Potvrzeno: Z490 desky podporují i CPU Rocket Lake. I s PCIe 4.0

Desky platformy Z490 jsou dle výrobce desek kompatibilní s následující generací procesorů s novou architekturou

Intel minulý týden oficiálně oznámil procesory Comet Lake-S a s nimi novou generaci desktopové platformy se socketem LGA 1200. Comet Lake nemá nějakou novou konektivitu, která by nový socket potřebovala, ale má to svoje opodstatnění. Už totiž je doloženo, že Z490 desky už mají připravenou kompatibilitu s PCI Express 4.0 a Gigabyte potvrdil i to, že se Z490 bude dát upgradovat na příští generaci CPU s novou architekturou.

Procesory Comet Lake, které teď vycházejí, jsou 10. generace procesorů Intel Core pro desktop a jsou víceméně založené na technologii (jádra CPU, GPU, konektivita) procesorů Skylake a Kaby Lake. Ale z uniklých informací už víme, že příští rok přijde jako 11. generace už nová rodina procesorů Rocket Lake, které budou mít novou architekturu jak CPU, tak integrovaného GPU a také vylepšenou výbavu a konektivitu – budou prakticky celé nové. Intel většinou pro nové procesory vydával nové desky a socket, ale zástupci firmy Gigabyte nyní potvrdili, že zde to bude jiné a tato CPU se budou dát pořád instalovat do stejné platformy LGA 1200 a budou fungovat s nynějšími deskami s čipsetem Z490, právě přicházejícími na trh.

Toto přirozeně bude vyžadovat aktualizaci BIOSu, ale hardware je na Rocket Lake připraven a Intel také zřejmě plánuje kompatibilitu zachovat. Celé sdělení můžete vidět na videu, které ze streamu, kde zástupci firmy toto potvrdili, vystřihl web VideoCardz, jenž na celou věc upozornil. Na dotaz, zda Z490 desky budou podporovat procesory Core 11. generace Rocket Lake, odpověděl zástupce výslovně, ano, byť zmínil, že si není jistý, zda je povoleno to už prozradit.

Po Rocket Lake by už měl přijít zase nový socketl. Procesory Alder Lake totiž mají mít patici LGA 1700. Na ně už tedy další upgrade možný nebude, ale to není překvapení.

S procesorem Rocket Lake bude na deskách Z490 fungovat i PCI Express 4.0

S tím, že v Z490 budou fungovat procesory Rocket Lake, souvisí ještě jedna věc. Comet Lake má řadič jen pro PCI Express 3.0 a tím pádem i desky Z490 nyní budou umět jen tuto technologii. Ale procesory Rocket Lake-S už mají podporovat i dvakrát rychlejší PCI Express 4.0. Část z výrobců desek už potvrdila, že desky přímo s ohledem na to navrhla a také PCB a komponenty jsou osazené tak, na PCI Express 4.0 byly připravené. V těchto deskách tedy po upgradu procesoru na 11. generaci bude PCIe 4.0 fungovat a mělo by být asi i oficiálně podporováno.

Uniklý slajd ukazující detaily procesorů Intel Rocket Lake a jejich platformy s čipsetem řady 500 (Zdroj: VideoCardz)

Protože teď budou na trhu jenom procesory Comet Lake/10. generace a Intel zatím existenci Rocket Lake oficiálně neoznámil, nemají výrobci toto dovoleno avizovat. Ale firmy již obecně bez odkazu na budoucí CPU oznámili, že část desek je na PCI Express 4.0 přichystaná. Nebudou to všechny, například modelů Supermicro nebo Biostar se to netýká (podle informací Tom’s Hardware). Pro Evgu, která nabízí menší počet modelů základních desek pro platformy Intel, informace zatím nejsou.

Na podporu PCIe 4.0 ale mají být údajně přichystané všechny Z490 desky od ASRockuMSI. U Gigabyte je také podpora potvrzená – pro tuto firmu se informace o PCIe 4.0 objevily nejdříve. Nicméně u Gigabyte možná levnější desky nebudou podporu mít a zůstanou jen na PCIe 3.0 (díky tomu by nemusely stát tolik). Na PCI Expres mají být připravené desky řad Aorus a Vision. A konečně u Asusu by také měla údajně být přichystána na budoucí podporu „část desek“, ale firma neprozradila, které. Měly by to asi být minimálně některé highendové modely.

Podpora PCI Expressu 4.0 avizovaná ASRockem…
Dále MSI…
… a firmou Gigabyte, kde bude minimálně u desek Aorus a Vision. (Zdroj: Andreas Schilling)

Tyto desky asi zatím nemají certifikaci, protože do vydání procesorů Rocket Lake je ještě daleko. Zatím tedy asi nemohou být opatřena logy a slíbit podporu PCIe 4.0 na 100 %. Nicméně například Gigabyte se chlubí tím, že všechny switche, opakovače a podobné prvky jsou kompatibilní, sloty mají nižší impedanci a až 3,3× lepší stabilitu signálu a 4× nižší ztráty signálu v PCB. Design MSI a ASRocku by měl také plně odpovídat požadavkům PCI Expressu 4.0. Tyto značky také uvádí, že mají na deskách externí generátory taktu pro sběrnici PCIe 4.0. S touto úrovní připravenosti by snad desky měly eventuální certifikací projít, zvlášť když výrobci již mají zkušenosti s platformou AMD X570, kde je PCI Express 4.0 od loňského léta. A je také možné, že první ES vzorky Rocket Lake již v laboratořích jsou a výrobci desek k nim pro tento účel už dostali přístup.

Po upgradu na Rocket Lake tedy i na původní desce získáte novou funkcionalitu se sloty PCI Express 4.0 ×16 pro grafiku a nově také samostatným slotem M. s konektivitou PCIe 4.0 ×4 vyvedeným z CPU (místo z čipsetu), což mají Z490 desky už také podporovat. Toto dává platformě Z490 vyšší atraktivitu, než jakou by měla jen s procesory Comet Lake. Ovšem s konečným hodnocením asi bude lepší počkat, až budeme znát i ceny těchto na PCIe 4.0 připravených desek. Také je třeba říct, že možnost upgradu je zde pozitivní věc, ale v tomto případě je otázka, zda není lepší počkat s nákupem právě až na vydání procesorů Rocket Lake, když jsou vzdálené jen jeden rok. Flexibilita je ale každopádně plus.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Spotřeba Comet Lake: Core i9-10900K v testu bralo přes 230 W

Už brzo by měly vyjít první recenze nových desktopových procesorů Intelu, Comet Lake-S pro platformu LGA 1200. Protože používají stále 14nm proces, ale přibyla jádra a vysoké frekvence, vědělo se již delší dobu, že se zvýší spotřeby. TDP je 125 W pro odemčené modely, ale při zátěži bude možné dosáhnout o hodně vyšší čísla. Podle uniklých výsledků jde příkon desetijader ve špičkách i hodně přes 200 W. Celý článok „Spotřeba Comet Lake: Core i9-10900K v testu bralo přes 230 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Comet Lake mají snížený křemík pro lepší chlazení

Dnes Intel oznámil vydání nové generace desktopových procesorů Comet Lake-S, jinak také Core 10. generace. Tyto procesory přicházejí do nového socketu LGA 1200 a počítá se u nich se zvýšenými spotřebami. Ovšem jak se ukazuje, jsou zde i zlepšení, která budou zlepšovat chlazení a vyšší odběry energie částečně vykompenzují. Kromě opětovného použití pájky totiž přišly další změny ve fyzickém provedení. Celý článok „Procesory Intel Comet Lake mají snížený křemík pro lepší chlazení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nlap: snadné a na 0,01 mm přesné lapování IHS i čipu procesorů

Delidování čipů je tu s námi v mainstreamu už nějakých osm let – Intel uvedl procesory Ivy Bridge, které přinesly pastu pod IHS, touto dobou v roce 2012. A máme i víc hardcore možnosti, jak vylepšit chlazení: zbroušením rozvaděče tepla a už dokonce i samotného křemíku. Pokud byste se do tohoto chtěli pustit, objevila se na trhu speciální pomůcka od firmy NudeCNC, která toto usnadňuje a snižuje riziko, že něco fatálně „zvoráte“. Celý článok „Nlap: snadné a na 0,01 mm přesné lapování IHS i čipu procesorů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *