Adrenalin 21.7.2: Podpora Chernobylite a RE: Village bez TDR

Vyšli grafické ovládače AMD Adrenalin 21.7.2

V rovnaký deň, ako hra Chernobylite z verzie predbežného prístupu prešla do konečnej podoby a začala sa predávať, vyšli aj nové grafické ovládače AMD. Tie pre Chernobylite dolaďujú posledné detaily. Jednou z opráv v Adrenalin 21.7.2 je aj odstránenie možných technických nedostatkov v hre Resident Evil: Village. S opravami ale tradične pribudli aj nejaké nové problémy, o ktorých by ste pred aktualizáciou mali vedieť.

Nové ovládače AMD Adrenalin 21.7.2 prichádzajú s oficiálnou podporou pre hru Chernobylite. Tá bola doteraz (od októbra 2019) dostupná vo verzii predbežného prístupu a vychádza až dnes. A hlásené sú aj rôzne technické vylepšenia. Hra okrem iného podporuje aj FidelityFX Super Resolution.

Pribudli aj nové vývojárske rozšírenia pre API Vulkan – VK_KHR_copy_commands2 a VK_EXT_extended_dynamic_state2 a opravených je aj zopár chýb, ktoré sa viackrát prenášali z ovládača na ovládač.

Veľmi dlho sa na zozname známych chýb objavovalo zadrhávanie spôsobované TDR (zisťovanie časových limitov a zotavovanie) v hre Resident Evil: Village. Tieto komplikácie sa týkali prvej misie hry a zrejme iba majiteľov nepríliš rozšírených Radeonov VII, ale po novom má byť všetko a  všade v poriadku bez ohľadu na to, akú grafickú kartu AMD vlastníte.

Vyriešené majú byť už aj pády do modrých a čiernych obrazoviek, ktoré sa predtým mohli objavovať po aktualizácii ovládačov alebo v spojitosti s Enhanced Sing-in. Správne by mal veci vyhodnocovať už aj „poradca pre kompatibilitu“ (súčasť softvéru Radeon), ktorý nesprávne uvádzal, že zostava pre niektoré hry nespĺňa minimálne požiadavky, aj keď to nebola pravda a hardvér bol dostatočne výkonný.

Je tu ale i zopár nových chýb, s ktorými sa môžete stretnúť. Pri streamovaní hier môže na niektorých kartách dochádzať k TDR, to napríklad na Radeonoch RX 500. Zadrhávať a padať môže na niektorých kartách (ako napríklad na RX 6700 XT) aj Horizon Zero Dawn.

V OBS (Open Broadcaster Software) zase môže byť pri použití kodekov H.265/HEVC ukončovaná relácia s nahrávaním obrazu na niektorých grafických kartách. Ako príklad sa uvádza RX 6800 XT. Riešenie, minimálne to dočasné, by mohlo byť použitie kodeku AVC (H.264). To sa odporúča aj pri streamovaní cez AMD Link, v ktorom s HEVCom ťažkosti môže dochádzať k nejakým obrazovým nedostatkom.

V niektorých hrách s podporou Dx11 (a medzi ne patrí aj PlayerUnknown’s Battlegrounds) bola na viac-monitorových zostavách s rozšíreným zobrazením zaznamenané pády softvéru Radeon. Dva a viac pripojených monitorov s výraznými rozdielmi v obnovovacej frekvencii môže na grafikách RX Vega obraz neprirodzene blikať.

Zo starých známych chýb je hrozia potom so zapnutým Enhanced Sync v niektorých hrách pády do čiernej obrazovky a monitoring v prostredí softvéru Radeon môže hlásiť extrémne vysoké hodnoty frekvencií pamätí (VRAM). Obávať sa toho však nemusíte, ide o falošný poplach.

A je tu ešte jedna vec, ktorá by vás ale nemala znepokojovať. Po aktualizácii sa môže na niektorých doskách na POST displeji zobrazovať D3. Nejde však o chybový kód, ale jeho charakter je rýdzo informačný. O čom konkrétnom informuje, zdá sa, nevie ani samotné AMD, ale firma dodáva, že v súvislosti s týmto správaním jej technici neobjavili žiadne komplikácie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách

Podľa interných meraní AMD betaverzia Adrenalin 21.10.3 oproti predošlým ovládačom pridáva poriadnu porciu výkonu v herných novinkách Marvel’s Guardians of the Galaxy a Age of Empires IV. Vo štvrtom pokračovaní kultovej stratégie má byť nárast fps naozaj dramatický a aktualizácia ovládačov je tu priam povinnosť. V správe prinášame aj prehľad opráv a možných chýb. Celý článok „Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.10.1: Podporu W11 dostávajú už aj ovládače AMD

Windows 11 oficiálne podporujú konečne aj grafické ovládače AMD, ktoré vyšli súbežne s týmto novým operačným systémom. Nielen tým sú ale Adrenalin 21.10.1 pozoruhodné. Minimálne v dvoch hrách, medzi ktoré patrí aj čoskoro vychádzajúci Far Cry 6, zvyšujú výkon oproti Adrenalin 21.9.2 o viac než desať percent. Naopak znížiť sa podarilo počet situácií s hroziacimi prestojmi a zlyhaniami ovládača. Celý článok „Adrenalin 21.10.1: Podporu W11 dostávajú už aj ovládače AMD“ »

 •  
 •  
 •  

AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected

V priebehu veľmi krátkeho času AMD po Adrenalin 21.9.1 vydáva nové ovládače pre Radeony s číselným označením 21.9.2. Je to najmä z dôvodu optimalizácií pre herné novinky z druhej polovice septembra. Medzi nimi kraľuje Diablo, pred ktorého hraním by ste nové grafické ovládače Adrenalin mali nainštalovať. AMD avizuje, že plynulosť s nimi je v remaku kultového RPG citeľne lepšia. Celý článok „AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *