Alder Lake vyjde 27. 10. Letos budou jen 125W modely a Z690 desky

Intel naznačuje čas vydání Alder Lake

Intel teď prezentoval své velké plány ve výrobních procesech, v nichž se chce vrátit na pozici lídra trhu, a připravované procesory včetně poprvé ukázaného 4nm Meteor Lake. Spolu s tím firma také oznámila datum, kdy letos na podzim vydá své nové očekávané hybridní procesory Alder Lake. K jejich příchodu toho ale teď máme víc: přichází informace, které z procesorů na podzim vyjdou a jak to bude s deskami a zdroji ATX12VO.

Datum vydání Alder Lake neboli 7nm (podle nového značení, dříve se proces označoval jako 10nm Enhanced SuperFin) procesorů Core 12. generace se již jednou objevilo: minulý měsíc se objevily zprávy, že by mělo nastat 25. 10. Vypadá to, že tento termín nebyl úplně přesný, ale reálně mají být nová CPU vypuštěna jen krátce po něm.

Šéf Intelu Pat Gelsinger během pondělního internetového „eventu“ Intel Accelerate, kde byly vyjeveny ony plány výrobních procesů a dalších technologií (zejména pokročilého pouzdření a propojování čipů Foveros), sdělil ještě něco. A sice, že Intel bude pořádat další podobnou akci nazvanou Intel InnovatiON.

Toto má být konference a/nebo prezenetace, která se již bude konat 27. až 28. října jak virtuálně na internetu, tak i naživo v San Franciscu, což Gelsinger označil z legrace za „hybridní“. Jak si asi vzpomínáte, procesory Alder Lake budou používat „Hybridní technologii“ s kombinaci malých a velkých jader. Proto tato poznámka pravděpodobně měla sdělit, že tato akce bude zároveň časem a místem odhalení či uvedení procesorů Alder Lake na trh – nastane to tedy zřejmě onoho 27. 10. či 28. 10.

Procesory Intel Alder lake a Sapphire Rapids (Zdroj: Intel)

Na začátku vyjde jen Z690 a 125W odemčená CPU

Další informace již nemáme z takto oficiálních zdroje, ale od Igora Walloska z webu igor’sLAB (a dříve německého Tom’s Hardware), který má podrobnější detaily o tom, co vlastně v této době Intel vypustí na trh. Wallosek zatím neuvádí přesné datum, ale podle jeho zdrojů Intel interně pracuje s plánem vydání desktopových procesorů Alder Lake (Alder Lake-S) v rozmezí 25. 10. až 19.11. Toto je asi čas, který Intel pod NDA sděluje partnerům, takže tato informace nemusí ještě být sladěná s oním kryptickým náznakem Pata Gelsingera. Je ale teoreticky možné, že na oné akci Intel InnovatiON, která je na začátku tohoto intervalu, budou procesory jen formálně oznámené a odhalené, ale datum fyzického prodeje bude o týden nebo dva posunuté.

Důležitá informace opět vycházející z toho, co Intel sděluje partnerům, je, že v tomto termínu nebudou vydané všechny desktopové procesory Alder Lake, ale jen část. Intel totiž vydání rozloží do dvou vln. V té první v říjnu/listopadu 2021 budou jen a pouze odemčené modely se 125W TDP, tedy ty s příponou K  také KF (to jsou odemčené modely s vypnutým integrovaným GPU). Pro tyto procesory budou vydané desky s čipstem Z690, které budou podporovat přetaktování, ale ještě ne žádné jiné.

Širší nabídka nejdřív v lednu

Podle Walloska se větší portfolio procesorů se 65W modely (a 35W modely T) na trh poté dostane až v novém roce. Intel má tento zbytek procesorů představit zřejmě na CES 2022 (5. 1. až 8. 1. 2022). Pokud tedy chcete stavět PC s levnějším procesorem, nemáte zájem o přetaktování, nebo chcete nižší spotřebu, budete muset čekat asi na tuto dobu.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

V této době také vyjdou základní desky s jinými čipsety než Z690 – levnější modely s čipsety H670, B660 a H610, které mimochodem také prý často nebo prakticky vždy mají používat levnější (ale pomalejší) paměti DDR4, zatímco většina desek Z690 bude vystrojená pro použití s DDR5.

Podle Walloska to vypadá, že při vydání desek Z690 a pak B660/H670/H610 nebudou reálně na trhu moc dostupné nějaké rozšiřující karty nebo grafické karty, které by dokázaly využít podporu PCI Expressu 5.0 na platformě Alder Lake-S. Není to příliš překvapivé, protože nová generace GPU má vyjít až na konci roku 2022 a nejdřívější šance na PCIe 5.0 GPU asi tkví v nich. Pokud tedy PCI Express 5.0 nepřinesou herní grafiky Intel Xe HPG (neboli také GPU Intel DG2).

Slajd Intelu k 10nm procesorům Alder Lake (Zdroj: VideoCardz)

Zdroje ATX12VO zatím zůstanou okrajovou věcí

S Alder Lake-S by asi měla být shodou okolností spojená ještě jedna novinka, a to technologie zdrojů ATX12VO, které mají snížit spotřebu počítačů při nízké zátěži a nečinnosti. Podle informací Igora Walloska, leakera YuuKi_AnS a také VideoCardz zřejmě drtivá většina základních desek bude používat standardní zdroje ATX s 24pinovým a přídavným 4/8pinovým konektorem („EPS“). Výrobci jak desek, tak zdrojů údajně moc změnu nechtějí, mimo jiné kvůli fragmentaci a spíše se jí brání.

Více: Intel chystá nový typ počítačových zdrojů nahrazující ATX: ATX12VO jen s 12V větví

Více: Standard zdrojů ATX12VO je oficiálně tady, ASRock uvádí první kompatibilní desku Z490

Více: Intel prý chce, aby desky pro Alder Lake přešly na zdroje ATX12VO. Výrobci se ale brání

Intel nicméně prý naléhá, aby měli desky AVX12VO v nabídce a dokonce je prý snad ve hře i nějaká sleva na čipsety Z690, pokud budou použité v ATX12VO desce. Kvůli těmto pobídkám/tlačení prý výrobci desek typicky budou mít v nabídce modely desek s tímto novým typem napájení, ale asi jen málo nebo třeba jen jednotlivé symbolické. Údajně to někdy může dopadnou tak, že taková deska bude v katalogu, ale ani se třeba nebude běžně moc prodávat, nebo ne ve všech regionech.

Napájecí konektory ATX12VO na desce ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR. Desetipinový je hlavní napájecí konektor, vedle něj šestipinový je pomocný pro napájení dalších zařízení. Menší čtyřpinové konektory vpravo slouží pro připojení kabelů napájejících SATA disky

Zatím to tedy nevypadá na moc rychlý a přesvědčivý nástup zdrojů ATX12VO. Nicméně v OEM sféře by asi postupně mohly sílit, což by nakonec mohlo vést k překryvu i do retailového trhu zdrojů a desek prodávaných samostatně pro „DIY“ stavitele počítačů. Pokud tyto zdroje jsou efektivnější, mohl by standard ATX12VO přinést lepší provozní vlastnosti, snazší a méně se zahřívající SFX zdroje a také třeba snazší instalaci a odpojování napájecích kabelů (domáčknout a pak vyrvat 24pinový konektor někdy bývá dost horor). Tato technologie by tedy asi mohla být přínosná, i přesto, že nyní nemá moc velký ohlas, protože se výrobcům nechce nasilu přecházet a fragmentovat trh.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), igor’sLAB

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2

Intel letos v lednu vydal procesory Alder Lake pro notebooky s hybridní („big.LITTLE“) architekturou a jejich verze Alder Lake-H se stala zřejmě nejvýkonnějším notebookovým procesorem. Ovšem tato mobilně zaměřená varianta má „jen“ šest velkých jader k osmi malým. Teď ale Intel do notebooků uvádí procesory Alder Lake-HX, které mají 8+8 jader, osm malých a osm velkých, a posouvají výkon ještě výš. V podstatě do desktopové třídy. Celý článok „Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 6650 XT, 6750 XT a 6950 XT vydané: parametry, ceny

Než na podzim vyjde nová generace herních GPU od obou hlavních výrobců, přichází na trh ještě tzv. refresh dosavadních architektur – nové modely založené na stejných čipech s vyššími takty a výkonem. Nvidia už vydala GeForce RTX 3080 12 GB a 450W kartu GeForce RTX 3090 Ti a od AMD teď přicházejí vylepšené verze Radeonů s architekturou RDNA 2: Radeon RX 6950 XT, 6750 XT a 6650 XT. Tyto karty zčásti doplní, zčásti nahradí ty původní. Celý článok „Radeony RX 6650 XT, 6750 XT a 6950 XT vydané: parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace Radeonů RX 6950 XT, 6750 XT a 6650 XT: Jak stoupá TDP

Nějak se teto týden přemnožily zprávy o AMD. Včera firma po dlouhém mlčení sdělila plány procesorů alespoň pro rok 2023 současně s tím, kdy vyhlásila finanční výsledky za první kvartál. Vedle těchto oficiálních novinek se ale objevil současně i jeden nechtěný únik – vypadá to, že se vynořily už kompletní specifikace Radeonů RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT, nových grafik RDNA 2 se zvýšeným výkonem, které by měly vyjít zanedlouho. Celý článok „Specifikace Radeonů RX 6950 XT, 6750 XT a 6650 XT: Jak stoupá TDP“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jak asi vyřeší napájecí výstupy pro SATA zařízení – nabízí se i dost hororové scénáře.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *