50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách

Intel Z490

Po skončení informačného embarga na základné dosky Z490 sa spustila poriadna smršť. Kľúčoví výrobcovia modelmi rozhodne nešetrili a výber je mimoriadne bohatý už takto od začiatku. Niektoré série nadväzujú na tradíciu predošlých, iné majú nielen na platforme Intel premiéru. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, pripravili sme pre vás súhrnný prehľad parametrov.

Intel Z490

Skôr, než sa pustíte do preberania sa medzi novými doskami, v krátkosti sa pozrime, ako vyzerá čipová súprava Intel Z490. Rovnako ako Z390 je vyrábaná 14 nm a Intel uvádza takisto nezmenených TDP 6 W. Je ale pravdepodobné, že reálna spotreba bude o trochu vyššia pre integráciu nových súčastí s vyššou priepustnosťou. Na aktívne chladenie čispetu to ale asi nebude, s ním nevyrukoval nikto. Nezmenil sa ani počet liniek PCIe (24), takže nejaké rozšírenie počtu slotov (a ani iných zberníc) M.2 sa nekoná.

Novinky sú integrácia podporných blokov CNVi pre WiFi 6 (802.11ax) a MAC pre 2,5 Gb eternet (Intel I225V), ktorý využíva spravidla stredná a vyššia trieda dosiek. Evolúcia najvybavenejšieho mainstreamového čipsetu sa tak nesie v zrýchľovaní sieťového pripojenia. To podtrhuje i povýšenie ME firmvéru IME na verziu 14.

Nové dosky spôsobili roruch aj tým, že po veľmi dlhej dobe na na nich fyzicky mení pätica. Desiata generácia CPU Intel na čele s 10-jadrovým Core i9-10900K má už vyššie nároky. O kompatibilitu chladič sa však obávať nemusíte. Chladiče, ktoré je možné nainštalovať na LGA 115x nainštalujete aj na novú LGA 1200. Montážna rozteč dier sa nezmenila rovnako ako ani výška tepelného rozvádzača procesorov Comet Lake-S.

Pätica Intel LGA 1200 so Z490 bude podporovať aj nadchádzajúcu 11. generáciu procesorov Rocket Lake. Nepôjde teda o základ na jednu sezónu a tomu zodpovedá i rekordný počet vydaných dosiek. Ak vás Asus sklamal so slabším výberom pri AMD X570, tak teraz to snáď vynahradí 18 modelmi. Nezaháľa ani ASRock a Gigabyte, ktorí s LGA 1200 pridávajú čerstvé modelové rady. Od ASRocku je to high-endová Velocity (jemne odľahčená Taichi) a Gigabyte zase so sériou Vision rozširuje ponuku do počítačov pre kreatívcov. Asus na ňu reaguje doskou ProArt, ktorá má pod toto hlavičkou takisto premiéru. Čiernym koňom môže byť ale pokojne niektorá z pozoruhodných možností Biostar Racing.

Intel LGA 1200: nová pätica pre procesory Intel Comet Lake-S (a neskôr i pre Rocket Lake)

V tabuľkách nasledujúcich kapitol nájdete v parametrovom porovnaní päťdesiatich dosiek (a k tomu ďalších x s variantov s voliteľnou sieťovou výbavou) a nie je k tomu treba ani B460 a H410, ktoré sú, mimochodom, už takisto vonku a venovať sa im budeme v nejakých ďalších článkov.

Teraz majú s dovolením prednosť Z490 od výrobcov, ktorí u nás predávajú a zároveň majú verejné detailné podklady. Oboje spĺňa Asus, ASRock, Biostar, Gigabyte aj MSI. So svojimi prvými doskami prišli ale aj exotickejší výrobcovia ako Colorful (iGame Z490 Vulkan X V20 a iGame CVN Z490 Gaming Pro V20), EVGA s Z490 Dark a Z490 FTW WiFi pre nadšencov či Supermicro s entry-levelom v podobe C9Z490-PG a C9Z490-PGW). A na AMD sa prvýkrát objavia napríklad aj dosky MSI Unify.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. MSI MPG Z490M Gaming Edge WiFi by u mě padla do užšího výběru aktuálně bohužel zcela výsostným postavením kombinace formátu a pcie slotů. Samozřejmě by ale záleželo jednak na ceně, druhak na podmínkách budoucí (ne)podpory stěžejních rozhraní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *