AMD má Adrenalin 21.8.1, prinášajú hlavne podporu RX 6600 XT

Prehľad k fungovaniu nových grafickyćh ovládačov Adrenalin 21.8.1

Najnovšie ovládače Adrenalin vyšli predovšetký pre Radeony RX 6600 XT. Ani s nimi však nie je všetko stopercentné a jedna zo známych chýb sa dotýka práve GPU Navi 23 (v RX 6600 XT), kde v hre Control môže byť čiastočne poškodené vykresľovanie obrazu. Na druhej strane Adrenalin 21.8.1 odstraňujú pády v The Medium, ku ktorým až do vydania týchto ovládačov dochádzalo s FrameViewerom bežiacim na pozadí.

Adrenalin 21.8.1 sú prvé číslované ovládače s oficiálnou podporou nových grafických kariet Radeon RX 6600 XT. Všetky doteraz vydané testy týchto grafických kariet prebiehali na neverejných ovládačoch AMD, ktoré je možné, že sa od týchto nijako neodlišujú, ale zaručiť sa to, samozrejme, nedá.

V našich testoch budeme pracovať už každopádne s 21.8.1, ak teda v krátkom čase nevyjde hotfix s riešením niektorých známych chýb. Medzi ne patrí aj poškodené svetelné lúče v Controle zaznamenané pod DirectX 12 práve na kartách RX 6600 XT.

Takéto obrazové nedostatky, samozrejme, môžu mať vplyv aj na výsledky výkonu (fps), ktoré môžu byť prirodzene minimálne trochu skresľujúce, keďže je reč o nerovnej kvalite (v porovnaní s kartami/ovládačmi, na ktorých sa vykresľuje všetko správne), a teda i hardvérových. Na rozsah týchto chýb a možný dopad na výkon sa ale zameriame a v prípade potreby výsledky aj premeriame s ďalším ovládačom, v ktorom sa už grafické chyby v Controle vznikať nebudú (snáď…).

Control: V svetelných lúčoch sa s Adrenalin 21.8.1 môžu objavovať obrazové chyby

Nových chýb, ktoré v záznamoch predchádzajúcich ovládačov Adrenalin 21.7.2 neboli, je tu ale viac. Po aktualizácii napríklad môžu prestať fungovať automatické aktualizácie Ryzen Masteru. Dočasným riešením sú, ručné, respektíve manuálne aktualizácie tejto aplikácie.

O väčšine známych chýb ste už ale čítali v starších hláseniach k ovládačom. Tie môžeme pokojne skopírovať a vložiť aj do tohto článku. Zadrhávať a padať môže na niektorých kartách (ako napríklad na RX 6700 XT) aj Horizon Zero Dawn.

V OBS (Open Broadcaster Software) zase môže byť pri použití kodekov H.265/HEVC ukončovaná relácia s nahrávaním obrazu na niektorých grafických kartách. Ako príklad sa uvádza RX 6800 XT. Riešenie, minimálne to dočasné, by mohlo byť použitie kodeku AVC (H.264). To sa odporúča aj pri streamovaní cez AMD Link, v ktorom s HEVCom ťažkosti môže dochádzať k nejakým obrazovým nedostatkom s výskytom sivého rámčeka.

V niektorých hrách s podporou Dx11 (a medzi ne patrí aj PlayerUnknown’s Battlegrounds) bola na viac-monitorových zostavách s rozšíreným zobrazením zaznamenané pády softvéru Radeon. Dva a viac pripojených monitorov s výraznými rozdielmi v obnovovacej frekvencii môže na grafikách RX Vega obraz neprirodzene blikať.

Zo starých známych chýb je hrozia potom so zapnutým Enhanced Sync v niektorých hrách pády do čiernej obrazovky a monitoring v prostredí softvéru Radeon môže hlásiť extrémne vysoké hodnoty frekvencií pamätí (VRAM). Obávať sa toho však nemusíte, ide o falošný poplach.

Naopak vyriešená má byť nekompatibilita softvéru Nvidia FrameView s hrou The Medium. FrameView je externý nastroj na monitorovanie a záznam snímkovej frekvencie, ale pred spustením hry The Medium ho bolo potrebné vypínať, aby sa hra vôbec zapla. Toto by sa už s Adrenalin 21.8.1 potrebné byť nemalo a FrameView by už nemal spôsobovať žiadne ťažkosti ani s The Medium.

Na chod hry The Medium by už nemalo byť požadované vypnutie aplikácie Nvidia FrameViewer

A zdá sa, že by sa už na POST displeji dosiek nemusel objavovať informačný kód D3. AMD to síce nikde neuvádza, že sa to s týmito ovládačmi už nedeje, ale netvrdí ani opak (ako minule), teda, že by k tomu malo dochádzať.

Na úplnosť treba dodaž, že ovládače AMD Adrenalin 21.8.1 sú stále vo verzii beta.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected

V priebehu veľmi krátkeho času AMD po Adrenalin 21.9.1 vydáva nové ovládače pre Radeony s číselným označením 21.9.2. Je to najmä z dôvodu optimalizácií pre herné novinky z druhej polovice septembra. Medzi nimi kraľuje Diablo, pred ktorého hraním by ste nové grafické ovládače Adrenalin mali nainštalovať. AMD avizuje, že plynulosť s nimi je v remaku kultového RPG citeľne lepšia. Celý článok „AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.8.2: Opravy v F1 2021, Control a vyšší výkon pre Myst

Grafické ovládače AMD Adrenalin 21.8.2 prichádzajú s niekoľkými opravenými chybami v obraze, ktoré s Adrenalin 21.8.1 vznikali v niektorých nových trojáčkových hrách. Ale takisto sú tieto ovládače optimalizované pre augustové novinky, ako sú Aliens: Fireteam Elite, Little Nightmares II: Enhanced Edition či hlavne Myst. V tejto hre ma byť po aktualizćií dosahovaná aj vyššia snímková frekvencia. Celý článok „Adrenalin 21.8.2: Opravy v F1 2021, Control a vyšší výkon pre Myst“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.7.2: Podpora Chernobylite a RE: Village bez TDR

V rovnaký deň, ako hra Chernobylite z verzie predbežného prístupu prešla do konečnej podoby a začala sa predávať, vyšli aj nové grafické ovládače AMD. Tie pre Chernobylite dolaďujú posledné detaily. Jednou z opráv v Adrenalin 21.7.2 je aj odstránenie možných technických nedostatkov v hre Resident Evil: Village. S opravami ale tradične pribudli aj nejaké nové problémy, o ktorých by ste pred aktualizáciou mali vedieť. Celý článok „Adrenalin 21.7.2: Podpora Chernobylite a RE: Village bez TDR“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *