Kompromis pro levná PC: Přichází první 12GB paměťové moduly

Když je 16 GB RAM málo, ale 32 GB moc drahých

Před rokem se začaly prodávat paměti DDR5 pro PC s nepravidelnou kapacitou 24 GB a 48 GB. Ty jsou založené na čipech DRAM s kapacitou 24 Gb (3 GB). Použitím čtyř takových čipů se dají vyrobit i paměťové moduly s kapacitou 12 GB coby taková střední cesta, pokud je pro vás 16GB paměť (z dvou 8GB modulů) malá, ale 32GB už zase moc drahá. Dlouho se neobjevovaly, ale Crucial je teď konečně začíná prodávat, takže tato volba teď bude k dispozici.

Zní to jako banalita, ale 12GB (ani třeba 6GB nebo 3GB) paměťové moduly zatím neexistovaly. Na rozdíl od 24GB a 48GB pamětí, které se začaly prodávat loni v březnu, se 12GB moduly doteď zdá se neobjevily, nebo aspoň ne na běžném trhu (v eshopech je nenajdete). Když se tedy bavíme o tom, že tyto tzv. nebinární moduly umožní pružnější konfigurace RAM, znamenalo to možnost 48GB a 96GB kapacity, protože do PC většinou kvůli výkonu instalujete dva moduly najednou. Až teď by se to mohlo změnit.

Crucial, což je značka firmy Micron používaná pro prodej paměťových modulů a SSD na volném retailovém trhu (zatímco na OEM trhu Micron používá přímo své jméno), nyní první 12GB paměti začíná prodávat, nebo přesněji by brzo měla. Její 12GB moduly se totiž objevily na Amazonu, zatím jako předobjednávkové zboží. Oficiální dostupnost by podle tohoto zdroje měla být na konci měsíce (31. 3.).

Paměťové moduly DDR5 Crucial (ilustrace, nejde o stejný typ) (Autor: Crucial)

Tyto paměti jsou typu SO-DIMM pro notebooky a jsou nabízené jako samotný 12GB modul (kód CT12G56C46S5), nebo jako sada dvou modulů pro dual-channel zapojení (kód CT2K12G56C46S5). Jde o paměti s efektivní rychlostí DDR5-5600, a to zřejmě bez použití profilů XMP a se standardním napětím 1,1 V. Crucial má za ně na britském Amazonu nastavenou cenu 45 liber za jeden modul a 88 liber za sadu. U nás by to bylo zhruba 1330 Kč / 53 € a 2600 Kč / 103 €.

Když existují moduly SO-DIMM, nemělo by nic překážet tomu, aby Crucial prodával také 12GB moduly DIMM pro stolní počítače. Je možné, že je firma do konce března také uvede, mimo Crucialu by je ale také mohli vyrábět další výrobci. Notebookové moduly SO-DIMM mají stejnou datovou šířku jako desktopové DIMM (existují dokonce i adaptéry pro instalaci SO-DIMMů do slotu DIMM), takže když lze vyrobit SO-DIMM, musí být možný i desktopový modeul (Micron musí evidentně vyrábět 24Gb čipy DDR5 s datovou šířkou 16 bitů).

Paměťové moduly DDR5 Crucial (ilustrace, nejde o stejný typ) (Autor: Crucial)

Jiná věc je, že v dnešní době lze asi doporučit rovnou investovat do 32GB paměti (webový prohlížeč a různé aplikace založené na electronu ji za vás „využijí“…). Ovšem pokud by 24GB paměť bylo možné koupit se značnou úsporou, mohlo by jít o vhodnou volbu pro ty, kdo mají tvrdě omezený rozpočet. Bude to lepší alternativa než jít až dolů na pouhých 16 GB RAM.

Zdroj: ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

SSD dosáhla plný potenciál PCIe 5.0. Crucial má 14,5 GB/s modul

Během nějakého roku, co jsou na trhu PCIe 5.0 SSD, se rychlosti z počátečních cca 10 GB/s zvedly. Zatímco první moduly s řadičem Phison E26 využívaly z potenciálu rychlejšího rozhraní jen část (podobně jako první PCIe 4.0 SSD s rychlostí „jen“ 5000 MB/s), teď už to je o dost lepší. Crucial, který loni měl jeden z nejrychlejších modulů (T700), teď chystá vylepšenou verzi, která by to zřejmě mohla dotáhnout do konce a využít PCIe 5.0 prakticky naplno. Celý článok „SSD dosáhla plný potenciál PCIe 5.0. Crucial má 14,5 GB/s modul“ »

  •  
  •  
  •  

Crucial T500: Řadič Phison E25 pro optimální PCIe 4.0 ×4 SSD?

U SSD existuje nákupní strategie, která doporučuje mezi velkým množstvím značek volit disky a moduly od firem, které vyrábějí vlastní NAND, protože by měly mít nejlepší znalosti o tom, jak práci s touto choulostivou pamětí vyladit. K těmto volbám patří i SSD Crucial, což je značka Micronu. A ta teď vydává nové NVMe moduly, které mají ambici být prý „nejlepším PCIe 4.0 SSD své třídy“, byť to samozřejmě mohou říct jen nezávislé testy. Celý článok „Crucial T500: Řadič Phison E25 pro optimální PCIe 4.0 ×4 SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s

Chvíli to trvalo, ale už se dají pořídit SSD s rozhraním PCIe Express 5.0 ×4. Většina z první vlny modulů dosáhla rychlosti čtení a zápisu „jen“ okolo 10 000 MB/s, ale nyní přichází SSD, které rychlost sekvenčního čtení vytáhlo na 12 400 MB/s. Je to díky použití 232vrstvé 3D NAND a možná také přispívá to, že je přímo od jejího výrobce Micronu. Jeho Crucial T700 by teď měl být nejrychlejším SSD (nebo aspoň jedním z nejrychlejších). Celý článok „Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Hlavně pro notebooky s výkonnějšími integrovanými grafikami bude těch 2×12 GB jako stvořených.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *