Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách

Čo prinášajú čerstvé ovládače AMD Adrenalin 21.10.3?

Podľa interných meraní AMD betaverzia Adrenalin 21.10.3 oproti predošlým ovládačom pridáva poriadnu porciu výkonu v herných novinkách Marvel’s Guardians of the Galaxy a Age of Empires IV. Vo štvrtom pokračovaní kultovej stratégie má byť nárast fps naozaj dramatický a aktualizácia ovládačov je tu priam povinnosť. V správe prinášame aj prehľad opráv a možných chýb.

Nové grafické ovládače AMD sú atraktívne najmä pre hráčov Marvel’s Guardians of the Galaxy alebo pre tých, čo netrpezlivo čakali na vydanie hry Age of Empires IV.

V Guardians of the Galaxy si po aktualizácii ovládačov z verzie 21.10.2 v rozlíšení UHD (3840 × 2160 px) a s grafickými detailmi na Ultra si výkonnostne môžete teoreticky polepšiť až o 21 %. Tento údaj sa vzťahuje na zostavu s procesorom Ryzen 9 5900X a grafickými kartami Radeon RX 6800 XT a RX 6900.

Ešte vyšší nárast v rýchlosti je avizovaný pre AOE IV, až 45 %. Táto hodnota sa znovu vzťahuje na rozlíšenie UHD, maximálne detaily a použitie grafickej karty RX 6800 XT. S pomalšími Radeonmi bude výkonnostný posun s novými ovládačmi prirodzene nižší.

Adrenalin 21.10.3 sú optimalizované aj pre hru Riders Republic či väčšiu aktualizáciu (6.66) DOOMa Eternal. V týchto prípadoch sa už ale nič konkrétne neuvádza a dosah na výkon bude zrejme už zanedbateľný.

Z toho, čo predtým nemuselo fungovať, má byť opravené nasledujúce: ladenie CPU cez softvér Radeon, blikanie obrazovky pri viac-monitorových zostavách počas prepínania (klávesovou skratkou Alt + Tab) medzi otvorenými oknami počas hrania, zlyhania Battlefield V a Radeon Boost by v Cyberpunk 2077 už nemal poškodzovať obraz. Teda, on ho svojim spôsobom poškodzuje vždy, ale trochu iným spôsobom.

Je tu ale aj zopár oficiálnych chýb, o ktorých by ste mali vedieť. Na monitore Samsung Odyssey G9 C49G95T sa v natívnom rozlíšení 5120 × 1440 px pri obnovovacej frekvencii 240 Hz môžu byť obraz poškodený.

Artefakty sa na niektorých grafikách (ako príklad sa uvádza mobilná RX6800M) počas hrania Call of Duty: Black Ops Cold War. V iných prípadoch môže zase zaberať viac diskového priestoru adresár Multimedia Athena Dumps, než by bolo vhodné. A potom je tu stále (a dlho) nevyriešené kvarteto chýb, ktoré sa z ovládača na ovládač prenáša už pomerne dlho.

Softvér AMD Radeon môže v režime rozšíreného zobrazenia „padať“ pri niektorých hrách s podporou DirectX 11, trebárs popri PlayerUnknown’s Battlegrounds. Enhanced Sync zase v niektorých hrách zapríčiňuje čiernu obrazovku. Nesprávne hlásenie nezmyslene vysokých frekvencií VRAM v softvéri Radeon zostáva takisto nevyriešené, podobne ako neželaný výskyt sivého rámčeka počas streamovania cez AMD Link. To v prípade, že používate kodek HEVC (H.265), pod AVC (H.264) by sa to diať nemalo.

A tých chýb bude určite viac, len sa ututlávajú. AMD napríklad nikdy nehlásilo pády Cyberpunk 2077 s ray tracingom a zároveň FidelityFX CAS. K pádom už nedochádza, ale to iba preto, že AMD túto kombináciu znemožnilo. Prepínač FFX CAS v nastaveniach hry síce stále je, ale už s ním pohnete iba po vypnutí raytracingovej grafiky.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adrenalin 21.11.2, grafické ovládače pre hráčov Battlefield 2042

Stáva sa nepísaným pravidlom, že nové ovládače AMD Adrenalin zvyšujú výkon pre niektorú z prichádzajúcich hier. Tou je teraz Battlefield 2042 a výkonnostný zisk AMD sa sľubuje pomerne vysoký. Chyby, ktoré tieto ovládače vyriešili, AMD tentokrát neuvádza, ale na pozore by mali byť hráči Marvel’s Guardians of the Galaxy či COD: Black Ops Cold War. Všetko podľa predstáv tu fungovať nemusí. Celý článok „Adrenalin 21.11.2, grafické ovládače pre hráčov Battlefield 2042“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.10.1: Podporu W11 dostávajú už aj ovládače AMD

Windows 11 oficiálne podporujú konečne aj grafické ovládače AMD, ktoré vyšli súbežne s týmto novým operačným systémom. Nielen tým sú ale Adrenalin 21.10.1 pozoruhodné. Minimálne v dvoch hrách, medzi ktoré patrí aj čoskoro vychádzajúci Far Cry 6, zvyšujú výkon oproti Adrenalin 21.9.2 o viac než desať percent. Naopak znížiť sa podarilo počet situácií s hroziacimi prestojmi a zlyhaniami ovládača. Celý článok „Adrenalin 21.10.1: Podporu W11 dostávajú už aj ovládače AMD“ »

 •  
 •  
 •  

AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected

V priebehu veľmi krátkeho času AMD po Adrenalin 21.9.1 vydáva nové ovládače pre Radeony s číselným označením 21.9.2. Je to najmä z dôvodu optimalizácií pre herné novinky z druhej polovice septembra. Medzi nimi kraľuje Diablo, pred ktorého hraním by ste nové grafické ovládače Adrenalin mali nainštalovať. AMD avizuje, že plynulosť s nimi je v remaku kultového RPG citeľne lepšia. Celý článok „AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *