Crucial T500: Řadič Phison E25 pro optimální PCIe 4.0 ×4 SSD?

Nástupce Crucialu P5 Plus má za cíl být best-in-class PCIe 4.0 SSD

U SSD existuje nákupní strategie, která doporučuje mezi velkým množstvím značek volit disky a moduly od firem, které vyrábějí vlastní NAND, protože by měly mít nejlepší znalosti o tom, jak práci s touto choulostivou pamětí vyladit. K těmto volbám patří i SSD Crucial, což je značka Micronu. A ta teď vydává nové NVMe moduly, které mají ambici být prý „nejlepším PCIe 4.0 SSD své třídy“, byť to samozřejmě mohou říct jen nezávislé testy.

Toto SSD se jmenuje Crucial T500 a mělo by jít o nástupce či náhradu za model Crucial P5 Plus. Jde o NVMe modul s rozhraním PCIe 4.0 ×4, který by jako jeden z prvních měl používat nový řadič Phisonu označený E25 (neplést s modelem E26, na němž jsou založená PCIe 5.0 SSD). Spolu s ním používá nejnovější 232vrstvou 3D NAND typu TLC. Nejde o DRAMless SSD, na modulu je mezipaměť LPDDR4, kterou by také měl vyrábět Micron.

Tato kombinace má dodávat špičkový výkon v rámci možností rozhraní PCIe 4.0 ×4 (pro kategorii PCIe 5.0 ×4 SSD má Crucial moduly T700). Sekvenční čtení dosahuje až 7400 MB/s a sekvenční zápis až 7050 MB/s. V náhodném přístupu pak moduly mají dávat až cca 1 200 000 IOPS ve čtení i zápisu.

SSD Crucial T500

Je ale třeba říci, že moduly jsou nabízené ve třech kapacitách (500 GB, 1 TB a 2 TB) a tyto maximální hodnoty jsou platné jen pro největší 2TB variantu. Menší kapacity doznávají zejména v zápisu značné zpomalení. Podrobně viz tuto tabulku:

Moduly budou nabízeny ve dvou verzích. Jednak v holém provedení určeném do notebooků nebo na desky, které poskytují vlastní chladič. Vedle toho má Crucial připravenou také verzi s hliníkovým pasivem s výrazným podélným žebrováním, která se uplatní v deskách, které vlastní chlazení nenabízejí.

SSD Crucial T500, verze s chladičem

Chladič není úplně nízký, ale prý by se měl vejít do slotu v PlayStation 5, takže SSD bude možné použít pro její upgrade. Tato chlazená verze není k mání v 500GB kapacitě, asi také kvůli ceně. Chladič je za příplatek 10 $.

SSD Crucial T500, verze s chladičem

Crucial na moduly dává klasicky pětiletou záruku a zapisovací garance je obvyklých 600 přepisovacích cyklů (tedy 600 TB zápisu pro 1TB verzi a tak podobně). Prodej už byl oficiálně zahájen, ale k nám zatím asi tato SSD nedorazila. Nicméně dlouho to snad trvat nebude, například ComputerBase už má u západních sousedů recenzi.

V první vlně jdou na trh 500GB, 1TB a 2TB verze, ale později má být vydána také 4TB verze, k níž ovšem ještě neznáme parametry.

Zdroje: Crucial, AnandTech, TechPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Kompromis pro levná PC: Přichází první 12GB paměťové moduly

Před rokem se začaly prodávat paměti DDR5 pro PC s nepravidelnou kapacitou 24 GB a 48 GB. Ty jsou založené na čipech DRAM s kapacitou 24 Gb (3 GB). Použitím čtyř takových čipů se dají vyrobit i paměťové moduly s kapacitou 12 GB coby taková střední cesta, pokud je pro vás 16GB paměť (z dvou 8GB modulů) malá, ale 32GB už zase moc drahá. Dlouho se neobjevovaly, ale Crucial je teď konečně začíná prodávat, takže tato volba teď bude k dispozici. Celý článok „Kompromis pro levná PC: Přichází první 12GB paměťové moduly“ »

 •  
 •  
 •  

SSD dosáhla plný potenciál PCIe 5.0. Crucial má 14,5 GB/s modul

Během nějakého roku, co jsou na trhu PCIe 5.0 SSD, se rychlosti z počátečních cca 10 GB/s zvedly. Zatímco první moduly s řadičem Phison E26 využívaly z potenciálu rychlejšího rozhraní jen část (podobně jako první PCIe 4.0 SSD s rychlostí „jen“ 5000 MB/s), teď už to je o dost lepší. Crucial, který loni měl jeden z nejrychlejších modulů (T700), teď chystá vylepšenou verzi, která by to zřejmě mohla dotáhnout do konce a využít PCIe 5.0 prakticky naplno. Celý článok „SSD dosáhla plný potenciál PCIe 5.0. Crucial má 14,5 GB/s modul“ »

 •  
 •  
 •  

Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s

Chvíli to trvalo, ale už se dají pořídit SSD s rozhraním PCIe Express 5.0 ×4. Většina z první vlny modulů dosáhla rychlosti čtení a zápisu „jen“ okolo 10 000 MB/s, ale nyní přichází SSD, které rychlost sekvenčního čtení vytáhlo na 12 400 MB/s. Je to díky použití 232vrstvé 3D NAND a možná také přispívá to, že je přímo od jejího výrobce Micronu. Jeho Crucial T700 by teď měl být nejrychlejším SSD (nebo aspoň jedním z nejrychlejších). Celý článok „Crucial uvádí nejrychlejší PCIe 5.0 SSD, T700 s rychlostí až 12,4 GB/s“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *