Crucial vydal první PCIe 4.0 SSD moduly P5 Plus, už jsou v prodeji

První SSD od Crucialu používající PCI Express 4.0 ×4 přichází

Už jsme tu měli zprávu, podle které Crucial chystal první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, svůj první příspěvek do elitní ligy výkonných NVMe SSD. Tyto moduly teď reálně přišly na trh. Jsou zajímavé tím, že přinášejí nejnovější NAND od Micronu (176vrstvou TLC, která vylepšuje výkon) a také i vlastní řadič, kterým se podobně jako Samsungy liší od ostatních PCIe 4.0 SSD, která prakticky vždy běží na Phisonu E18.

Crucial P5 Plus nahrazuje v nabídce loňský Crucial P5 na bázi PCI Expressu 3.0. Jde o standardní moduly o délce 80 mm a nabízené jsou v kapacitě 500 GB, 1 TB nebo 2 TB. Provedení je bez chladiče, takže v desktopovém PC počítá s chladičem desky. Už je potvrzeno, že obsahuje 176vrstvou 3D NAND typu TLC od Micronu, tedy stejný typ, u nějž Micron před dvěma měsíci sliboval, že znatelně vylepší výkon SSD založených na řadiči Phison E18.

Crucial P5 Plus ho má ale spárovaný s vlastním řadičem Micron DM02A1. Ten je osmikanálový, což je standard u řadičů pro výkonná SSD. Používá mezipaměť DRAM typu LPDDR4 (to je pozitivní pro spotřebu modulu). Kapacita této mezipaměti je pro 0,5TB a 1TB moduly 1 GB, pro 2TB moduly pak 2 GB. Rozhraní pro připojení do systému je PCI Express 4.0 ×4.

Crucial P5 Plus (Zdroj: Crucial)

Řadič je pravděpodobně stejný, jaký najdete v modulech Micron 3400, které jsou určené pro OEM trh, takže je najdete třeba v noteboocích nebo v hotových sestavách, kdežto Crucial P5 Plus je verze určená pro tzv. retailový trh – to znamená, že bude volně dostupný v eshopech pro ty, kdo si sami upgradují disk nebo staví PC.

O oné 176vrstvé NAND se mimochodem ještě dá říct, že by to měl být nejvyšší momentálně komerčně vyráběný počet vrstev u 3D NAND; tyto čipy jsou také zajímavé tím, že u nich Micron přešel na záznamovou buňku typu Replacement Gate (jež by měla být podobná typu Charge Trap Flash používanému Samsungem, Kioxií/SanDiskem a Hynixem). Micron se spřízněným Intelem dlouho vytrvávaly u buňky typu Floating Gate – po nebo během rozpadu jejich společného podniku se zřejmě názory obou firem rozešly, Micron Floating Gate opustil a už na ní zůstává jen Intel.

Řadič SSD Crucial P5 Plus (Foto: ComputerBase)

Výkon těchto modulů lehce zaostává za některými konkurenty v sekvenčních rychlostech a IOPS udávanými na papíře, ovšem to ještě nemusí stoprocentně odpovídat reálným výkonům. Vydané už jsou i reálné recenze, test má například ComputerBase (a vypadá to, že v něm toto SSD dopadlo poměrně dobře).

Specifikace uvádějí maximální rychlost čtení 6600 MB/s a zápisu 5000 MB/s, v náhodném přístupu mají moduly dosáhnout až 720 000 IOPS v náhodném čtení a 700 000 IOPS v náhodném zápisu. Jde o údaje pro největší 2TB model. 1TB varianta je podobná, ale 500GB modul už je znatelně pomalejší. Micron jinak ještě uvádí (chvályhodně!) výkon při zápisu v režimu TLC, tedy poté, co se zaplní pseudo-SLC cache, která má však poměrně značné kapacity. 2TB model má zvládat trvale zápis 1946 MB/s, 1TB modul 1544 MB/s a 500GB varianta se propadne na 840 MB/s. Podrobné parametry pro jednotlivé kapacity můžete vidět v tabulce.

Záruka na moduly je obvyklá pětiletá, přičemž zapisovací životnost je podobně typická či průměrná. 1TB model garantuje 600 TB zápisu, 2TB 1200 TB a tak dále, odpovídá to tedy 600 přepisovacím cyklům na jednu buňku.

Moduly Crucial P5 Plus se už u nás objevily v eshopech. Ceny začínají na nějakých 2950 až 3150 Kč za základní 500GB verzi, 1TB model lze mít za 4900 až 5300 Kč a 2TB model má ceny začínající od 10 000 až 10 800 korun.  (Pořád platí, že u NVMe modulů s vysokým výkonem je cena za jednotku kapacity o hodně vyšší než u levných modelů…) Ceny na Slovensku jsou od 110 €/187 €/381 €, ovšem zatím jsou to ojedinělé výskyty.

Zdroj: ComputerBase, Crucial

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?

Jednou z dobře zavedených značek SSD je Crucial, což je dceřiný podnik výrobce pamětí Micron, takže má z toho plynoucí výhody. Crucial ale současně je dost konzervativní. Říct, že se nehrnul do technologie NVMe, by byla slabá formulace. Teď tato firma ale na jednu takovou novinku naskočila: uvádí svá první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, takže pokud si na tohoto výrobce potrpíte, můžete se těšit na vyšší výkon. Celý článok „První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *