovnatelné s dobře známými procesory Graviton od Amazonu z toho ale zatím veřejně nevzešly.

Zdroje: The Information, The Verge, Tom’s Hardware


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ampere má 192jádrový ARM procesor, už i s vlastní architekturou

V posledních letech se mnoho firem pokoušelo o ARM procesory pro servery, aby to řada zase vzdala. Vedle specifického případu Amazonu se nakonec stala nejúspěšnější firma Ampere (vzniklá z někdejšího AppliedMicro s jednou z nejdelších tradic). A tato společnost teď uvádí svůj zbrusu nový procesor s rekordním počtem 192 jader. Tato jádra jsou přitom jeho vlastní architekturou, nikoliv již licenčními jádry ARM Neoverse, takže jde o zajímavé CPU. Celý článok „Ampere má 192jádrový ARM procesor, už i s vlastní architekturou“ »

 •  
 •  
 •  

Podle ovladačů AMD chystá grafiky Radeon RX 7950 XT a XTX

Poslední dny začaly prosakovat informace o tom, že by AMD na konci měsíce května mělo vydat první mainstreamový model grafických karet s architekturou RDNA 3, údajně Radeon RX 7600 XT. Firma teď ale v ovladačích pro Linux, jejichž kód je otevřený, zřejmě prozradilo, že má v plánu vydat mnohem více karet. Vypadá to, že Navi 33 bude i v modelu 7700, ale současně se také chystá výkonnější refresh v highendu – Radeony RX 7950. Celý článok „Podle ovladačů AMD chystá grafiky Radeon RX 7950 XT a XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšly AMD Radeony Pro W7800 a W7900 s architekturou RDNA 3

Od vydání Radeonu RX 7900 XT a RX 7900 XTX v prosinci ještě nevyšly žádné další desktopové grafiky s architekturou RDNA 3 a pořád čekáme na levnější modely. Teď AMD toto mlčení přerušilo dvojicí modelů, které ale nejsou určené pro herní počítače, ale pro profesionální segment. Jeden z modelů ale má zatím nepoužitou konfiguraci, takže by mohl věštit i nějaký budoucí herní model, možná Radeon RX 7900. Celý článok „Vyšly AMD Radeony Pro W7800 a W7900 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *