Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s

Micron v generaci PCIe 5.0 ×4 nebude s vydáním highendových modulů pozadu

Chvíli to trvalo, ale už se dají pořídit SSD s rozhraním PCIe Express 5.0 ×4. Většina z první vlny modulů dosáhla rychlosti čtení a zápisu „jen“ okolo 10 000 MB/s, ale nyní přichází SSD, které rychlost sekvenčního čtení vytáhlo na 12 400 MB/s. Je to díky použití 232vrstvé 3D NAND a možná také přispívá to, že je přímo od jejího výrobce Micronu. Jeho Crucial T700 by teď měl být nejrychlejším SSD (nebo aspoň jedním z nejrychlejších).

Crucial (což je značka Micronu používaná pro samostatně prodávané „retailové“ komponenty) uvádí na trh svůj první PCIe 5.0 NVMe modul. Dříve s PCIe 4.0 byla firma dost pomalá, ale nástup generace PCIe 5.0 si podle všeho nechtěla nechat ujít. Možná proto je v tomto SSD použitý řadič od firmy Phison místo nějakého vlastního návrhu Micronu. SSD je tedy založeno na Phisonu E26 jako ostatní nyní přicházející PCIe 5.0 SSD.

Spolu s ním jsou osazené čipy 3D NAND se zápisem TLC používající technologii s 232 vrstvami, jeden čip má kapacitu 1 Tb (128 GB). Moduly Crucial T700 budou nabízené v kapacitě 1 TB, 2 TB a 4 TB, což znamená použití 8, 16 nebo 32 čipů. Model s kapacitou 1 TB má ale nižší výkon, což je obvyklé – řadiče SSD nejlépe fungují s dvěma nebo čtyřmi čipy na kanál (je to podobné tomu, když dual-rank paměti mají lepší výkon než single-rank). Moduly mají mezipaměť DRAM typu DDR4.

Crucial T700 (Zdroj: Crucial)

Crucial uvádí pro 2TB a 4TB modely výkon sekvenčního čtení až 12 400 MB/s a výkon sekvenčního zápisu 11 800 MB/s, v náhodném přístupu má být dosahováno až 1 500 000 IOPS jak ve čtení, tak v zápisu. Nejmenší 1TB moduly mají hodnoty 1 350 000 a 1 400 000 IOPS a musí se spokojit s maximální rychlostí sekvenčního čtení 11 700 MB/s a sekvenčního zápisu 9500 MB/s.

 

Už stihly vyjít první testy, které výkon chválí, například na ComputerBaseTom’s Hardware. Ale jak obvykle u těchto extrémních SSD platí, největší dopad mají tehdy, když se měří ona sekvenční přenosová rychlost, zatímco v reálných aplikacích není tak snadné ji opravdu vytěžit, a tak bývají přínosy proti „pomalejším“ NVMe SSD omezené.

SSD má z výroby hodně vysoký (výška SSD je s bm 21 mm) pasivní chladič, který ale není opatřený ventilátorem – na rozdíl od SSD založených na referenčním designu Phisonu. Alternativně ale bude dostupná i varianta bez pasivu pro ty, kdo chtějí využít existující chladiče na desce (nebo samostatně koupené). Spotřeba je poměrně vysoká, ale asi ne nezvladatelná. Tom’s Hardware uvádí, že v jeho testu kopírování 50GB složky byl naměřen příkon 6,84 W, zatímco testovaná PCIe 4.0 SSD (Corsair MP600 Pro LX, Sabrent Rocket 4 Plus-G) se vešla do 5 W.

Crucial T700 (Zdroj: Crucial)

Crucial na moduly T700 dává standardní pětiletou záruku a také zapisovací garance je obvyklá (průměrná) odpovídající 600 cyklům. 1TB modul tedy garantuje 600 TB přepisů, 2TB model 1200 TB a 4TB model 2400 TB celkového zápisu.

Zatím nicméně ještě neznáme ceny. Sice již vyšly testy těchto modulů, ale ještě se nezačaly prodávat a termín nebyl sdělen. Pravděpodobně ale budou venku brzo.

Zdroje: Crucial, ComputerBase, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Crucial vydal první PCIe 4.0 SSD moduly P5 Plus, už jsou v prodeji

Už jsme tu měli zprávu, podle které Crucial chystal první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, svůj první příspěvek do elitní ligy výkonných NVMe SSD. Tyto moduly teď reálně přišly na trh. Jsou zajímavé tím, že přinášejí nejnovější NAND od Micronu (176vrstvou TLC, která vylepšuje výkon) a také i vlastní řadič, kterým se podobně jako Samsungy liší od ostatních PCIe 4.0 SSD, která prakticky vždy běží na Phisonu E18. Celý článok „Crucial vydal první PCIe 4.0 SSD moduly P5 Plus, už jsou v prodeji“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?

Jednou z dobře zavedených značek SSD je Crucial, což je dceřiný podnik výrobce pamětí Micron, takže má z toho plynoucí výhody. Crucial ale současně je dost konzervativní. Říct, že se nehrnul do technologie NVMe, by byla slabá formulace. Teď tato firma ale na jednu takovou novinku naskočila: uvádí svá první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, takže pokud si na tohoto výrobce potrpíte, můžete se těšit na vyšší výkon. Celý článok „První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *