S Comet Lake přichází desky pro ATX12VO zdroje: Z490 od ASRocku

ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR: první ATX12VO deska na trhu

Před nedávnem jsme psali o příchodu nového standardu počítačových zdrojů ATX12VO s jedinou unifikovanou 12V větví. Spolu s procesory Comet Lake ho teď Intel uvádí do provozu s cílem snížit spotřebu počítačů zejména při nízké zátěži. Na trh jde první deska, kompatibilní s touto technologií: ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR. Je přitom vyvedená ne jako OEM, ale spíš retailová deska, takže by se mohla objevit i ve volném prodeji.

Deska ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR má rozměr ATX a relativně „hráčský design“, byť ještě střídmý – chladiče VRM a čipsetu jsou celkem funkční, nepřihodil se plastový kryt zadních konektorů, ale je osazeno integrované audio Realtek ALC1200 s podporou Nahimic Audio a deska má konektory pro RGB podsvícení (12V i adresovatelné 5V). Na desce je ve slotu M.2 bezdrátový modul Wi-Fi 802.11ac/Wi-Fi 5 (podporující ale maximální rychlost jen 433 Mb/s) a Ethernet od Intelu, ale pouze gigabitový I219V, ne 2,5Gb/s I225V jako u řady jiných Z490 desek.

ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR

Napájení procesoru tvoří deset fází s digitálním designem, podporováno je přetaktování (včetně pomocí BCLLK). Napájení procesoru je řešené osmipinem, který je podobný či stejný, jako na ATX zdrojích, ale tím obvyklé provedení končí. Zbytek napájecích konektorů, které jsou napravo od slotů pro paměti DDR4 a můžete je vidět zde na fotce, už je nový a nekompatibilní.

Napájecí konektory ATX12VO na desce ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR

Konektor nejníže je hlavní napájecí konektor ATX12VO, který má deset pinů (2×5). Jak tento standard zdrojů funguje a vypadá, jsme podrobně probírali v tomto článku, takže si už nepamatujete nebo vám unikl, doporučujeme přečíst. Hlavní konektor má teoreticky zvládat přes 200 W. Ale ASRock pro napájení desky – slotů PCI Express, různých řadičů a také pro napájení periférií skrze porty USB a případně Thunderbolt 3 (neboť deska umožňuje dodatečnou instalaci jeho řadiče do slotu PCI Express) – přidal pomocný konektor Extra Board Power. To je šestipin nacházející se nad hlavním pětipinem.

Nad ním pak můžete vidět dva menší čtyřpinové konektory. Jejich role je napájení disků a optických mechanik SATA. Zdroje ATX12VO totiž pro ně nemají patřičné kabely SATA Power, jelikož ty vyžadují 5V napětí. Kabely pro napájení disků se proto připojují těmito malými čtyřpiny k základní desce. Má to i výhodu modularity, jež je u ATX zdrojů příplatkovým bonusem.

Konektory SATA Power, do nichž se připojí kabely pro napájení disků a mechanik

5V a 3,3V napětí vyrábí deska sama. Kde se regulátory pro tento účel nacházejí, můžeme spíš tipovat, ale vypadá to, že by mohly být mezi socketem LGA 1200 pro procesor a prvním slotem PCI Express ×16. Další by asi mohly být napravo od slotů DIMM; zde se nacházející VRM jsou částečně pro paměti, ale některé jsou zde navíc proti tomu, co je vidět na sesterském ATX modelu Z490 Phantom Gaming 4. Přidání těchto součástek asi desku trošku zdražuje, ale u Z490 to asi ani nemusí být moc markantní.

ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR

První výrobci zdrojů oznámeni, mimo jiné i Corsair

Intel při uvedení Comet Lake na tuto desku sám upozornil a také v tiskové zprávě oznámil první partnery mezi výrobci zdrojů. Již od CES víme, že tyto zdroje má nachystané FSP, nyní bylo oznámené i partnerství s Channel Well Technology a High Power, a také s Corsairem, který tedy také uvede nějaký ATX12VO zdroj nebo zdroje. S jejich dostupností by se poté asi měly objevit i další desky tohoto typu, i když jak rychle se technologie bude šířit a potenciálně dokonce nahrazovat původní standard ATX, zatím těžko předvídat.

Výrobce FSP Group předváděl ATX12VO zdroj na CES 2020, jak můžete vidět, má jen dvě 12V větve a 12V Standby (Zdroj: KitGuru)

Pode Intelu nový standard zdrojů umožní vylepšit efektivitu napájení hlavně při nízkých zátěžích. Tehdy separátní větve ve zdroji jedou na procentuálně nízkém využití své kapacity, kde jsou značné ztráty při konverzi. Spojením všech těchto malých odběrů do jedné 12V fáze by měl být chod celkově efektivnější a spotřeba celých PC v nízké zátěži či nečinnosti se má zlepšit. Toto má pomoci se splněním norem jako CEC 2020 či Energy Star v8 nebo japonského programu Top Runner.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lacná Thin Mini-ITX doska s AM4? ASRock má bezčipsetovú novinku

Vo formáte Thin Mini-ITX je iba zopár moderných základných dosiek. Najnovšie medzi ne ale pribúda ASRock X300TM-ITX. Tá je vo svojej podstate veľmi jednoduchá a sama o sebe nemá ani vlastnú čipovú súpravu. Výbava dosky je tak skromnejšia, ale zato pôjde o jednu z najlacnejších možností pre AMD APU. Podpora je naprieč všetkými triedami, to znamená od Athlonov Raven Ridge po najvýkonnejší Renoir (Ryzen 7 Pro 4750G). Celý článok „Lacná Thin Mini-ITX doska s AM4? ASRock má bezčipsetovú novinku“ »

 •  
 •  
 •  

V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock

Nejen Čína, už i Rusko kvůli špatným vztahům se západním světem chce mít svůj vlastní počítačový hadware a vlastní počítačový průmysl. Firma Philax tam teď má začít vyrábět domácí ruské monitory a desky pro procesory Ryzen. První už byla ukázána, ovšem úplně nezávisle vyrobená asi nebude, protože vypadá úplně přesně jako jedna B450 deska vyráběná ASRockem, jen z ní byla odstraněná jeho loga. Celý článok „V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock“ »

 •  
 •  
 •  

Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3

Ryzeny 5000 při vydání fungovaly jen na deskách s čipsety X570, B550 a A520 a čipsety řady 400 dostávají podporu až teď. Původně ji dostat neměly a jde o ústupek, takže to dlouho vypadalo, že podpora ještě starších čipsetů generace 300 je vyloučená. Ale zde máme dobrou zprávu: nakonec takový upgrade možná půjde udělat. Vynořily se totiž BIOSy, s kterými lze Ryzeny 5000 rozjet na deskách X370, B350 i A320 od ASRocku. Celý článok „Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *